Na wydarzenie zapraszają Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła oraz Dyrektor SCKiW Tomasz Krzymiński. Wstęp jest wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Dystrybucja darmowych biletów będzie prowadzona od 28 października do 8 listopada w Domu Kultury w Sławie, od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00–18:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwa bilety.
/ Sława uczciła 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę (FOTO) /
Aktualizacja, 28.10.2024 r: „Zainteresowanie koncertem Marka Torzewskiego przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Bilety na występ światowej sławy tenora rozeszły się w błyskawicznym tempie” - informuje SCKiW.
Marek Torzewski – światowej sławy tenor
Marek Torzewski to uznany tenor o międzynarodowej renomie. W latach 1979–1983 studiował na Akademii Muzycznej w Poznaniu na wydziale wokalnym. Po studiach został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie występował do 1986 roku.
Artysta jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy z 1984 roku. Zdobył tam II nagrodę w Konkursie Śpiewaków Operowych oraz nagrodę za najlepsze wykonanie arii z repertuaru Jana Kiepury. Otrzymał także nagrodę dla najmłodszego finalisty, nagrodę dla najlepszego tenora i nagrodę publiczności.
W 1985 roku zadebiutował na scenie mediolańskiej La Scali pod dyrekcją Claudio Abbado. Od 1986 do 1991 roku był solistą Królewskiego Teatru La Monnaie w Brukseli. W tym czasie kreował wybitne role operowe, takie jak Alfredo w "Traviacie", Idamante w "Idomeneo" Mozarta czy Fenton w "Falstaffie" Verdiego.
/ Trzej Tenorzy „Vincero” wystąpili w Kinie Żeglarz /
Międzynarodowa kariera i osiągnięcia
Torzewski występował gościnnie w teatrach operowych Wiednia, Berlina, Amsterdamu, Nowego Jorku i Salzburga. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Riccardo Muti, Claudio Abbado, Zubin Mehta czy Sir Georg Solti. Jego dorobek płytowy obejmuje m.in. album "Il canto so speso" nagrany z Berlińskimi Filharmonikami.
Artysta zdobył wiele nagród i wyróżnień. W 1993 roku otrzymał niemiecką nagrodę płytową Preis der Deutsches Schallplattenkritik za płytę "Il canto so speso". Jego albumy "Nic nie dane jest na zawsze", "Do przodu Polsko" oraz "Magnes Dusz" uzyskały status złotych i platynowych płyt.
Zaangażowanie w promocję Polski
Działalność Torzewskiego wykracza poza scenę operową. "Brał udział w rozlicznych przedsięwzięciach dyplomatycznych mających na celu promocję Polski na arenie międzynarodowej" - czytamy w biografii śpiewaka. W 1999 roku jako pierwszy polski artysta wystąpił z recitalem w Kwaterze Głównej NATO w Shape. Tego samego roku inauguracją koncertem Międzynarodowy Rok Chopinowski w Belgii.
6 października 2001 roku na stadionie Śląskim w Chorzowie wykonał hymn narodowy przed meczem reprezentacji Polski w piłce nożnej Polska–Ukraina. Od tego momentu miał zaszczyt wykonywać Mazurka Dąbrowskiego podczas kolejnych spotkań reprezentacji.
Źródło: SCKiW, marektorzewski.com.pl