TworzymyGłos Regionu

reklama

Humanistki z Zana na warsztatach fundacji im. prof. Bronisława Geremka

Środa, 16 kwietnia 2014 o 11:00, autor: 15
Humanistki z Zana na warsztatach fundacji im. prof. Bronisława Geremka

Uczennice klasy pierwszej I LO we Wschowie – Sandra Hewusz, Emilia Sobańska i Daria Sobczyk wzięły udział 12 -13 kwietnia w drugim zjeździe programu Polska w XX wieku – ogólnopolskich warsztatach historycznych im. Prof. Bronisława Geremka.

Celem programu jest wsparcie młodzieży w rozwijaniu zainteresowań historią, w szczególności historią najnowszą oraz promowanie wiedzy historycznej, jako ważnego narzędzia rozumienia współczesnego świata. Program zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli koncentruje się na ważnych zagadnieniach XX-wiecznej historii Polski, będących przedmiotem debaty w środowiskach historycznych oraz wśród szerszej opinii publicznej. Zajęcia mają zróżnicowaną formę - od warsztatów i debat po spotkania z historykami, uczestnikami wydarzeń. Program bazuje na różnorodnych materiałach dydaktycznych, takich jak film, literatura, plakat, fotografie, nagrania archiwalne. Uczennice uczestniczyły w warsztatach prowadzonych m.in. przez dr Sylwię Siedlecką na temat radia jako medium autonomicznej kultury, a następnie spotkały się z Pawłem Sito prowadzącym audycję „Muzyczne Sito w TOK FM”. Paweł Sito w drugiej połowie lat 80. współpracował z Polskim Radiem, współtworząc audycje: Krajowa Scena Młodzieżowa, Lista Przebojów Programu Trzeciego (w latach 1987-1997, jako "druh zastępowy" poprowadził jej 14 wydań), Muzyka Nocą (Program I PR). W latach 1984-1991 w Programie IV PR prowadził Listę Przebojów Rozgłośni Harcerskiej. W 1990 pełnił funkcję rzecznika prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W latach 1992-1995 był dziennikarzem Radia Wolna Europa. Zajęcia odbywały się w siedzibie fundacji – bibliotece profesora Geremka oraz w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Atrakcyjnym uzupełnieniem programu było wyjście do Teatru Współczesnego na sztukę białoruskiego dramaturga Dmitrija Bogusławskiego „Saszka” (Tichij szorach uchodiaszczych szagow). W sztuce, której akcja toczy się na granicy jawy i snu, teraźniejszości i przeszłości, życia i śmierci, można podziwiać przejmujące kreacje aktorskie Borysa Szyca, Janusza Michałowskiego i Sławomira Orzechowskiego. (tekst/foto: PS)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (15)

avatar

avatar
~Kotwicki Jan
16.04.2014 13:34

Nieuchronnie zbliżamy się do debaty na temat nauczania historii i wdrażania patriotyzmu we wschowskich szkołach. Czas skończyć z bojkotem i cenzurowaniem .

avatar
~Piotr Sobański
16.04.2014 15:22

Panie Kotwicki, krytyka z Pana strony jest dla mnie komplementem i motywacją do dalszych działań w obranym kierunku. z poważaniem :)

avatar
~nieznajomy :)
16.04.2014 15:37

Panie Kotwicki, zamiast zazdrościć nieżyjącemu prof. Geremkowi może niech Pan założy własną fundację jeszcze za życia.

avatar
~Kotwicki Jan
16.04.2014 16:56

Panie Sobański, Pan nie ma innego wyjścia! Za obrany przez Pana kierunek w dzisiejszych czasach dobrze płacą.

avatar
~Franek
17.04.2014 00:09

słyszę Geremek i pierwsza myśl w głowie spisek w Magdalence roku 1988

avatar
~królewicz
17.04.2014 09:12

Słyszę spisek w Magdalence i pierwsza myśl w głowie Tworki

avatar
~Kotwicki Jan
17.04.2014 10:20

W Stanach Okrągły stół oficjalnie nazywano układem Kiszczak - Geremek !

avatar
~ext7
17.04.2014 12:28

Ad."królewicz" Ty Franka, nie posądzaj o chorobę!On jest CZŁOWIEK ROZUMNY. To był ,jak napisał Jan "UKŁAD". Noooo......PRL-owskich kacyków z tymi "tzw opozycjonistami" co byli "nie źle umoczeni przez PRL-owskie" służby. Swoją drogą, to może i dobrze.Rzecz odbyła się z relatywnie małymi stratami.Choć Ci ,których bliscy zginęli, mają w tej materii zupełnie odmienny pogląd.I trudno odmówić im racji.

avatar
~ktoś
17.04.2014 14:17

Ludzie, czy wy w ogóle znacie się na tym o czym tak rozprawiacie? :D Życzę wszystkim wesołych, spokojnych Świąt i jasnej wizji przyszłości, za którą wszyscy odpowiadamy :) Radosnego Alleluja !

avatar
~Urszula- (koleżanka Piotra z podstawówki i liceum)
17.04.2014 14:36

Panie Kotwicki ! Piotr Sobański nie wybierał żadnego wyjścia ! On zawsze opowiadał prawdziwą wersję histori, jeszcze w czasach, kiedy mu za to nie płacili, a wprost przeciwnie- wtedy za to można było mieć kłopoty! Z wielkim zainteresowaniem słuchałam jego wersji, tak bardzo różnej od tego, co słyszeliśmy lekcjach historii...

avatar
~Kotwicki Jan
17.04.2014 16:40

To dlaczego nie pokazał się ani razu na spotkaniach, których tematami była historia, na których wyświetlano filmy poruszające ważne kwestie historyczne ? Skoro obecnie, podobno, ustały prześladowania i widmo represji z powodu głoszenia prawdziwej wersji historii, dlaczego obowiązuje bojkot wybranych autorów lub prelegentów a z drugiej strony faworyzuje się bezwartościowe czy wręcz szkodliwe przekazy, mające cechy bardziej rozrywkowe niż pouczające? Problem jest bardziej złożony i nie dotyczy wyłącznie Pana mgr-a Sobańskiego. Całe zło idzie z góry od centralnego zarządzania nauką i szkolnictwem. Ale jest nadzieja ! Oto we Wschowie powstało Koło Nowej Prawicy zrzeszające uczniów liceum - oni na pewno zajmą się tym problemem.

avatar
~Koło Nowej Prawicy
17.04.2014 17:03

Na pewno się tym nie zajmiemy. Proszę nie wciągać Nas w jakieś durne gierki polityczno-historyczne. Nikt z Nas nie może złego słowa powiedzieć na temat nauczania historii przez pana Sobańskiego. I chyba mamy rację, a nie Pan, Janie Kotwicki, bo o ile mi wiadomo na lekcje historii do klasy pana Piotra, Pan nie uczęszcza.

avatar
~FWB
17.04.2014 17:32

Byłem raz na pokazie Brauna Eugenika w imię postępu i mam dość. Jedyną wartościową rzeczą jaka się "urodziła" po tym "filmie" był tekst redaktora Klana http://www.bezkresu.pl/index.php/punkt-widzenia/pod-lupa/25-eugenika-w-imi-postpuq-czyli-tadeusz-boy-eleski-w-szponach-radykalnej-prawicy

avatar
~ext7
17.04.2014 18:02

Ad. "Kotwicki Jan".... Z całym Szacunkiem ,ale to KNP, to "folklor". To jest nie poważne!!! Korwinową inicjatywę można rozpatrywać w kategorii cynicznego kabaretu.Noo... ot, paru "STARYCH DZIADÓW"ma jakiś-tam europejskie aspiracje. Mam jednak nadzieję ,że LUDZIE ROZUMNI to "oleją". Oni bynajmniej nie robią tego dla dobra WSPÓLNEGO. Dbają po prostu o własną "dupę".

avatar
~Norbert
18.04.2014 11:13

Jest sukces, aż trzy osoby ze Wschowy otrzymały stypendium fundacji Geremka. Nie należałoby się z tego cieszyć? Jesteśmy jedyną taką szkołą w Polsce. Ehh.. Dusza Wschowianina każe narzekać. A jeżeli nie ma na co, to znajdźmy temat poboczny i zróbmy wojnę w komentarzach. Tylko czemu to ma służyć?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl