Kantory internetowe działają na takiej samej zasadzie jak placówki stacjonarne, czyli istnieją tam spready - różnice kursowe między sprzedażą a kupnem waluty. Na tym spreadzie zarabia kantor. Z tą różnicą, że spready w kantorach internetowych wynoszą maksymalnie kilka gorszy, a w stacjonarnych kantorach nawet kilkadziesiąt. W największych kantorach nie ma innych opłat za wymianę waluty. Do mniej popularnych banków mogą być pobierane niewielkie opłaty za przelew środków.
W platformach internetowych, gdzie użytkownicy sami ustalają kursy, po których chcą sprzedać/kupić walutę, nie ma spreadów, ale pobierana jest prowizja. Jest to opłata za pośrednictwo w wymianie walut pomiędzy użytkownikami. Nie jest ona znaczna, w Walutomat.pl, największej platformie tego typu wynosi ona maksymalnie 2 zł od każdego wymienionego 1000 zł.
Inne rozliczenia to główna różnica między tymi rodzajami serwisów wymiany walut. Ma to wpływ na wysokość kursów, bo z racji, że na platformach wymiany walut nie ma jako takiego spreadu, kursy tam są z reguły korzystniejsze niż w kantorach internetowych. Wysokość kursów w Walutomat.pl można sprawdzić na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/.
Ważne, by dana platforma wymiany społecznościowej skupiała dużą liczbę użytkowników. Wtedy możemy liczyć na atrakcyjne kursy i większą liczbę ofert. W Walutomat.pl, który ma już 270 tys. zarejestrowanych klientów, istnieje możliwość samodzielnego ustawienia kursu, po którym chcemy kupić/sprzedać walutę, lub skorzystania z automatycznego dobrania najlepszych aktualnie kursów.
Wybór między kantorem i platformą zależy więc od preferencji użytkownika i wygody. Warto zwrócić też uwagę na funkcjonalności serwisu, takie jak przelewy zagraniczne, czy szybkie wpłaty do serwisu. To czynniki, które mogą zdecydować o wyborze platformy wymiany walut.