TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Falowniki – rodzaje i zastosowanie

Piątek, 14 grudnia 2018 o 11:36, autor: 0
Falowniki – rodzaje i zastosowanie

Falowniki to urządzenia, których głównym zadaniem jest zamiana energii z prądu stałego wraz z napięciem na prąd przemienny. Częstotliwość napięcia dopasowuje się wówczas do pracujących dzięki niemu sprzętów elektrycznych. Obecnie falowniki wykorzystywane są również do rejestracji przepływu energii, co zwiększa ich funkcjonalność. Najważniejszą część tego rodzaju urządzeń stanowi mostek kluczy. To właśnie on umożliwia przemianę prądu stałego na sinusoidalny. Falowniki występują w różnych typach, jakie są ich rodzaje i do czego się je wykorzystuje?

Falowniki – podział ze względu na sposób pracy

Falownik może działać zupełnie niezależnie bądź w ścisłym powiązaniu z systemem energetycznym. Z tego też względu wyróżnia się aż trzy jego typy:

  • on-gird  – ich praca jest w znacznej mierze uzależniona od zewnętrznego systemu energetycznego. Częstotliwość napięcia oraz amplituda są na bieżąco dopasowywane do parametrów sieci energetycznej. Jeżeli następuje zanik napięcia w owej sieci, to inwerter automatycznie przestaje pracować, ponieważ nie jest w stanie współpracować z akumulatorem. 
  • off-gird – jego praca nie wiążę się w żaden sposób z zewnętrzną siecią energetyczną, przez co konieczna jest budowa instalacji wyspowych. Dużą zaletę stanowi fakt, że mogą współpracować z akumulatorem.
  • falownik hybrydowy  –  to połączenie możliwości dwóch powyższych falowników. Hybrydowe falowniki jednocześnie zasilają energią energią sieć publiczną, jak również ładować akumulatory. Wykorzystuje się je jednak znacznie rzadziej, ponieważ są znacznie droższe. 

Falowniki  – podział ze względu na wielkość

Falowniki mogą zostać podzielone także pod względem rozmiaru. Wyróżnia się wtedy ich trzy rodzaje. Wśród nich znajdują się:

  • mikroinwertery – współpracują wyłącznie z pojedynczym modułem fotowoltaicznym
  • falowniki stringowe –  ich działanie zależne jest od rozmiaru instalacji fotowoltaicznej, mogą bowiem obsługiwać wyłącznie jeden string bądź wszystkie panele
  • inwertery centralne – stosuje się je przede wszystkim na farmach solarnych oraz w dużych instalacjach fotowoltaicznych, których moc zaczyna się od kilkuset MW. 

Każdy z tych typów falowników możemy znaleźć na stronie https://automatykasklep.com.pl/inverters.

Falowniki - podział ze względu na izolacje

To ostatni podział falowników, jaki warto znać. Najogólniej wyróżnia się falowniki transformatorowe i beztransformatorowe. Ten drugi typ jest zdecydowanie bardziej popularny. Do ich głównych zalet zalicza się lekkość oraz lepszą sprawność, nawet przy dużym zakresie obciążenia. 

 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl