reklama
Według tego co można było usłyszeć na dyskusji to to małe trzęsienie ziemi, jakie było ostatnio w Wielkopolsce, nie miało żadnego powiązania z gazem łupkowym, bo tam jeszcze żadne odwierty nie miały miejsca.
Trzęsienie ziemi wynikające z ruchu płyt tektonicznych nie wchodzi w grę, może dojść, co najwyżej do uskoków. Tak jak to ma miejsce na terenach górniczych.
USA - dzięki gazowi łupkowemu z importera stało się eksporterem tego surowca, co niesie za sobą poważne oszczędności a nawet i zysk. Narzekań nie słychać. U nas jest wiele pytań o środowisko naturalne - na pewno wydobycie ma wpływ na lokalne środowisko. Wątpliwości podsycane są zapewne przez naszego dostawcę gazu z za wschodniej granicy - w końcu jeśli gaz łupkowy popłynie do naszych domów to stracą oni poważnego klienta. Niech mi ktoś powie czy Huta Miedzi w Głogowie budzi tyle kontrowersji ? Wielu ludzi ma tam prace, wiele rodzin ze Wschowy dzięki KGHM-owi ma zapewniony byt. Podobnie będzie z gazem łupkowym - wizja niższego rachunku zimą jest dla mnie obiecująca.
Wydobycie gazu w Polsce będzie droższe w kosztach niż w USA, ponieważ u nas łupki są położone głębiej. Narzekań nie słychać?! Polecam ten krótki film: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dZe1AeH0Qz8
ludzie żyją biednie, narzekają na wysokie rachunki itd.. itp.. a jak przyjdzie to odwiertów, czy nawet postawienia GŁUPIEGO wiatraka to protestują! strach się bać polskiej mentalności.
Filmik bardzo ciekawy ... ale dziwi mnie jedna sprawa - to kulminacyjne, końcowe ujęci - kiedy to tak ochoczo pan podpala wodę zapalniczką. Ciekawi mnie fakt, że gaz tak łatwo dostał się z bardzo głębokiego odwiertu do wód gruntowych znajdujących się kilkanaście metrów pod ziemią :] Jeśli tak to czemu nie przedostał się do powietrza wtedy musielibyśmy wprowadzić zakaz używania otwartego ognia na całym terenie kraju...
Jeżeli faktycznie Cię to interesuje to polecam dobą lekturę na temat całego etapu wydobycia gazu z łupków. żeby się niepotrzebnie nie rozwodzić w słowach, powiem tyle - szczelinowanie zostało wykonane po macoszemu bądź użyto tanich środków do jego wykonania, dlatego gaz dostał się do wód gruntowych.
Państwowy Instytut Geologiczny wypowiedział się na ten temat : http://www.pgi.gov.pl/pl/surowce-mineralne-lewe-kopalnia/4075-ten-straszny-gaz-lupkowy