Czujniki tętna firmy Garmin
Amerykańska firma Garmin dzieli swoje czujniki tętna na pięć rodzajów:
- HRM Run,
- HRM Swim,
- HRM–Tri,
- HRM Pro,
- HMR Dual.
Pierwszy z czujników, HRM Run, przeznaczony jest dla biegaczy. Dzięki niemu możliwe jest mierzenie parametrów zaliczających się do zaawansowanej dynamiki biegu. Oznacza to, że urządzenie na bieżąco monitoruje długość kroku, kadencję, odchylenie pionowe i poziome oraz czas kontaktu z podłożem.
HRM czujnik tętna w wersji Swim przeznaczony jest dla pływaków. Został wykonany ze specjalnego materiału, odpornego na działanie chloru stosowanego w zbiornikach basenowych. W kluczowych miejscach posiada specjalne, gumowane aplikacje które zapobiegają ześlizgiwaniu się pasa podczas intensywnego treningu, a nawet nawrotów. Posiada funkcje monitorowania tętna podczas interwałów. Jest wyposażony w pamięć gromadzącą informacje, które po zakończeniu treningu przesyłane są do kompatybilnego urządzenia.
HRM-Tri to połączenie czujnika biegowego i pływackiego. Został wyposażony w funkcje śledzące zarówno dynamikę biegu, jak i zaawansowane rozwiązania związane z pływaniem. To najmniejszy ze wszystkich czujników przeznaczony specjalnie dla triathlonistów, którzy starają się maksymalnie ograniczyć wagę sprzętu.
Moduł HRM Pro to dwuzakresowy czujnik, który pracuje z wykorzystaniem protokołu Bluetooth Smart lub ANT+. Posiada funkcje śledzenie zaawansowanej dynamiki biegowej, a także obsługuje zmienność tętna. Waży dokładnie tyle samo, co HRM-Tri. Wspiera opcję Physio TrueUp, która pozwala na synchronizację danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami marki Garmin.
Wreszcie HRM Dual to dwuzakresowy, prosty czujnik tętna, który działa zarówno w trybie ANT+, jak i Bluetooth Smart. Dzięki temu istnieje możliwość łatwego sparowania go z telefonem komórkowym. Wyróżnia go rekordowy czas pracy na baterii, do trzech i pół roku.
Jak wybrać czujnik HRM?
Wybierając czujnik tętna warto zwrócić uwagę na docelową dyscyplinę, przy której sensor ma być pomocą.
Biegacze powinni zwrócić uwagę na parametry dynamiki biegu. Pływacy docenią z kolei możliwość pomiaru tętna podczas treningu i przesłania informacji do zegarka. Dla triathlonistów kluczowa jest uniwersalność i kompatybilność z kilkoma dyscyplinami sportu.
Nie bez znaczenia pozostaje także czas działania modułu na baterii. Większość czujników przy regularnym użyciu kilka razy w tygodniu wytrzymuje około roku. Wyjątkiem jest HRM Dual, który ze względu mniejsza ilość przetwarzanych danych potrafi działać nawet kilka lat.
Wymiana baterii
Jak każde urządzenie, także czujnik HRM wyczerpuje załadowaną do niego baterię. Na szczęście jej wymiana jest intuicyjna i wymaga jedynie posiadania śrubokręta krzyżykowego. Samo ogniwo to płaska bateria CR2032, którą bez problemu można nabyć w każdym sklepie z akcesoriami AGD/RTV.
Oznakami wyczerpującej się baterii jest najczęściej brak odczytu tętna lub niestabilny wynik pomiaru, a także nienaturalnie zawyżone lub zaniżone tętno. Jeżeli sytuacja się powtarza, warto rozważyć wymianę źródła zasilania.
Dalsze informacje o czujnikach tętna można znaleźć w artykule https://doba.pl/wroclaw/artykul/zegarki-sportowe-garmin-vivoactive-polaczenie-smartwatcha-i-sportu/30549/17/noa123