Projekt skierowany jest do uczniów III klas technikum kształcących się w kierunkach: technik spedytor, technik elektryk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.
Jego głównym celem jest zwiększenie kompetencji zawodowych, społeczno-personalnych oraz rozwój umiejętności językowych wśród 38 uczniów I Zespołu Szkół we Wschowie, umożliwiających im w przyszłości znalezienie zatrudnienia. Projekt daje uczestnikom możliwość aktywnego uczestnictwa w europejskim rynku pracy z uwzględnieniem aspektów wielokulturowości. Wśród celów szczegółowych należy wyróżnić:
- zwiększenie umiejętności zawodowych i doświadczenia uczestników w zawodzie w którym się kształcą,
- doskonalenie umiejętności komunikacyjnych i pracy w zespole,
- rozwinięcie umiejętności językowych uczniów oraz przełamanie bariery językowej,
- zwiększenie samodzielności i przedsiębiorczości,
- zwiększenia znajomości innych kultur oraz otwartości na różnice kulturowe.
Realizacja projektu stanowi szansę dla naszej szkoły na rozwinięcie współpracy międzynarodowej, podniesienie jej oferty edukacyjnej oraz wzrost kompetencji kadry związanych z zarządzaniem projektem i znajomości języków obcych.
W ramach projektu 38 uczniów kształcących się w kierunkach: technik spedytor, technik elektryk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych odbędzie dwutygodniowy zagraniczny staż w Austrii, we Włoszech oraz na Węgrzech w przedsiębiorstwach o profilach działalności zgodnych z kierunkami kształcenia uczestników. Mobilności odbędą się w terminach 17.02.2019 – 02.03.2019 w Austrii i we Włoszech oraz 28.04.2019 – 11.05.2019 na Węgrzech.
Przed wyjazdem z każdym uczniem zostaną podpisane konieczne dokumenty, m.in. umowa uczestnictwa i porozumienie o programie zajęć. Nabyte podczas staży kompetencje zostaną potwierdzone przez Europass Mobilność, certyfikaty uczestnictwa oraz opinie w dzienniczkach praktyk.
Przed wyjazdem uczniowie będą uczestniczyć w obowiązkowych zajęciach przygotowawczych. Podczas przygotowania kulturowego uczniowie poznają kulturę w krajach docelowych, historię i obyczaje. Ostatni blok spotkań będzie miał na celu przygotowanie pedagogiczne uczniów, a jego tematyka obejmie zagadnienia m. in. komunikacji międzyludzkiej, rozwiązywania konfliktów, reagowania na stres i nowe sytuacje oraz tolerancji i otwartości wobec odmienności kulturowej. Po powrocie z mobilności uczniowie będą uczestniczyć w procesie upowszechniania rezultatów.
Udział w projekcie jest bezpłatny – uczestnikom zostanie zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, podróż tam i z powrotem, przejazdy lokalne, ubezpieczenie oraz program kulturowy.
(I ZS)