Podstawowy typ przestępstwa jazdy po pijanemu został opisany w art. 178a § 1 kodeksu karnego. Artykuł ten wskazuje, że popełnia przestępstwo ten, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym. Za ten czyn przewiduje się karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
W tym samym artykule, ale już paragrafie 4 ustawodawca zaostrza karę, o której mowa powyżej, w przypadku, gdy sprawca był m.in. wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, albo dopuścił się czynu jazdy po pijanemu w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstw. Za ten czyn ustawodawca przewiduje podwyższoną karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Kolejnym typem przestępstwa jazdy po alkoholu jest kwalifikowana odmiana przestępstw z art. 173, 174 oraz 177 kodeksu karnego. Są to odpowiednio Spowodowanie katastrofy w ruchu, spowodowanie ryzyka katastrofy w ruchu oraz naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu. Odmiana kwalifikowana polega w tych przypadkach na dokonaniu tych czynów pod wpływem alkoholu. W przypadku popełnienia tych czynów po pijanemu, dolna granica przestępstwa ostała zwiększona o połowę. Ponadto jeśli następstwem naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym pod wpływem alkoholu będzie śmierć człowieka, lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, to kara zostaje zwiększona od 2 lat do górnej granicy zwiększonej o połowę za to przestępstwo.
Jazda pod wpływem alkoholu to również art. 179 kodeksu karnego. Jednakże w tym wypadku karą zagrożony jest ten, kto wbrew szczególnemu obowiązkowi dopuszcza do prowadzenia pojazdu mechanicznego albo innego pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości, będącą pod wpływem środka odurzającego lub osobę nieposiadającą wymaganych uprawnień. Przykładem tego typu przestępstwa jest właściciel firmy przewozowej, który wiedząc, że kierowca jest pijany wysłał go na trasę. Za ten czyn grozi grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat 2.
Ostatnim typem przestępstwa, który jednak ma już znacznie mniej wspólnego z bezpośrednim prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu jest art. 180. Zgodnie z nim, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, pełni czynności związane bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu pojazdów mechanicznych. Za ten czyn ustawodawca przewiduję karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a więc już kara jest znacznie poważniejsza.