Dlaczego warto sprawdzać wodę?
Woda, która płynie z kranu, może być wodociągowa lub pochodzić z indywidualnego ujęcia. Wodociągi dostarczają wodę zarówno do budynków wielomieszkaniowych, jak i wielorodzinnych. Własna studnia budowana jest na posesjach. Pochodzenie wody może mieć znaczenie w kontekście jej jakości. Ta wodociągowa jest badana i uzdatniana poza naszym udziałem, woda ze studni zaś nie przechodzi procesów uzdatniania i nosi miano tzw. wody surowej.
Woda na samym początku swojej drogi, czyli zanim w ogóle trafi do sieci wodociągowej lub zostanie wydobyta przez studnię, występuje w przyrodzie naturalnie, przez co mają na nią wpływ procesy biologiczne i działalność człowieka. Środowisko naturalne wody nasyca ją składnikami mineralnymi, ale też zanieczyszczeniami, np. niekorzystnymi związkami chemicznymi czy bakteriami. Woda musi więc najpierw zostać uzdatniona i doprowadzona do stanu, kiedy korzystanie z niej i jej spożywanie będzie bezpieczne dla zdrowia. Wieloetapowy proces uzdatniania obejmuje między innymi:
- usuwanie rozpuszczonych w wodzie gazów
- utlenianie żelaza i manganu (w surowej wodzie pierwiastków tych jest zwykle najwięcej)
- odseparowywanie niepożądanych substancji dzięki odpowiedniej filtracji
- eliminowanie bakterii, które do wody przedostają się tam m.in. poprzez odchody zwierząt
Jak wspomniano, sieć wodociągowa uzdatnia wodę, która następnie trafia do naszych domów. Nie powinna ona zagrażać zdrowiu. W dalszym ciągu jednak można ulepszyć jej skład, tak, aby jak najbardziej odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom. Jednak by się tak stało, trzeba ją najpierw zbadać.
Badanie wody ze studni zaś jest warunkiem dobrania odpowiednich narzędzi do uzdatniania, jako że do czynienia mamy w tym przypadku z wodą surową. Domowa stacja uzdatniająca wodę to często jedyny sposób na to, aby woda do studni nadawała się do spożycia i użytku sanitarnego.
Sprawdzanie twardości wody
To, że mamy twardą wodę, podejrzewać możemy wówczas, kiedy na przedmiotach czy sprzętach mających z nią kontakt (grzałkach, czajnikach, ekspresach) tworzy się kamień. Tester paskowy jest prostym sposobem na sprawdzenie twardości wody w domu. Wykonane testu jest łatwe i szybkie, choć dokładność takiego badania potrafi być dyskusyjna. Tester paskowy pozwala określić, w jakim przedziale twardości znajduje się badana próbka wody. Dzięki temu powiedzieć można, czy mamy do czynienia z wodą miękką, średnio twardą, czy też z kranu płynie bardzo twarda woda. Aby zbadać twardość, należy zanurzyć papierek lakmusowy w próbce wody. Po kilku sekundach wystarczy go wyciągnąć i porównać zabarwienie na pasku z załączonym wskaźnikiem. Testery paskowe są jednorazowe i po ich użyciu należy je wyrzucić.
Sprawdzanie zawartości chloru i żelaza
Woda wodociągowa uzdatniana jest między innymi przez chlorowanie. Chlor zmienia nieco smak wody, co nie każdemu przypada do gustu. Z kolei obecność żelaza w wodzie sprawia, że smak i zapach wody staje się lekko metaliczny. Zażelaziona woda może pozostawiać rdzawe ślady na armaturze czy na pranych tekstyliach. Podobnie jak w przypadku sprawdzania twardości wody, na rynku dostępne są paskowe testery, które po zanurzeniu w wodzie na czas podany w instrukcji ujawnią przybliżony poziom chloru czy żelaza.
Profesjonalne badanie wody
Testery, pomimo że stosunkowo tanie i proste w użyciu, nie sprawdzą się zawsze. Nie dadzą dokładnych danych np. w kwestii składu bakteriologicznego, co ważne jest szczególnie w przypadku surowej wody ze studni. Wodę sprawdzić jednak można z aptekarską dokładnością, o ile próbka zostanie zbadana przez fachowców w laboratorium. Takie przebadanie cieczy da nam dokładne informacje o składzie. Nie trzeba samodzielnie dostarczać jej do badania. Istnieje wiele firm, które świadczą usługi poboru próbek do badań, te następnie dostarczane są do laboratorium. Pobranie próbki do profesjonalnego badania wymaga zachowania określonych procedur, np. przy badaniu bakteriologicznym konieczne jest zachowanie sterylności pojemnika, a przy badaniu składu fizykochemicznego trzeba pobrać ciecz po pewnym czasie od odkręcenia kranu i uzyskaniu stabilności wody. Pomoc eksperta może być więc nieoceniona. Pod adresem laboratoriumwody.com.pl mamy możliwość zamówienia kompleksowych badań wody, jak i pojedynczego badania wraz z poborem odpowiedniej próbki przez fachowca. Wyniki odpłatnej analizy uzyskamy już po kilku dniach.
Już sam smak i zapach wody może nam o niej co nieco powiedzieć. Paskowe testy są niedrogą metodą na sprawdzenie jakości wody w zaciszu domowym. Głównie jednak możemy sprawdzić w ten sposób jej pH i zawartość niektórych pierwiastków. Jeżeli zależy nam na dokładnym badaniu wody, szczególnie jeśli w grę wchodzi badanie wody z własnego ujęcia, zaufajmy profesjonalistom.