Osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą skorzystać przez pewien czas z dużych ulg gwarantujących młodemu przedsiębiorcy płynne funkcjonowanie. Początkowo istnieje możliwość przetestowania swojego pomysłu na firmę, prowadząc tzw. działalność rejestrowaną. W chwili, gdy przedsiębiorstwo osiągnie pożądany poziom przychodu, niezbędne będzie przejście z działalności nierejestrowanej na oficjalną formę prowadzenia działalności. Niezbędnym jej elementem jest odpowiednia księgowość w Poznaniu. Współpraca z profesjonalnym księgowym pozwoli uniknąć przede wszystkim błędów rozliczeniowych.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Jednoosobowa działalność gospodarczej to najczęstszy wybór wśród osób stawiających pierwsze kroki w biznesie. To najmniej skomplikowana forma rozliczeń między przedsiębiorcą a urzędami. Jeżeli zakres działalności jest stosunkowo mały, niektórzy przedsiębiorcy decydują się na samodzielne prowadzenie rozliczeń. Dotyczy to głównie sytuacji, kiedy osoba prowadząca działalność świadczy usługi na rzecz jednego, maksymalnie kilku kontrahentów. JDG pozwala na stosunkowo dużą swobodę w zarządzania pieniędzmi firmowymi. Po rozliczeniu podatków oraz składek na ZUS można dowolnie dysponować środkami na koncie firmowym.
Spółka cywilna
W sytuacji, kiedy o założeniu firmy myśli więcej osób działających razem, warto rozważyć założenie spółki cywilnej. Jest to dobre rozwiązanie dla małych firm wykonujących usługi dla klientów indywidualnych. Można do nich zaliczyć firmy z branży budowlanej, branży beauty, czy też finansowej. W związku z tym, że firma reprezentowana jest przez więcej niż jedną osobę, możliwość rozliczeń zaczyna się komplikować. Już na początku działalności należy ustalić kwestie związane z reprezentacją spółki, takich jak np. zawieranie umów z kontrahentami.
Spółka z o.o.
Najbardziej skomplikowaną formą prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z o.o. Tu nie ma już miejsca na luźne rozporządzanie majątkiem oraz środkami należącymi do firmy. Wszelkie ruchy księgowe muszą być odpowiednio udokumentowane. Istnieje jednak duża zaleta prowadzenia takiej spółki. W razie niepowodzenia przedsięwzięcia właściciele spółki odpowiadają jedynie do wysokości zasobów spółki. Ich majątek prywatny jest chroniony przed potencjalnym zbyciem. Spółka z o.o. zakładana jest w przypadku prowadzenia działalności obarczonej wyższym ryzykiem biznesowym.
Decyzja o wyborze najlepszej formy prowadzenia firmy nie jest prosta. Pewne jest jednak to, że nie można wskazać tej jednej najlepszej. Każda firma wymaga innego podejścia w kwestiach organizacyjnych oraz finansowych. Dlatego najważniejsze jest to, żeby forma, w jakiej przyjdzie młodemu przedsiębiorcy prowadzić firmę, zapewniła płynny wzrost i rozwój.