Prosty przepis na idealną herbatę - ale czy dobry?
Zachodni styl parzenia herbaty, to ten popularny w Europie, Stanach Zjednoczonych, czy Australii. Korzystamy z niego, głównie ze względu na saszetki, które są u nas niesamowicie popularne. Na czym polega? Niewiele herbaty (1-2 g), zalewamy dużą ilością wody (ok. 250 ml) i długo parzymy (nawet do 4 minut). Nie wiedzieć czemu, producenci uparcie podają tę metodę parzenia jako najlepszą, wręcz rekomendowaną. Przez długie parzenie niewielkiej ilości herbaty sprawiamy, że smak staje się płaski i nie można się niby zbytnio nacieszyć. Oprócz tego herbata parzona w ten sposób jest mocna i gorzka. Może dlatego tak popularne stały się wszelkiego rodzaju herbaty aromatyzowane.
Jak robić to poprawnie?
Według osób, które są miłośnikami herbaty panuje przekonanie, że jedynym słusznym sposobem na zaparzenie herbaty jest styl wschodni. Uważa tak między innymi Maciej Stafiej, prowadzący bloga o herbacie, kondensując w jednym miejscu wiedzę na jej temat - https://kursnaherbate.pl/herbata-podstawowe-informacje/. Jak mówi: "Styl wschodni nie jest trudny. Wbrew pozorom, nie wymaga również tajemniczej wiedzy, czy specjalnych naczyń. Oczywiście - wiedza i odpowiednia ceramika pomagają w parzeniu, ale nie są niezbędne."
Prosta metoda poprawnego parzenia herbaty może sprawić, że odkryjemy ją na nowo. Wystarczy stosować kilka prostych zasad:
1. Używamy herbaty liściastej;
2. Parzymy od 6 do 8 gramów herbaty;
3. Używamy około 150 mililitrów wody o odpowiedniej temperaturze (dostosowanej do rodzaju herbaty);
4. Parzymy bardzo krótko - 10-45 sekund.
Tak przygotowaną herbatę możemy parzyć czasami nawet do dziesięciu razy. Sporo, ale dla osób, które wcześniej nie miały kontaktu z tym podejściem, herbata staje się czymś całkowicie innym. Pamiętajmy, że punktem wyjścia jest zawsze dobra herbata - kupiona w miejscu, gdzie sprzedawca zna swój produkt i o niego dba. Dzięki poszerzaniu naszych horyzontów - nasze wybory staną się łatwiejsze i lepsze, ale przede wszystkim przy odpowiednim przygotowaniu herbaty, już nigdy nie zaparzymy sobie złej herbaty. Nie zapominajmy zatem, że w parze ze świadomością konsumencką idzie wiedza. Niestety tutaj również musimy uważać, gdyż Internet zalany jest mnóstwem bredni na temat herbaty.
Brzmi banalnie? Zatem zaparzajmy!