TworzymyGłos Regionu

reklama

Ekspert nikogo nie przekonał. Zawieźli dwie propozycje do kurator

Czwartek, 09 lutego 2017 o 09:22, aktualizacja Wtorek, 14 lutego 2017 o 09:59, autor: 26
Ekspert nikogo nie przekonał. Zawieźli dwie propozycje do kurator

Środowe posiedzenie komisji oświaty nie zmieniło stanowiska radnych w sprawie wprowadzenia reformy oświaty w gminie Wschowa. Dzisiaj, 9 lutego, o godzinie 11.00 w kuratorium oświaty w Gorzowie Wielkopolskim przedstawiciele radnych przedłożą dwie propozycje zmian w sieci szkół.

Decyzja o wspólnym wyjeździe radnych do kuratora oświaty zapadła na spotkaniu, które odbyło się po sesji Rady Miasta w dniu 31 stycznia. Dwa dni poźniej wiceburmistrz Miłosz Czopek zapowiedział, że Urząd Miasta zorganizuje kolejne spotkanie, tym razem z niezależnym ekspertem, który wskaże na nieprawidłowości w propozycji złożonej przez pracowników Gimnazjum nr 2. Środowe spotkanie i wystąpienie eksperta skupiło się wokół wskazania na, zdaniem eksperta Dominika Linowskiego, bezzasadność, a wręcz bezsensowność tworzenia Szkoły Podstawowej nr 6, na bazie obecnego gimnazjum. Jednak obie propozycje, Urzędu Miasta i pracowników Gimnazjum nr 2, zakładają utworzenie nowej podstawówki. Urząd Miasta zakłada, że szkoły podstawowe na wsiach zostaną przekształcone w filie szkół podstawowych, prócz Szkoły Podstawowej w Osowej Sieni, a we Wschowie będą trzy szkoły podstawowe, w tym nowa Szkoła Podstawowa nr 6. Propozycja pracowników gimnazjum mówi natomiast o powstaniu Szkoły Podstawowej nr 6 i zasilaniu jej, przez najbliższe pięć lat, uczniami z klas 7 i 8 z pozostałych gminnych szkół podstawowych. W projekcie tym nastąpiła wczoraj zmiana, polegające na braku przymusu w kierowaniu uczniów klasy siódmej i ósmej do nowej szkoły, decyzja o tym ma pozostać po stronie rodziców. O takich projektach dzisiaj, 9 lutego, radni będą rozmawiać z Ewą Rawą, lubuskim kuratorem oświaty.

Podczas spotkania komisji oświaty z ust eksperta padła również wypowiedź, że opinia kuratora oświaty nie jest w żadnej mierze wiążąca, a Rada Miejska może podjąć decyzję nawet wbrew zaleceniom kuratora. Miejmy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie w kuratorium rozwieje wszelkie wątpliwości, a sprawa sieci szkół w gminie Wschowa zostanie ustalona. 

(olek)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (26)

avatar

avatar
~Wschowianin
09.02.2017 10:09

A czy ten expert wyjaśnił, że powstanie filii szkół wiejskich wiąże się z ich zamknięciem, ponieważ filie może zamknąć dyrektor i nie potrzebuje zgody kuratorium?

avatar
~Obecny
09.02.2017 10:16

Spotkania łączą :) Uwagi: ekspert - brak kompetencji, brak kultury, brak merytorycznych uwag, bezzasadne uwagi związane z poziomem kształcenia w gimnazjum nr 2. Co do niezależności eksperta - :D Panie Ratajczak - to Pana człowiek :) Czekamy na odpowiedz Pani Burmistrz - ile kosztowała usługa eksperta? (dodam - ok. 20 minut "wykładu"). Uwagi Pani z "Solidarności" - brawo, trafność uwag, wiedza i doświadczenie, a przede wszystkim kompetencja! Podsumowanie Radnego Tkacza - THE BEST. I na koniec - zamiana Giezka na Kuchcickiego pogrąża nasze władze :D

avatar
~Mieszkaniec gminy
09.02.2017 10:36

Panie Rafale poprosimy o materiał filmowy ze spotkania, cały ?W takich godzinach wiele osób zainteresowanych pracuje i nie ma możliwości uczestniczenia osobiście w spotkaniach.

avatar
~do Obecny
09.02.2017 11:07

O jakiej zamianie piszesz, Giezeka na Kuchcickiego, o co chodzi ?

avatar
~Obecny
09.02.2017 11:26

Zamiana miejsc przy boku "pana prezesa" :D i - Giezek, w porównaniu z Kuchcickim ma o wiele wyższy poziom kompetencji. Jednak nie odwracajmy uwagi od wątku najważniejszego w tym temacie. Gimnazjum nr 2 - najnowocześniejsza szkoła w gminie, najlepiej przystosowana do przyjęcia dzieci i młodzieży ... nie może zostać zamknięta. To ten obiekt ma największy potencjał, aby stać się szkołą podstawową. Zabiegi dyrektora SP 2 nigdy nie sprawią, aby zaplecze tej szkoły było tak przyjazne i dostosowane dla uczniów I - VIII , jak w budynku gimnazjum nr 2. Przygotowanie nowej rejonizacji dla miasta nie jest problemem, a wczorajsza argumentacja ( ekspert plus dyrektorzy SP 2 i 1, nie wspominając o "jękach" pani burmistrz) nijak się ma do próby ( i chęci) wspólnego stanowiska w sprawie wschowskiej oświaty i dobra dzieci.

avatar
~cała wschowa
09.02.2017 11:42

TO PRAWDA że ten expert to człowiek Ratajczaka i nadburmistrza to Ratajczakowi chodzi najwiecej żeby GIM nr2 on przejął i żęby nie była otwierana 3 szkoła podstawowa WSTYD panie Ratajczak ponad 20 lat jest pan dyrektorem a jeszcze panu mało OPowiada pan głupoty że nauczyciele z 2 stracą pracę i godz w jaki sposób jak od 17 lat jest że uczniowie po 6 klasie odchodzą do gim o teraz odchodzili by tak samo do szkoły pods nr 6 żeby inni nauczyciele taż mieli prace TO pana boli że wszystko nie jest podporządkowane PANU władcy szkoły nr 2 PAN powinien wykazać zrozumienie i proponować rozwiązania żeby nauczyciele np z gim taż mieli prace 20 lat na stołku pokazuje jak dokładnie można oderwać się od rzeczywistości i dbać tylko o swą (...) powinni wprowadzić 2 kadencyjność dla dyrektorów to dopiero by pan i inni docenili ludzi oraz ich możliwość utraty pracy Może uczył by pan w gim i ciekawe co pan by mówił na taką propozycje żeby nowy budynek ze salą sportową kortami do tenisa stał pusty a szkoła pods nr 2 każdy wie jak ona wygląda dzieci będą chodzić na 2 zmiany bo dyrektor Ratajczak (...) udowodnią z dyrektorem szkoły nr 1 żę oni żądza we wschowie i nikt inny

avatar
~W
09.02.2017 11:54

Ten ekspert to chociaż był do końca rady, a pani z Solidarności już nie. Mnie osobiście raziło zachowanie nauczycieli z Gimnazjum 2, którzy delikatnie mówiąc komentowali i zachowywali się trochę nie na poziomie. Były z ich strony różne docinki odnośnie innych nauczycieli i dyrektorów. Trochę nieładnie z ich strony, ponieważ część osób złożyła już podania o pracę do innych szkół. Gdy dyrektor to głośno obwieścił wśród tych nauczycieli i na całej sali zapadła wymowna cisza...

avatar
~Zet
09.02.2017 11:57

Popieram prośbę o materiał filmowy z całości spotkania.

avatar
~artur
09.02.2017 12:17

Czy jeszcze za mało was wszystkich " nasza władza " ogłupia z tymi manewrami i obietnicami ! . Przejrzyjcie wreszcie na oczy i wyciągnijcie odpowiednie wnioski . Obiecanki z niezależnym ekspertem w ustach burmistrza brzmi to groteskowo . W jego mniemaniu niezależny znaczy tyle co niezależnie pobierać pobory w ratuszu i niezależnie ze spółki w Malczycach w której jest zatrudniony . Zrozumcie wreszcie że rządzenie w ratuszu polega wyłącznie na robienie wyłącznie pod siebie i swoich rodzin zatrudnionych w podmiotach zależnych od ratusza . A oprócz tego pan Czopek jest bardzo pamiętliwy i zarazem bardzo mściwy co ujawnił sąd w Nowej Soli . On tak zawsze manewruje żeby innymi rękami zemścić się na swoich przeciwnikach i dopiąć swego . Cała nasza władza jest na wskroś uwikłana w różne ciemne i dziwne powiązania rodzinne .

avatar
~Życzliwy
09.02.2017 12:20

Wcale się nie dziwię nauczycielom z GIM 2 tu chodzi o ich godność i pracę. A samo podejście eksperta do pracowników gimnazjum bylo żenujace i na zamówienie!

avatar
~Do "w"
09.02.2017 12:21

Ekspert wypowiedział się w 20 minut - do tego nieskładnie :D Nie ma pani/pan "w" punktu zaczepienia, że odnosi się do osób z Solidarności? :D I nie zapadła żadna "wymowna cisza" :D Czy teraz piszą klakierzy z SP 2 i 1 ? Nieładnie...

avatar
~obecny
09.02.2017 12:27

Pani burmistrz nie panuje nad swoimi emocjami- jej wystep byl ponizej krytyki- brawo panie Grabka!!! Decyzje zapadaja na gorze a obie strony konfliktu graja na naszych emocjach swoje interesy zalatwiaja kosztem nauczycieli i dzieci odbijaja nami jak pileczkami zeby ugrac dla siebie jak najwiecej;( ale ludzie beda pamietac- niedlugo wybory!!!

avatar
~Wyborca
09.02.2017 12:30

A może trzeba Ratajczaka zmienić od uciążliwej funkcji dyrektora , niech odpocznie chłop i pouczy w pierwszych klasach ?

avatar
~W
09.02.2017 12:36

Ten ekspert to chociaż był do końca rady, a pani z Solidarności już nie. Mnie osobiście raziło zachowanie nauczycieli z Gimnazjum 2, którzy delikatnie mówiąc komentowali i zachowywali się trochę nie na poziomie. Były z ich strony różne docinki odnośnie innych nauczycieli i dyrektorów. Trochę nieładnie z ich strony, ponieważ część osób złożyła już podania o pracę do innych szkół. Gdy dyrektor to głośno obwieścił wśród tych nauczycieli i na całej sali zapadła wymowna cisza...

avatar
~Również obecny
09.02.2017 12:39

Czy taka osoba jak pani patalas powinna zajmować takie stanowisko? Żenada. Niech pani patalas najpierw nauczy sie panować nad sobą a dopiero pózniej niech sie pokazuje publicznie, moze i lepiej ze jest nieobecna na wszystkich spotkaniach bo to wstyd dla gminy. Kto jej wbił do głowy taki durny pomysł ze ona sie nadaje na takie stanowisko?

avatar
~do "w"
09.02.2017 12:48

Ekspert wypowiedział się w 20 minut - do tego nieskładnie :D Nie ma pani/pan "w" punktu zaczepienia, że odnosi się do osób z Solidarności? :D I nie zapadła żadna "wymowna cisza" :D Czy teraz piszą klakierzy z SP 2 i 1 ? Nieładnie...

avatar
~osoba_bardzo_zainteresowana_reformą_oświaty
09.02.2017 13:16

Byłem uczestnikiem tego spotkania: 1. Pan "ekspert" - człowiek do wynajęcia, który wraz z mamą/ żoną prowadzi swoją firmę Europejskie Centrum Kształcenia Kadr i za pieniądze udowodnię każdą, nawet najbardziej nieprawdopodobną, rzecz. Zero kultury, rzucanie paragrafami, twierdzenie, że kurator zrobi to, czy tamto, bo on, pan ekspert, tak mówi. Wg eksperta dzisiaj na stronie MEN powinny się pojawić takie interpretacje przepisów, jak on je przedstawił. Skąd on to wie? No wie, bo przecież jest ekspertem. Pomijam fakt, że pan ekspert nie wiedział w jakim województwie się zajmuje. Gratuluję partii .Nowoczesna takiego wyśmienitego eksperta ds. edukacji. tak, tan pan jest członkiem partii Ryszarda Petru i głównym specjalistą od edukacji. 2. Nie rozumiem tych rozpaczliwych wypowiedzi dyrektorów szkół SP1 i SP2, że w momencie powstania trzeciej szkoły podstawowej oni będą zmuszeni do zwolnienia nauczycieli nauczania początkowego. A gdyby nie było reformy nie musieliby zwalniać? Teraz w obu szkołach zatrudnionych jest 25 nauczycieli nauczania początkowego (są to dane ze stron internetowych szkół). W SP1 jest 10 klas 1-3, ile jest w SP2 - nie mam pojęcia, szkoła nie ujawnia tych danych. Ta ilość nauczycieli to przede wszystkim efekt tego, ze w klasie 2. są dzieci, które poszły do szkoły jako 6. i 7. latki. Takich skumulowanych roczników już nie będzie. Moje pytanie: czy ci nauczyciele mieliby pracę, gdy obecne klasy 1-3 przejdą ten etap edukacji? Czy obaj dyrektorzy dysponowaliby taką liczbą uczniów, żeby zapewnić każdemu zatrudnienie? Jeżeli powstanie SP6, to tam też będą potrzebni nauczyciele nauczania początkowego. I ci, dla których zabraknie etatów w SP1 i SP2 znajdą go w SP6. 3. Wymiana zdań pomiędzy panią Patalas, a panem Grabką - poniżej jakiegokolwiek poziomu. Za obecną sytuacją, w której znajduje się nasza wschowska oświata, odpowiedzialność ponosi też pan Grabka. Nie udawajmy, że nie. W swoim czasie mógł zacząć likwidować szkoły wiejskie. Oczywiście, nie wszystkie naraz, ale stopniowo. Wiejscy nauczycieli zostaliby wchłonięci przez miejskie szkoły (byłby to proces stopniowy), a część odeszłaby na emerytury. Teraz w GIM około 40 nauczycieli stoi przed perspektywą utraty w ciągu dwóch lat pracy. I wschowskie szkoły nie są w stanie ich przyjąć. 4. Szkoda, że tylko dyrektor Grabianowski miał na tyle odwagi, że odpowiedział na pytanie o sytuację nauczycieli uczących w klasach 4 -6. Uczciwie powiedział, że tam się nic nie zmieni. Pan Ratajczak nie odniósł się w żaden sposób do tego pytania. 5. Dlaczego władze gminy nie potwierdzą (lub nie zaprzeczą) informacji, że w roku 2019, po wygaszeniu gimnazjów, budynek GIM2 ma przejąć SP2? I SP2 ma być rozbite na dwa budynki: młodsze dzieci w starym budynku, starsze w GIM2. Jeżeli jest to kłamstwo, to jakie plany odnośnie budynku ma gmina po roku 2019? A jeżeli jest to prawda, to proszę wytłumaczyć mi różnicę pomiędzy utrzymywaniem 2 szkół podstawowych w trzech budynkach, a trzech szkół podstawowych także w trzech budynkach? Rozumiem, że to jeden etat dyrektora więcej, a poza tym? Wszystkie budynki będą musiały być ogrzane, oświetlone, zaopatrzone w wodę. Musi być obsługa i administracja (przynajmniej sekretariat)? Rozumiem, że tym kawałkiem tortu jakim jest rejonizacja trudno się podzielić, ale szanowni panowie dyrektorzy: DYREKTOREM się bywa, a człowiekiem się jest! Przyjdzie nowa władza, nowe wybory, jesteście przekonani, ze nadal będziecie pełnić swoje funkcje? 6. Wypowiedź pani ze Solidarności - wreszcie Solidarność powiedziała coś sensownego! 7. Na koniec wypowiedź pana Tracza: BRAWO! Dokładnie oddał pan moje spostrzeżenia po tych ponad dwóch godzinach siedzenia na sali. Jeszcze raz BRAWO!

avatar
~Rodzic
09.02.2017 14:02

Relikt przeszłości jakim jest SP2 na czele z dyrektorem bez dwóch zdań trzeba przenieś do nowego gimnazjum tylko że bez dyrektora z SP2 .Przez dziesiątki lat w tej szkole prócz boiska w ostatnim roku nie zrobiono nic !!!! Moje dzieci i przyjezdni znajomi mówią że to nie wygląda jak szkoła bardziej przyjazne warunki uchodźcy w ośrodkach mają na zachodzie europy niż dzieci w w SP2 .Zdecydowanie przenieś a ludziom bez ambicji i pomysłu na kształcenie naszych dzieci podziękować.Trzeba iść z duchem czasu a nie cofać się 30-40 lat wstecz te czasy już nie wrócą.Inni rodzice,inne dzieci,inni nauczyciele,inny świat.Dla dobra wszystkich inwestujmy w przyszłość i pamiętajmy o przeszłości.

avatar
~B
09.02.2017 15:46

Do rodzic. Same bzdury wyżej są napisane.Warunki w szkole są dobre. Chyba ta osoba trochę zbladzilaMoje dziecko chodzi tsm do szkoly i nie uważam że ma katastrofalne warunki,proszę się przejść i zobaczyć anie głupie komentarze pisać.Zal mi tej osoby która to napisała że zajmuje się oczernianianiem. NAJPIERW ZASTANOW SIE CO PISZESZ A POZNIEJ SRAWIAJ FAKTY.JESTEM OBURZONA WYPOWIEDZIA TEJ OSOBY.

avatar
~do "w"
09.02.2017 15:50

Zapadła wymowna cisza? Chyba byliśmy na zupełnie różnych zebraniach :) A dlaczego nauczyciele z G2 mieli siedzieć cicho i przysłuchiwać się jak ich obrażają? Może jeszcze przyklasnąć? Co do Pań z Solidarności... trafne i kompetentne podsumowanie! Na ich miejscu też nie traciłbym więcej czasu na wysłuchiwanie wypowiedzi, które nic nie wnoszą i są bezpodstawne. Tym Paniom nikt za przyjazd nie zapłacił honorarium, więc ruszyły w drogę powrotną do domu :) Panie Tkacz - super podsumowanie! Dziękuję!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl