TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ile kosztuje prąd w Polsce?

Środa, 29 czerwca 2022 o 14:09, autor: 0
Ile kosztuje prąd w Polsce?

Dziś wszyscy musimy zmagać się z podwyżkami cen za energię elektryczną. W tym poradniku przeczytasz, ile zapłacisz za prąd w Polsce i dlaczego ceny stale rosną. Poznaj szczegóły, aby móc lepiej kontrolować budżet.

Ceny energii elektrycznej u poszczególnych sprzedawców

Na początku warto zaznaczyć, że nie obowiązuje jedna cena za energię elektryczną, która dotyczy każdego odbiorcy. Na ostateczny koszt wpływa wiele czynników. Mowa tu o umiejscowieniu instalacji, rodzaju taryfy, a także cenniku przedstawionego przez zakład energetyczny. Wszystko to sprawia, że różnica może wynosić nawet 10 groszy za jedną kilowatogodzinę. Pamiętaj również, że obecnie średni koszt za 1 kWh wynosi 77 groszy. Rok temu płaciliśmy 3 grosze mniej, natomiast w roku 2019 cena sięgała tylko 61 groszy. Trudno nie zauważyć, że koszty stale rosną.

 

Przy obliczaniu kosztów za energię elektryczną należy wziąć pod uwagę, który operator systemu dystrybucyjnego odpowiada za dostarczanie energii w danym regionie. Ile kosztuje prąd? Chociaż ceny stale rosną, warto dodać, że żaden z operatorów nie ma możliwości swobodnych podwyżek cen. Kluczową rolę odgrywają tu normy Urzędu Regulacji Energetyki. Poznaj koszty za 1 kWh dla każdego systemu dystrybucyjnego.

 

  • Energa – 80 groszy
  • PGE – 78 groszy
  • OSD Innogy – 79 groszy
  • Enea – 72 grosze
  • Tauron – 73 grosze dla odbiorców we Wrocławiu, Opolu i Krakowie oraz 79 groszy w Gliwicach i Katowicach

 

Aby obliczyć, ile kosztuje prąd, pomnóż liczbę kilowatogodzin przez cenę za energię. Pamiętaj, że informację o jej zużyciu możesz przeczytać z licznika.

Cena prądu a taryfa

Koszt 1 kWh uzależniony jest również od wyboru taryfy. W Polsce istnieją różne rozwiązania i są dopasowane do kilku rodzajów odbiorców. Podział ten określają litery. Taryfa A stanowi rozwiązanie dla dużych fabryk. Taryfa B sprawdzi się w dużych firmach oraz gospodarstwach rolnych. Taryfa C to propozycja dla średnich i małych przedsiębiorstw. Z kolei taryfa G jest rozwiązaniem dla odbiorców indywidualnych.

 

Pamiętaj również, że oznaczenie może być uzupełnione o dwie cyfry. Pierwsza z nich określa moc umowną, a druga liczbę stref czasowych. Dodatkowo mogą pojawić się małe litery, które określają podział na strefy. Litera “a” – podział na strefę szczytową, “b” – podział na strefę dzienną i weekendową, “w” – różnica w cenach podczas dnia, nocy, a także w weekendy.

 

Jeśli nie masz pewności, z jakiej taryfy korzystasz i ile płacisz za energię elektryczną, szczegółowe informacje znajdziesz w umowie. Ponadto cenniki znajdują się na stronach internetowych dostawców.

Dlaczego cena prądu rośnie?

Ceny prądu w Polsce stale rosną, a eksperci jasno wskazują, że kolejne podwyżki stanowią tylko kwestię czasu. Co o tym decyduje? Otóż wzrost kosztów wiąże się z zakupem energii elektrycznej na rynku hurtowym. Kolejny ważny aspekt to rosnące koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla – w ostatnim czasie to nawet 80%. Warto więc korzystać z dobrych praktyk, które pozwolą na skuteczne oszczędzanie energii.

 

 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl