TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kasy fiskalne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Środa, 05 stycznia 2022 o 14:48, autor: 0
Kasy fiskalne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Kasa fiskalna jest urządzeniem elektronicznym służącym do rejestracji transakcji (jednocześnie kasa rejestruje należny podatek dochodowy oraz VAT). W niniejszym artykule wyjaśniamy poglądowo czym jest kasa fiskalna oraz poglądowo wyjaśniamy, kiedy przedsiębiorca jest zobligowany do posiadania kasy, a kiedy jest z niej zwolniony.

Czym jest kasa fiskalna?

Budowa kasy fiskalnej jest dokładnie określona przez przepisy ustanowione przez Ministerstwo Finansów. Kasy fiskalne stosowane w Polsce mają pamięć fiskalną OTP. Co istotne, każda kasa posiada unikalny identyfikator. 

Standardowy podziały dzieli kasy na ECR, POS iPOS oraz kasy jednostanowiskowe lub systemowe. Mocno upraszczając podział kasy wystarczy zanotować, że kasy mogą występować w formie mobilnych zdalnie działających urządzeń (jest to rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku większości małych handlowych oraz usługowych działalności). Jednocześnie wyróżnia się tak zwane kasy fiskalne systemowe, które są zintegrowane z dodatkowym systemem informatycznym (jest to rozwiązanie stosowane z reguły w większych firmach handlowych np. w sklepach wielkopowierzchniowych). Duży wybór kas różnego typu można znaleźć na stronie: kasy fiskalne Bielsko Biała - kasyserwis.pl. Jest to sklep internetowy, który działa online oraz oferuje kasy fiskalne w Bielsku Białej, Wodzisławiu Śląskim oraz w Oświęcimiu.

Dla kogo kasa fiskalna?

Kasa fiskalna w Polsce jest obowiązkowa dla podatników prowadzących sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) oraz dla rolników, jeśli obroty na rzecz osób prywatnych i rolników w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 20 tysięcy złotych. Trzeba jednak odnotować, że nie są to jedyne zasady.

Ustawodawca wyszczególnił grupę podatników, która jest zobligowana do korzystania z kasy fiskalnej niezależnie od wysokości obrotu. W celu sprawdzenia czy wykonywane czynności są bezwzględnie wyłączone ze zwolnienia z kas fiskalnych należy zapoznać się z §4 rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jeśli prowadzona jest sprzedaż towarów i usług, które są zarówno zobligowane jak i zwolnione z obowiązku rejestracji transakcji za pomocą kasy fiskalnej to należy spojrzeć na udział poszczególnych obrotów. Jeżeli udział obrotów kwalifikujących się do zwolnienia był wyższy niż 80% to przedsiębiorca pozostaje zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Dokładniej kwestię tą reguluje par. 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia MF.

Podsumowując, obowiązek posiadania kasy fiskalnej jest nieco rozbudowanym zagadnieniem i należy dokładnie zapoznać się z przepisami. Najlepiej poprosić o pomoc doradcę podatkowego lub doświadczone biuro rachunkowe. Ewentualnie pomocna może być rozmowa z doświadczonym dostawcą kas fiskalnych (np. kasy fiskalne Bielsko Biała).

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl