Informatyka śledcza – co to jest?
Informatyka śledcza jest bezpośrednio powiązana z bezpieczeństwem systemów informatycznych. Metody stosowane przez informatyków śledczych są bardzo podobne jak te, których używają specjaliści od cyber security, jednakże cel jest nieco inny. Ci drudzy zapobiegają włamaniom na serwery i popełnianiu przestępstw w cyberprzestrzeni. Ci pierwszy starają się dotrzeć do informacji, kto popełnił dane przestępstwo czy nadużycie.
Pierwotnie informatyka śledcza była stosowana do analiz zawartości różnego rodzaju nośników pamięci, jak dyski twarde, płyty CD czy pendriwey. Obecnie jednak jej celem jest dotarcie do sprawcy przestępstwa w sieci i jego motywów. Informatycy śledczy pracują także przy sprawach, w których przestępstwo zostało popełnione w świecie realnym, ale dowody czy motywy sprawcy mogą znajdować się w sieci.
Jak wykorzystać informatykę śledczą?
Najczęściej informatykę śledczą stosuje się, jeśli przestępstwo miało miejsce w sieci. Dotyczy to głównie ataków hakerskich, pieniędzy znikających z kont czy wycieku firmowych danych. Jednak informatyka śledcza pozwala także znaleźć sprawcę bardziej „klasycznych” przestępstw: oszust, zastraszania czy stalkingu. Jest wykorzystywana w czasie śledztw policyjnych i w pracy prokuratora. Analizę cyfrowych danych przeprowadza się także w przypadku ucieczek z domu przez nieletnich lub poszukiwań zaginionych osób. Wszystko, co pojawia się w sieci, zostawia swój ślad i może coś o nas powiedzieć. A informatyka śledcza to wykorzystuje.
Z dobrodziejstw informatyki śledczej można skorzystać także w innych sytuacjach. Bardzo wiele firm detektywistycznych i informatycznych oferuje tego rodzaju usługi po prostu osobom prywatnym. Ich celem jest znalezienie cyfrowych dowodów na przykład na niewierność małżonka czy odnalezienie kogoś zaginionego.
Cyberdowód przestępstwa dzięki informatyce śledczej
Taki cyfrowy dowód jest ważny w sądzie i może być także wskazaniem do założenia sprawy karnej czy zwrócenia uwagi policji na jakieś działania. Jest tak samo istotny, jak dowody materialne. Informatycy śledczy muszą tylko dobrze go zabezpieczyć i opisać, tak by nie zniknął w cyberprzestrzeni i by można było się na niego powołać w przyszłości.
Dowód cyfrowy jest dopuszczalny zarówno w procesach cywilnych, jak i karnych. Aby jednak dowód cyfrowy był przedstawiony przed sądem, musi być zweryfikowany, czyli potwierdzony procesowi uwierzytelniania. To nie zawsze jest łatwe, ale wykwalifikowani informatycy śledczy gwarantują tylko takie dowody, które mogą być sprawdzone. Dzięki temu nie będzie cienia wątpliwości, że ten został w jakiś sposób zmanipulowany czy sfałszowany.