Wybór miejsca na budowę
Pozornie najprostsza z czynności, w praktyce okazuje się najżmudniejszą i paradoksalnie - najdłuższą. Przemyśleniom bowiem podlega tu szereg kwestii, jak chociażby to, czy dom znajdować ma się na terenie miasta, czy poza jego granicami. Jeśli poza - zaczynamy dywagacje na temat skomunikowania danego obszaru. Wszak nie zawsze dojazd do aglomeracji będzie wiązał się z odpaleniem samochodu. Następnie rozważa się odległość do placówek i instytucji publicznych, jak szkoła, przedszkole czy kościół oraz sklepu, z choćby najmniejszym spożywczym asortymentem. Gdy dokonamy już solidnej analizy za i przeciw, nadchodzi czas na wybór odpowiedniego projektu.
Wybieramy projekt domu
Obecnie wybór projektu na miarę naszych oczekiwań nie jest sprawą prostą. Wybór jest naprawdę ogromny i trudno się temu dziwić - deweloperzy chcą zyskać jak największą rzeszę klientów, prezentując w swoim portfolio zarówno domu w stylu retro, jak i bardziej nowoczesne projekty domów, wśród których ostatnimi czasy największą popularnością cieszą się tzw. domy w stylu stodoły. Jak zatem podejść do wyboru projektu? Przede wszystkim warto skupić się na tym, że dom, w którym docelowo mamy mieszkać to decyzja na co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat. W związku z tym wszystko, co będzie się w nim znajdować warto rozważyć pod kątem przyszłości. A więc nie tylko metraż, ale i to, czy zamierzamy w domu pracować, przyjmować gości, oraz czy planujemy posiadanie potomstwa. Każdy z tych przypadków rozbija się o przestrzeń: pracując zdalnie dobrze byłoby mieć osobny pokój-gabinet, rodzinne imprezy mogłyby odbywać się w przestronnym salonie, zmotoryzowani goście doceniliby także fakt przeznaczonego dla nich miejsca parkingowego, zaś dzieci z pewnością świetnie bawiły by się na przydomowym placu zabaw. W rozważeniu wszystkich za i przeciw pomoże szczegółowa checklista, na której oprzeć można wybór nowoczesnego projektu domu.
Wybieramy odpowiednich ludzi
Gdy wybór projektu domu mamy już za sobą, nadchodzi czas na powierzenie budowy odpowiedniej ekipie. I tutaj często zaczynają się schody. O ile bowiem na poziomie podpisania umowy wszystko przebiega pomyślnie i każdy z zapisów zdaje się przemawiać na naszą korzyść, wykonawca niejednokrotnie, delikatnie rzecz ujmując, przedłuża pracę lub nie wykonuje jej w sposób należyty. Dlatego przed przystąpieniem do realizacji budowy wymarzonego domu, zasięgnijmy opinii wśród znajomych, którzy cały proces mają już za sobą. Dobra ekipa z polecenia - i już prawie - jesteśmy w domu.