Dbanie o pamięć oraz koncentrację
Intensywna nauka oraz związany z tym wysiłek intelektualny korelują zazwyczaj z większym poziomem stresu, a także ogólnym zmęczeniem. Generalnie nie sprzyjają one przyswajaniu wiedzy i mogą działać w sposób negatywny na koncentrację oraz pamięć. Można jednak wesprzeć organizm, aby zdecydowanie lepiej radził sobie z takimi negatywnymi czynnikami.
Pomagają w tym m.in. adaptogeny, czyli substancje pochodzenia naturalnego, które oddziałują normalizująco na układ nerwowy. Korzystnie wpływają też właśnie koncentrację i moce intelektualne, stąd też bardzo często zawierają je w swoich składach suplementy na pamięć. Oczywiście pomimo naturalnego pochodzenia adaptogenów konieczne jest ich bezpieczne dawkowanie, zgodne z zaleceniami producenta.
Kluczowe znaczenie dla zdrowia układu nerwowego i tym samym efektywniejszego przyswajania wiedzy mają też kwasy omega-3. Można znaleźć je przede wszystkim w tłustych rybach morskich, a także w oleju lnianym oraz orzechach włoskich. Sporadycznie zalecana jest jednak również suplementacja, pozwalająca zwiększyć ich poziom w organizmie.
Minimalizacja stresu
Badania niemieckich badaczy pokazały, że stres odpowiada za zapamiętywanie mniejszej ilości informacji. Negatywnie wpływa także na zdolność do uczenia się, która spada o około 30 proc. Oczywiście zmniejszenie poziomu stresu przed i w trakcie sesji nie jest łatwe, choć istnieje kilka praktycznych wskazówek, które mogą w tym pomóc.
Sposoby na relaks przed egzaminami to m.in.:
- słuchanie ulubionej muzyki,
- aktywność fizyczna,
- mindfulness,
- zdrowa dieta pełna witamin i minerałów.
W niektórych przypadkach pomocne mogę być również suplementy, w tym np. tabletki ziołowe na stres dostępne bez recepty w aptekach. Zgodnie z nazwą, w ich składach znajdują się przede wszystkim ekstrakty ziołowe oraz roślinne, w tym z szyszek chmielu, melisy, dziurawca oraz lawendy. Można w nich znaleźć dodatkowo kwas foliowy i witaminy z grupy B, które korzystnie działają na układ nerwowy.
Sen lekarstwem na wszystko
Sesja zimowa to często czas nauki na ostatnią chwilę oraz przysłowiowego zarywania nocek. Niestety nie jest to dobra strategia na przyswojenie wiedzy i nauczenie się zaległego materiału. Osoby w wieku od 18 do 26 roku życia powinny spać od 7 do 9 godzin dziennie i to bez wyjątków w czasie sesji. Nocna regeneracja sprzyja bowiem absorbowaniu przyjętych informacji, co jest niezbędne, aby pozostały one w pamięci na dłuższy czas.
Jak doskonale widać, sposobów na przygotowanie się do sesji zimowej jest wiele i dzięki nim szanse na pomyślne wyniki egzaminów mogą być większe.