Budynek dawnego wschowskiego kina gmina Wschowa sprzedała inwestorowi 2015 r. W tym czasie nieruchomość nie była wpisana do rejestru zabytków. Na skutek wniosku, jaki w styczniu 2016 r. złożyło Stowarzyszenie Czas A.R.T, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował o wpisaniu obiektu do rejestru zabytków. Pismo podpisała wiceprezes stowarzyszenia, aktualnie pełniąca funkcję radnej Rady Miejskiej, Katarzyna Owoc-Kochańska. Pomimo odwołania się inwestora od tej decyzji, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymał decyzję w mocy.
Blokada inwestycji
Wpisanie obiektu do rejestru zabytków uniemożliwiło przedsiębiorcy realizację zamierzonej inwestycji we Wschowie, w związku z tym spółka zwróciła się do Rady Miejskiej we Wschowie o wyrażenie zgody na odkupienie przez gminę sprzedanej wcześniej nieruchomości. W październiku 2017 r. Rada Miejska we Wschowie wyraziła zgodę na nabycie nieruchomości od spółki, zastrzegając, że wykup nastąpi ze środków budżetu Miasta i Gminy w 2018 r.
Na podstawie tej uchwały w styczniu 2018 r. reprezentujący Gminę Wschowa Z-ca Burmistrza Miłosz Czopek przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy, zwarł ze spółką porozumienie, w którym zobowiązał do nabycia przez gminę przedmiotowej nieruchomości w terminie do końca 2018 r. za cenę równą cenie sprzedaży tj. 383.800 zł.
Warunki porozumienia
W porozumieniu zawarto klauzulę, że termin zawarcia umowy sprzedaży zostanie wyznaczony przez gminę, po zabezpieczeniu środków na ten cel w budżecie Miasta i Gminy na 2018 r.
25 stycznia 2018 r. Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa przedłożył Radzie Miejskiej propozycję, umieszczenia w budżecie Miasta i Gminy na 2018 r. kwoty zabezpieczającej możliwość odkupienia nieruchomości od spółki, jednak Rada Miejska nie zaakceptowała tej propozycji. W związku z faktem, że kwota zabezpieczająca możliwość odkupienia nieruchomości nigdy nie znalazła się w budżecie Miasta i Gminy Wschowa na 2018 r. zrealizowanie uchwały Rady Miejskiej wyrażającej zgodę na odkupienie nieruchomości było niemożliwe. Podejmowane w poprzedniej kadencji działania były niespójne - z jednej strony Rada Miejska wyraziła zgodę na odkupienie nieruchomości zastrzegając, że transakcja zostanie zrealizowana z budżetu 2018r. a z drugiej strony nigdy nie zabezpieczono budżetowych środków finansowych na ten cel.
Wątpliwości budzi też kwota transakcyjna odkupu nieruchomości zagwarantowana w porozumieniu, stanowiąca równowartość ceny sprzedaży. Zgoda na odkupienie nieruchomości po cenie jej sprzedaży narażała bowiem gminę na utratę 50% tej kwoty przy ewentualnym ponownym jej wystawieniu na sprzedaż. Zgodnie bowiem z zapisami art.68 ust.3 ustawy o gospodarce nieruchomościami ustaloną cenę nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków obniża się o 50% i jest to zapis normatywny. Gmina nie może ponosić odpowiedzialności za działania, których nie podjęła w kwestii wpisania nieruchomości do rejestru zabytków. Mając na uwadze fakt odkupu nieruchomości wpisanej do rejestru, należało mieć świadomość, że jej rynkowa wartość będzie obniżona o 50% tj. do kwoty 191.900 zł.
Skutki dla gminy
Jakie koszty takiego podejścia do inwestorów poniesie gmina Wschowa? Dzisiaj niestety gmina postrzegana jest jako miejsce, w którym ciężko zainwestować pieniądze, a każda inicjatywa może spotkać się z trudnościami związanymi z ochroną zabytków. To nie najlepsza wróżba chociażby, dla terenu po byłej mleczarni lub pustych lokali w starym mieście.