TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak zbadać wodę ze studni głębinowej?

Środa, 28 września 2022 o 09:19, autor: 0
Jak zbadać wodę ze studni głębinowej?

Woda ze studni głębinowej wymaga cyklicznych badań. Częstotliwość, z jaką należy badać wodę z własnego ujęcia to minimum raz do roku, jeśli zaś chcemy zapewnić sobie jak najlepsze parametry wody ze studni głębinowej, wodę taką możemy badać nawet co sześć miesięcy.

Czym jest badanie wody i w jakim celu się je przeprowadza?

Badanie wody jest sprawdzeniem jej parametrów. Jeżeli spojrzymy na szklankę z wodą, widzimy kolor cieczy. Barwa wody jest jedną z jej cech. Ciecz może być bezbarwna, może być koloru słomkowego, żółtego lub prawie brązowego. Woda może być klarowna lub mętna. Jeżeli zbliżymy szklankę do ust, poczujemy kolejny parametr — zapach. Ten może przypominać woń rzecznego mułu, możemy też nie czuć żadnej konkretnej woni. W przypadku wody chlorowanej, z pewnością wyczujemy charakterystyczny zapach tego pierwiastka. Smak to z kolei trzeci element cechy wody, którą odczuwają nasze zmysły. Woda bogata w żelazo będzie miała metaliczny posmak, z kolei miękka woda będzie wydawała się bardziej jałowa.

Te wszystkie parametry, sprawdzalne niemalże gołym okiem, jak klarowność wody, jej barwa, czy pozostałe cechy, odczuwalne organoleptycznie, wynikają z określonych właściwości chemicznych i fizycznych. Nie wyczerpują jednak wszystkiego, czym charakteryzuje się skład wody. Nie zobaczymy bowiem bakterii i wirusów, w tym niektórych bardzo groźnych dla naszego zdrowia. Nie wyczujemy w wodzie nadmiaru metali ciężkich, jak chromu, miedzi, srebra, ołowiu, kadmu czy rtęci. Jeśli zaś smak cieczy podpowie nam, że z pewnością jest w niej zbyt wiele manganu i żelaza, wciąż nie będziemy znać dokładnych ich ilości. Badanie wody jest więc obowiązkowe, daje laboratoryjną weryfikację jej składu. Tylko rzeczywiste potwierdzenie danych substancji czy bakterii daje możliwość doboru odpowiednich metod uzdatniania. Z kolei jeśli już uzdatniamy wodę, cykliczne jej badania da potwierdzenie, że nie tylko posiada odpowiednie parametry do spożycia czy do wykorzystania gospodarczego, ale też, że nie ma w niej drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Nieuzdatniana woda ze studni głębinowej z pewnością zawierałaby bakterie przenikające z wód podziemnych, chociażby pochodzące z odchodów zwierzęcych.

Jak przeprowadzić badanie wody?

Warto wiedzieć, że badania wody ze studni głębinowej mogą być dwojakiego rodzaju. Pierwszy rodzaj obejmuje analizę fizykochemiczną wody. Badanie to pozwala na poznanie i przedstawienie cech fizycznych wody oraz składu chemicznego. Mając te dane, można porównać je z normami, które są zgodnie z polskimi przepisami. Określa je Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożywania przez ludzi. Na podstawie porównania rzeczywistych parametrów wody z obowiązującymi normami, określa się też wyniki drugiego rodzaju badania, czyli analizy mikrobiologicznej. Woda, która ma być przeznaczona do picia musi być wolna od groźnych dla zdrowia i życia bakterii czy wirusów. Szczególnie niebezpieczne są bakterie kałowe czy pałeczki prątków gruźlicy. Wyniki badań determinują późniejsze metody na uzdatnianie wody.

Każde z rodzajów badania można przeprowadzić na trzy sposoby. 

Pierwszy dotyczy zlecenia takiego badania w sanepidzie. W tym celu należy skontaktować się z lokalną stacją sanepidu i zapytać o możliwość oceny wskaźników fizykochemicznych lub bakteriologicznych z pobraniem próbek przez sanepid i ich przetransportowaniem.

Drugi sposób to odpłatne badania laboratoryjne. Odbywa się to na podobnej zasadzie, jak w przypadku sanepidu. Próbkobiorca przyjeżdża w umówionym terminie, pobiera próbki do analizy, a następnie przekazuje do laboratorium.

Trzecia opcja, optymalna pod względem kompleksowości działań, to skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy nie tylko badają wodę, ale też mogą zaproponować i zainstalować odpowiednie narzędzia uzdatniające wodę. Granimex.com.pl przeprowadza zarówno monitoring kontrolny, jak i przeglądów wody ze studni głębinowej, dysponuje też rozwiązaniami, które pomogą uzyskać taką jakość wody, która nie będzie stanowiła zagrożenia dla zdrowia przy wykorzystaniu jej do celów spożywczych czy gospodarczych. Generatory dwutlenku chloru, tabletki z chlorem, filtry mechaniczne czy filtry wykorzystujące odwróconą osmozę — wszystkie te metody sprawdzą się wtedy, kiedy będą odpowiednio dopasowane do konkretnych potrzeb danej studni i gospodarstwa domowego.

Badanie wody ze studni jest obowiązkowe przynajmniej raz w roku. Pozwala skontrolować parametry wody i dopasować metody jej uzdatniania. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które badaniem wody zajmują się zawodowo.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl