TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak pokonać strach przed dentystą?

Środa, 15 maja 2024 o 12:18, autor: 0
Jak pokonać strach przed dentystą?

Każdy z nas powinien od czasu do czasu pojawić się w gabinecie dentystycznym. Podczas regularnych wizyt kontrolnych dentysta sprawdza stan zębów i zwykle pozwala to uniknąć skomplikowanego leczenia stomatologicznego. Niektórym jednak strach przed dentystą uniemożliwia kontrole w gabinecie. Może to skutkować poważnymi infekcjami jamy ustnej, kończącymi się nawet leczeniem kanałowym. Jak można pokonać paraliżujący strach przed stomatologiem?
 • Strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym- jak go pokonać?
 • Dlaczego tak ważne jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej?

Strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym- jak go pokonać?

Lęk przed wizytą u dentysty często jest tak duży, że regularne wizyty są wręcz niemożliwe. Dopiero silny ból powoduje umówienie się do specjalisty, a w takiej sytuacji może okazać się, że stan uzębienia jest tak zły, że niezbędne staje się skomplikowane leczenie, nawet kilku zębów naraz. Można tego uniknąć, pojawiając się na fotelu stomatologicznym częściej i dbając o higienę w obrębie jamy ustnej nie tylko w domu, ale też w gabinecie, także np. usuwając kamień nazębny.

Jak pokonać silny stres przed stomatologiem?

 • Pomóc mogą częstsze wizyty u dentysty. Wypracuj sobie nawyk regularnych kontroli np. co pół roku. Mając umówioną wizytę, potraktuj to jako swój obowiązek.
 • W trakcie wizyty powiedz dentyście o swoich obawach. Rozmowa bardzo często pomaga, a specjalista będzie wiedział, że potrzebujesz innego podejścia, niż pozostali pacjenci.
 • Wybierz dentystę na podstawie jego umiejętności, ale i podejścia do pacjenta. Zapytaj znajomych o ich doświadczenia ze stomatologami, na pewno ktoś poleci Ci dobrego specjalistę.
 • Postaw na nowoczesny, dobrze wyposażony gabinet, oferujący różne metody znieczulenia i minimalizowania bólu podczas leczenia. Sprawdź np. gabinet Eurodent.
 • Spróbuj się uspokoić. Strach napędzają także nasze nerwy. Dzień przed wizytą w gabinecie dobrze się wyśpij, przed wejściem do środka posłuchaj ulubionej muzyki i postaraj się wyciszyć.

Dlaczego tak ważne jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej?

Regularne dbanie o dobry stan zębów pomaga uniknąć bolesnego, długotrwałego leczenia. Brak kontroli co kilka miesięcy może skutkować:

 • rozwojem próchnicy
 • utratą zębów
 • problemy z nerkami lub sercem
 • przewlekłe bóle głowy, zatok, a także stawów, związane z wadą zgryzu
 • brzydki zapach z jamy ustnej
 • większe prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy

Warto przełamać swoje lęki i postawić na wizyty u stomatologa minimum 2, a najlepiej 3 razy w roku. Dzięki temu unikniesz silnego bólu zębów i długotrwałego leczenia. Postaw na profesjonalny, nowoczesny gabinet i ciesz się pięknym, pełnym uśmiechem długie lata.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl