Prace wysokościowe - najczęstsze przyczyny wypadków
Wypadki w trakcie wykonywania prac na wysokości są często spowodowane brakiem odpowiedniego zabezpieczenia przed upadkiem lub nieprawidłowego używania sprzętu asekuracyjnego. Rodzaj i liczba zabezpieczeń powinny być zawsze dopasowywane do konkretnego rodzaju prac. Dzięki nim nawet w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, takich jak upadek, pracownik jest skutecznie chroniony przed zderzeniem z podłożem.
Kolejną przyczyną występowania wypadków jest niewłaściwa ocena ryzyka. Każdorazowo przed rozpoczęciem prac na wysokościach należy dokładnie ocenić ryzyko związane z takimi pracami i podjąć odpowiednie środki ostrożności. Nieprawidłowa organizacja pracy również przyczynia się podwyższonego ryzyka wypadków podczas wykonywania prac na wysokościach. Dotyczy to szczególnie braku współpracy między pracownikami, złego planowania i braku nadzoru.
Co jeszcze zwiększa ryzyko wypadków w trakcie prac na wysokościach?
Przyczyną wypadków mogą być także niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, deszcz, śnieg i lód. Szybko zmieniająca się pogoda i niewłaściwa ocena aktualnych warunków pogodowych obniżają bezpieczeństwo pracowników wykonujących prace na wysokościach. Następna przyczyna dotyczy nieprawidłowego zachowania pracowników. Brak skupienia, nieprzestrzeganie procedur bezpieczeństwa i niedbałość wpływają na podwyższenie ryzyka wypadków.
Ponadto pracownicy wykonujący prace na wysokościach powinni być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej. Najczęściej wykorzystywane są uprzęże, liny i kaski. Brak odpowiedniego wyposażenia może prowadzić do wypadków.