Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?
Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia problemów psychicznych i emocjonalnych - https://rodzinaodnowa.waw.pl/. W jakich sytuacjach warto skorzystać z takiej formy pomocy? Terapia psychologiczna jest pomocna m.in. w przypadku obniżenia nastroju, uczucia osamotnienia, fobii, lęków, traumatycznych przeżyć, zaburzeń osobowości czy kryzysu związanego z rozstaniem - https://rodzinaodnowa.waw.pl/grupa-terapeutyczna-kryzys-rozstanie/. Możemy zdecydować się na terapię indywidualną, a także na terapię dla rodzin lub par - https://rodzinaodnowa.waw.pl/terapia-par/.
Terapia psychologiczna – jaki rodzaj wybrać?
Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego psychoterapeuty, sprawdź, w jakim nurcie pracuje dany specjalista. Niektórzy terapeuci korzystają z jednego modelu psychoterapii, podczas gdy inni łączą ze sobą techniki z różnych nurtów. Należy pamiętać, że innej metody psychoterapii może wymagać osoba, która np. doświadcza przemocy, innej formy pomocy będzie potrzebował pacjent cierpiący na zaburzenia osobowości lub zaburzenia zachowania, a jeszcze innej terapii będą wymagały osoby DDA - https://rodzinaodnowa.waw.pl/dda-ddd/. Dlatego warto zapoznać się z charakterystyką najpopularniejszych form psychoterapii i wybrać specjalistę, który stosuje podejście najbardziej adekwatne do Twoich potrzeb. Główne podejścia psychoterapeutyczne to:
- terapia poznawczo-behawioralna - jej elementy są wykorzystywane m.in. w treningu umiejętności społecznych - https://rodzinaodnowa.waw.pl/tus/,
- terapia psychodynamiczna,
- terapia systemowa,
- terapia humanistyczno-egzystencjalna,
- terapia integratywna.
Na co zwrócić uwagę, wybierając gabinet psychoterapii?
Zdecydowałeś/aś się na podjęcie psychoterapii i zadajesz sobie pytanie, do jakiego specjalisty warto się udać? Podczas wyboru terapeuty zwróć uwagę przede wszystkim na takie kwestie jak:
- Wykształcenie - psychoterapeuta powinien posiadać dyplom ukończonych studiów medycznych lub magisterskich humanistycznych oraz ukończone 4-letnie szkolenie z psychoterapii.
- Specjalizacja - warto wybrać terapeutę specjalizującego się w dziedzinie, której dotyczy Twój problem.
- Relacja z pacjentem – to jeden z najistotniejszych czynników, które sprzyjają skuteczności leczenia. Dlatego po pierwszej konsultacji u danego specjalisty koniecznie zastanów się, jakie emocje wzbudziła w Tobie wizyta i czy chcesz kontynuować terapię. Pamiętaj, że w towarzystwie terapeuty musisz czuć się komfortowo.