TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Środa, 29 grudnia 2021 o 13:19, autor: 0
Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Rozmowy o uzależnieniach nie należą do najłatwiejszych. Kiedy powinniśmy zacząć martwić się o bliską osobę i jak nakłonić ją do leczenia?

Pierwsze objawy uzależnienia od narkotyków

Rozpoznanie uzależnienia od narkotyków u bliskiej nam osoby może być trudnym i nieoczywistym wyzwaniem. Osoby sięgające po narkotyki zazwyczaj starają się ukryć ten fakt przed rodziną i otoczeniem, a często nie przyznają się do problemu nawet same przed sobą. Uwagę należy zwracać na drobne, chociaż alarmujące sygnały.

Wiele substancji narkotycznych wywołuje zmiany w wyglądzie oczu człowieka, które je przyjął. Psychostymulanty takie jak ecstasy i amfetamina nienaturalnie powiększają źrenice. Źrenice zwężone pomimo niedużego natężenia światła w pomieszczeniu to z kolei efekt opiatów. Marihuana słynie natomiast z charakterystycznego zaczerwienienia i przekrwienia oczu połączonego ze wzmożonym apetytem. Więcej na temat objawów uzależnienia od narkotyków dowiesz się z tego artykułu

Jeżeli osoba, którą podejrzewamy o uzależnienie od narkotyków jest ostrożna, najprawdopodobniej nie zastaniemy jej w stanie odurzenia po przyjęciu nielegalnych substancji. Dlatego powinniśmy wyczulić się przede wszystkim na nietypowe zachowania, do których należą:

  • Nagłe izolowanie się od rodziny i dotychczasowych przyjaciół;
  • Nienaturalna dla danej osoby niechęć do dzielenia się osobistymi przeżyciami;
  • Unikanie kontaktu z domownikami w momencie powrotu ze spotkań towarzyskich;
  • Spożywanie obfitych posiłków po powrocie z imprez lub w porze nocnej;
  • Niespodziewana zmiana dotychczasowych zainteresowań;
  • Zwiększona drażliwość w codziennych kontaktach i dających się zaobserwować spadek koncentracji;
  • Nieadekwatne reakcje na różne sytuacje jak na przykład śmiech podczas poważnej rozmowy;
  • Pojawiające się znikąd problemy z utrzymaniem płynności finansowej.

Uzależnienie od narkotyków - dlaczego należy szybko zadziałać?

Choć niektóre narkotyki używane są w medycynie jako substancje przeciwbólowe lub leczące rozmaite dolegliwości, ich niekontrolowane spożywanie może prowadzić do poważnych, a nawet zagrażających życiu problemów zdrowotnych. 

Czym skutkuje nadużywanie marihuany i haszyszu?

Narkotyki pozyskiwane z konopi indyjskich są zaliczane do narkotyków miękkich, ale i tak negatywnie wpływają na koncentrację, ciśnienie krwi i potencję. Mogą skutkować sennością, bólami głowy, problemami z pamięcią i zaburzeniami koordynacji ruchowej. 

Czym skutkuje nadużywanie psychostymulantów?

Długotrwałe przyjmowanie amfetaminy, metamfetaminy lub ecstaty prowadzi do napadowych skoków ciśnienia i związanych z nimi zawałów serca, lub udarów mózgu. Jednocześnie, ponieważ narkotyki z tej grupy silnie uzależniają fizycznie, osoba decydująca się na ich odstawienie zmaga się z zespołem abstynencyjnym. Może on obejmować rojenia, stany lękowe, senność, przygnębienie, a nawet myśli samobójcze.

Czym skutkuje nadużywanie opioidów?

Do substancji opioidowych zaliczamy heroinę, kodeinę i morfinę. To narkotyki twarde, zdolne do przenikania przez barierę krew-mózg, których oddziaływanie dotyka bezpośrednio układu nerwowego. Ich zażywanie może skutkować udarami mózgu, zawałami serca, perforacją żołądka oraz obrzękiem płuc.  Zespół abstynencyjny obejmuje w ich przypadku wzmożoną potliwość, drżenie mięśni, agresję, zaburzeniami świadomości, biegunkę i bóle niemal wszystkich części ciała.

Uzależnienie od narkotyków - jak pomóc je przerwać?

Narkomania jest zagrażającą życiu chorobą i jako taka musi podlegać leczeniu. Pierwszym krokiem na drodze do zdrowia jest świadomość, że utraciło się kontrolę nad przyjmowaniem substancji odurzającej. Po stanięciu w obliczu gorzkiej prawdy pacjent powinien móc liczyć na wsparcie swoich bliskich. Jeśli nie spotka się z ocenianiem i odrzuceniem, lecz wsparciem, poczuje się zmotywowany do walki o swój dobrostan. Uzależnienie od narkotyków często wiąże się z utratą poczucia własnej wartości, dlatego szczególne cenne będzie wyznanie miłości i zaoferowanie pomocy w powrocie do normalnego życia.

Narkotyki to środki rozregulowujące cały organizm i psychikę chorego, dlatego leczenie uzależnienia powinno zawsze przebiegać pod okiem specjalistów. Zwłaszcza detoks, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn, musi być wdrażane pod specjalną kontrolą. W innym wypadku silne objawy głodu nałogowego mogą stanowić niebezpieczeństwo dla życia pacjenta. Jeśli szukasz ośrodka leczenia uzależnień, w którym pracuje doświadczona kadra to zajrzyj koniecznie na stronę https://osrodekprzebudzenie.org/leczenie-narkomanii/

Osoby silnie uzależnione od narkotyków nie myślą jak ludzie nieznający problemu narkomanii. Choroba ta często zupełnie zmienia ich system wartości, przez co w dążeniu do zdobycia kolejnej dawki uciekają się do kłamstw i manipulacji. Warto przypomnieć, że test na obecność narkotyków można kupić w aptece

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl