TworzymyGłos Regionu

Ile prądu zużywa latarnia uliczna? Kilka sposobów na oszczędność

Sobota, 18 czerwca 2022 o 18:00, aktualizacja Sobota, 18 czerwca 2022 o 18:08, autor: 0 160
Ile prądu zużywa latarnia uliczna? Kilka sposobów na oszczędność

Oświetlenie ulicy jest bardzo ważną rzeczą, służącą przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom miast czy wsi. Zużycie prądu przez latarnie uliczne wynosi 0,1 kWh na osobę dziennie. Bardzo ważne jest, by lampa uliczna posiadała jak najbardziej energooszczędną formę oświetlenia. Rozróżniamy różne rodzaje latarni: typu LED, rtęciowe, sodowe, czy wyładowcze – metalohalogenkowe. Od tego, który rodzaj wybierzemy, zależy, ile będą wynosiły rachunki za prąd. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są lampy LED. W ostatnich latach możemy zauważyć również na ulicach coraz więcej lamp zasilanych energią słoneczną czy wiatrową.

Ile wat ma lampa uliczna?

Lampy rtęciowe były niegdyś najpopularniejszą metodą oświetlenia, jednak zaczęto wycofywać je na rzecz lamp sodowych po tym, jak wykazano, że rtęć jest wysoce szkodliwa. Posiadają one żarówki o mocy 125W. Lampy metalohalogenkowe występują w trzech poziomach mocy: niskim, średnim i wysokim. Wacha się ona między 35W a 2000W. Lampy LED, które są obecnie najczęściej stosowane do oświetlenia ulic, są najbardziej oszczędnym wyborem, a ich moc oscyluje w przedziale od 35W do 100W. Na przestrzeni lat zmieniała się moc lamp, z jednoczesnym dążeniem do jak najjaśniejszego i najbardziej efektywnego sposobu oświetlenia miast i wsi.

Zużycie energii przez lampy uliczne

Największym zużyciem energii cechują się oczywiście lampy rtęciowe, które powinno się już określić mianem zabytku. Są bardzo energochłonne, podczas gdy ich efektywność jest bardzo niska i wynosi około 50lm z 1W. Używane są na bocznych mało ruchliwych drogach. Lampa metalohalogenkowa ma wysoką skuteczność z racji wysokiego ciśnienia wewnątrz żarówki. W efekcie możemy się spodziewać około 71lm na 1W. Mają dość chłodną barwę i dobrze odbijają kolory otoczenia. Lampy ledowe również dadzą nam około 70lm na 1W, a bardziej wydajne modele nawet powyżej 120lm/W. Lampa uliczna LED wypada najlepiej na tle pozostałych metod oświetlenia ulicy.

Ile prądu zużywa lampa Led?

Szacuje się, że oświetlenie dróg wymaga około 25% nakładów miast, które są przeznaczone na energię elektryczną. Dlatego decyzja o wymianie starych lamp na nowoczesne lampy z zastosowaniem technologii LED pozwala na obcięcie tych kosztów nawet o 70%. Lampy LED ponadto cechują się długą żywotnością i nie ma potrzeby ich częstego wymieniania. Mają również wysoki współczynnik oddawania barw, które nas otaczają. Mniejsze zużycie energii odbija się również na naszych portfelach. Wszakże każdy z nas płaci podatki, w których to właśnie między innymi takie koszty mają swoje odbicie.

Ile prądu zużywają żarówki Led?

Ilość prądu, jaką zużywa żarówka LED, można bardzo łatwo obliczyć. Wszystko zależy od tego, jaką ma moc. Ilość mocy pobranej z sieci jest iloczynem mocy żarówki i czasu, który wyrażony jest w godzinach, dzielonego przez 1000, oznaczanym jednostką kilowatogodziny (kWh). Aby to obliczyć, należy posiłkować się poniższym wzorem:

Dla przykładu:
P= 50 x 1 / 1000 = 0,050kWh

Należy tu wspomnieć, że żarówki LED nie tracą również energii na rozgrzanie się, jak to jest w przypadku żarówek tradycyjnych, co za tym idzie, rozświetlają się natychmiastowo. Aby obliczyć koszt roczny użytkowania żarówki LED, należy skorzystać ze wzoru: czas użytkowania żarówki (h) x cena prądu (zł) x pobór mocy (kWh) = całkowity koszt roczny (zł).

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu LEDstyl.pl

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl