Dyskusja na temat ruchów antyszczepionkowych odbyła się na czerwcowej sesji Rady Powiatu Wschowskiego i była związana z informacją na temat działalności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowej Soli. Informację na ten temat przedstawiła szefowa placówki Józefa Meissner, mówiąc między innymi, że na terenie powiatu wschowskiego zdarzyły się w 2017 roku incydentalne przypadki, gdzie odmawiano szczepienia dzieci. Nie widać zatem tendencji antyszczepionkowej, widocznej w ostatnich latach w Polsce.
Radna Danuta Płończak pytała panią Inspektor, jakich argumentów używają rodzice, decydując się na taki krok.
- Rodzice argumentują swoją decyzję najczęściej powikłaniami poszczepiennymi u swoich dzieci - mówiła Józefa Meissner - natomiast wiedzę na ten temat rodzice czerpią z portali internetowych, gdzie nie zawsze, że tak powiem, znaleźć można odpowiedzialne wypowiedzi. Główny Inspektorat Sanitarny ma na swojej stronie internetowej zakładkę, gdzie można znaleźć informacje dla lekarzy, rodziców, można tam zdobyć fachową wiedzę na ten temat. Myślę, że odmawianie szczepienia dzieci, to pewien trend, wynikający z działania ruchów antyszczepionkowych.
Radna Płończak dodała przy okazji, że wiedza rodziców zależna jest pewnie od wpływu osób, które dla samych rodziców są autorytetami i od tego, czy rodzice są odporni na manipulacje. Józefa Meissner dodała również, że rodzice często nie potrafią podać przyczyny, dla której rezygnują ze szczepienia swojego dziecka.
Radni pytali także o to, jak wygląda monitorowanie przez Inspekcję Sanitarną objawów medycznych, związanych czasowo ze szczepieniem, zwanych powszechnie NOP-ami, czyli niepożądanymi objawami poszczepiennymi.
- Lekarze mają obowiązek zgłoszenia niepożądanych objawów poszczepiennych (NOP) i robią to - mówiła Józefa Meissner - są to odczyny niewielkie, jak zaczerwienienie, obrzęk w miejscu ukłucia i płacz dziecka.
Tego rodzaju zgłoszeń na terenie powiatu jest od 2 do 3, czasami zdarzają się lata, że nie ma w ogóle. Każdy natomiast odczyn poszczepienny zgłaszany jest przez Inspekcję Sanitarną w Nowej Soli do Ministerstwa Zdrowia i do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
(rak)