- Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wzmianka o "ograniczeniu" prędkości. Z reguły o wysokiej klasy routerach takich słów się nie mówi, a jeśli się mówi, to rzadko (najczęściej robią to nieszczególnie doświadczeni użytkownicy), ale o naprawdę słabych urządzeniach pisze się od razu i bardzo dużo;
- Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę - stabilność pracy, to znaczy, jeśli piszą, że router zawiesza się, restartuje lub zmniejsza prędkość, to jest oczywiste, że jego rzeczy po prostu nie może poradzić sobie z obciążeniem, co oznacza, że urządzenie jest dalekie od doskonałości i, szybciej wszystko, problemy z nim będziesz miał dużo;
- Trzecią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest obsługa torrentów. W rzeczywistości ten punkt wynika z dwóch pierwszych i jeśli ludzie piszą, że router zawiesza się podczas uruchamiania torrentów, to wszystko jest jasne - słabe wypychanie i tym podobne;
- Po czwarte, należy zwrócić uwagę na wydajność połączenia Wi-Fi. Z reguły piszą oni o szybkości i zasięgu na określonej liczbie urządzeń. Ważne jest, aby zrozumieć, że siła sygnału wysyłanego przez router i odbieranego przez urządzenie jest różna, tzn. router może wysyłać sygnał o pełnej szybkości 100 Mbit/s, ale urządzenie odbiera sygnał o szybkości większej niż 20 Mbit/s.
Charakterystyka techniczna
Jeśli chodzi o konkretne właściwości, interesują nas przede wszystkim trzy cechy, a mianowicie pamięć RAM, procesor i pamięć FLASH. Ponieważ jednak nie każdy chce, potrafi i lubi (a nie zawsze musi) poznawać konkretne modele, wymiary i producentów, w skrócie interesować nas będą przynajmniej 3 poniższe cechy:
Procesor: 500 Mhz + nazwa modelu;
Pamięć ROM: 16 MB NorFlash;
RAM: 64MB DDR2 (3 lub więcej).
To jest to, co nazywa się wypchaniem, gdzie pamięć ROM jest tak zwaną pamięcią FLASH, która również odgrywa ważną rolę, wraz z procesorem i pamięcią RAM (RAM). Oczywiście im więcej, tym lepiej.
Jednak we współczesnym świecie i przy nowoczesnej technologii nie zalecalibyśmy wyboru urządzenia z co najmniej 64 MB pamięci RAM (lepiej 128 MB lub więcej), procesorem co najmniej 300 MHz (jeszcze lepiej, mocniejszym, na przykład 500 lub więcej) i pamięcią FLASH od 16 (najlepiej od 32 MB).
Inne cechy, czyli to, co dotyczy nie tylko samego sprzętu, ale także "urządzeń peryferyjnych":
- Jeśli zasięg sieci Wi-Fi ma dla Ciebie kluczowe znaczenie, zwróć uwagę na liczbę anten - powinny być co najmniej (!!!) dwie (a najlepiej 3 lub więcej);
- Jeśli ważna jest dla Ciebie szybkość i jakość (stabilność) połączenia Wi-Fi, a także penetracja sygnału, anteny powinny być tylko i wyłącznie zewnętrzne (nie wewnętrzne), czyli wystające poza obudowę;
- Jeśli zależy Ci na wszystkich powyższych parametrach oraz na liczbie urządzeń bezprzewodowych, które router może obsługiwać jednocześnie z pełną prędkością, moc jego nadajnika i/lub anten (zwykle określana w jednostkach dBM) powinna wynosić co najmniej (łącznie) 15 dBM, a im wyższa jest ta wartość, tym lepsze, szybsze i bardziej (jeśli mogę tak powiedzieć) połączenie bezprzewodowe uzyskasz.
Szyfrowanie i standardy sieci WI-FI:
Jeśli chodzi o standard Wi-Fi, nie ma powiązania z samym dostawcą usług internetowych, ponieważ to wybrane przez użytkownika urządzenie udostępnia połączenie bezprzewodowe. Istnieją dwa rodzaje częstotliwości sieci Wi-Fi tworzonej przez router:
- 2,4 GHz;
- 5 GHz.
Pierwsza opcja to najstarsze sieci, które obecnie są (w użyciu) dosłownie wszędzie. Trwa jednak intensywne przechodzenie na nowe pasmo częstotliwości (drugie, tj. 5 GHz), które po pierwsze jest mniej zapchane większą liczbą urządzeń (odbierających i rozdzielających), a po drugie samo w sobie jest szybsze i obsługuje więcej kanałów. Zastanawiając się nad wyborem routera, zalecamy co najmniej wybranie takiego, który obsługuje oba te pasma.
Nie należy kupować tylko routera 5Ghz, ale upewnić się, że "odbiornik" (np. laptop, telefon, tablet itp.) obsługuje to pasmo i ma moduł, który będzie można wykorzystać. 2,4 GHz, jeśli twierdzisz, że masz obsługę Wi-Fi, każdy ją teraz ma. Piątka, z drugiej strony, nie.