Kocioł dostosowany do potrzeb
Dobór pieca na pellet nie powinien być dokonywany przypadkowo. Należy zwrócić szczególną uwagę na parametry spełniające indywidualne potrzeby domu. Urządzenie musi być moc grzewczą pozwalającą ogrzać równomiernie wszystkie pomieszczenia, jak również wymiary umożliwiające wygodny i bezpieczny montaż. Ponadto kocioł na pellet powinien być wyposażony w zestaw czujników i innych funkcjonalności, dzięki którym codzienna obsługa będzie praktyczna i intuicyjna.
Wygodna obsługa i sterowanie
Kocioł na pellet musi być dobierany przy uwzględnieniu rozmiaru pomieszczenia, w którym będzie montowany. Część urządzeń pozwala na montaż efektownego kominka w pokoju dziennym, dlatego ważne są także względy estetyczne. W takiej sytuacji piec powinien być wizualnie dostosowany do aranżacji wnętrza i stanowić z nim spójną całość. Bardzo ważny jest także rozmiar zasobnika i popielnika. Najlepiej, jeśli zbiornik na pellet pomieści około 100 kg paliwa. Pozwala to na dosypywanie nowej partii pelletu średnio raz na tydzień. Obsługa kotła ogranicza się wtedy do sterowania za pomocą elektronicznego panelu, który może być swobodnie programowany. W ten sposób ogrzewanie domu w cyklach dziennych lub tygodniowych może być realizowane w komfortowych warunkach dla wszystkich domowników - dodają eksperci z serwisu https://iwonapellets.pl/
Optymalne zużycie paliwa
Kocioł na pellet oznacza szereg wymiernych korzyści dla właściciela nieruchomości. Wiele typów pieców ma mechanizm automatycznego rozruchu. Dzięki temu codzienna eksploatacja oraz kontrola procesu spalania jest dużo wygodniejsza i precyzyjna niż ma to miejsca w kotłach olejowych i gazowych. Co więcej, kocioł jest w stanie automatycznie wygasić się w razie potrzeby. Niektóre urządzenia można nawet kontrolować za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie. W praktyce uruchomienie pieca jest realizowane za pomocą naciśnięcia jednego przycisku. Wszystko to zmniejsza zużycie paliwa, które jest potrzebne do podtrzymania żaru. Jednocześnie praca kotła jest samoczynnie dostosowywana do potrzeb budynku.
Ekologia i emisja zanieczyszczeń
Warto dodac, że pellet jest paliwem drzewnym, które jest zaliczane do odnawialnych źródeł energii. Dlatego korzystając z pieca na pellet, użytkownik nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Podczas spalania nie powstają toksyczne substancje ani nie powoduje to zanieczyszczenia powietrza. Pellet jest produkowany z odpadów takich jak trociny, zrębki i wióry, które są prasowane. Uzyskane w ten sposób paliwo na niewiele mniejszą wartość opałową niż ekogroszek. Pellet ma niewielki rozmiar i można go łatwo przechowywać nawet na niewielkiej przestrzeni. Jednocześnie jest materiałem czystszym od węgla. Popiół powstający z pelletu jest natomiast biodegradowalny.
Z powyższych powodów kocioł na pellet jest urządzeniem coraz częściej wykorzystywanym w naszym kraju. Jest łatwy w obsłudze, a jego praca nie powoduje powstawania dużej ilości zanieczyszczeń. Dodatkowo popiół uzyskany z pelletu drzewnego można wykorzystać jako organiczny nawóz potasowy w ogrodzie lub gospodarstwie rolnym. Jest to prawdziwe rozwiązanie na miarę XXI wieku.
Ofertę wydajnych kotłów na pellet i drewno znajdziesz na: https://iwonapellets.pl/blog-1/kociol-na-pellet-i-drewno-jaki-rodzaj-pieca-wybrac