TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak rozliczyć umowę zlecenie w PIT 2021?

Wtorek, 30 listopada 2021 o 19:14, autor: 0
Jak rozliczyć umowę zlecenie w PIT 2021?

Wielu podatników, którzy podejmują pierwszy rodzaj współpracy w ramach umowy zlecenia czuje się zagubionych. Nie do końca wiedzą jak należy rozliczyć się z organami skarbowymi, jaką deklarację przygotować? I wreszcie w jaki sposób można dokument przesłać do urzędu. Warto więc wskazać podstawy informacji podatkowych w zakresie tej umowy cywilnoprawnej.

Podstawowa deklaracja – PIT 37

Umowa zlecenie z reguły rozliczana jest przez podatników poprzez zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) na formularzu PIT 37. Formularz ten przeznaczony jest dla podatników, do których zastosowanie ma art.  45  ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.  o podatku dochodowym od osób fizycznych, i którzy w danym roku podatkowym uzyskiwali przychody ze źródeł o pochodzeniu położonym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, opodatkowane na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej, tyko i wyłącznie za pośrednictwem płatnika lub innych podmiotów obowiązanych do sporządzenia odpowiedniej imiennej informacji o wysokości tych dochodów (przychodów). Przykładem takiego rodzaju przychodów mogą być właśnie przychody z działalności wykonywanej osobiście np. z umów zlecenia.

umowa zlecenie

Formy przygotowania deklaracji 

Na dzień dzisiejszy możliwe są dwa rodzaje rozliczenia deklaracji PIT 2021 na formularzu PIT 37. Po pierwsze forma tradycyjna, po drugie elektroniczna. W zakresie formy tradycyjnej podatnicy przygotowują deklarację pisemnie, wypełniają ręcznie, podpisują (lub przygotowują na komputerze, drukują i podpisują), a następnie mają trzy możliwości złożenia dokumentu. Po pierwsze taki PIT można złożyć w urzędzie skarbowym osobiście, po drugie przy użyciu specjalnej maszyny znajdującej się w różnych urzędach - tak zwanego PIT-omatu, po trzecie poprzez nadanie deklaracji za pomocą operatora wyznaczonego – czyli listem poleconym Pocztą Polską. W zakresie deklaracji elektronicznej podatnicy mają natomiast zasadniczo dwie podstawowe opcje złożenia deklaracji: przy pomocy specjalnych PIT online lub przy użyciu usługi Twój e-PIT. Wszystkie powyższe formy są dostępne dla podatnika i zależne od jego wyboru, żadna nie jest obowiązkowa czy przeważająca nad innymi. 

Złożenie PIT elektronicznie

Szczególnie w trakcie epidemii COVID-19 bardzo ważne okazały się możliwości pracy zdalnej, oraz elektronicznego nie tylko przygotowywania, ale również składania dokumentów. Po reformie e-administracji również PIT’y w tym PIT 2021 są dostępne dla podatnika w formie całkowicie elektronicznej – w tym rozumieniu,  że nie tylko można przygotować je na komputerze, ale również bezpośrednio z niego można przesłać PIT do organu skarbowego. W tym miejscu warto tylko podkreślić, że nie każda forma przesłania dokumentu elektronicznego jest prawidłowa: PIT nie można złożyć na przykład poprzez wysłanie wiadomości e-mail. W celu prawidłowego przesłania dokumentów do organów służą specjalne bramki dokumentów, które dostępne są albo przy wykorzystaniu PIT online w odpowiednich aplikacjach do przygotowywania PIT, albo w usłudze Twój e-PIT. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl