Działalność gospodarcza w Niemczech - co warto wiedzieć?
Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym należy pamiętać o obowiązku podatkowym i skarbowym. Założenie firmy w Niemczech nie jest skomplikowanym procesem, jednak warto znać wszystkie przepisy i wiedzieć, którą formę działalności wybrać, by firma była rentowna. W Niemczech można założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną, komandytową czy cywilną. Równie popularne są spółki partnerskie, jawne i komandytowo-akcyjne. Można również założyć jednoosobową działalność gospodarczą, która działa na podobnych zasadach jak w Polsce. Każdą działalność należy zarejestrować i konieczne jest również uzyskanie numeru podatkowego. Choć nie są to skomplikowane czynności, to jednak warto wesprzeć się pomocą fachowca, który pomoże w wypełnieniu dokumentów i podpowie, która z form będzie najlepsza w przypadku konkretnej branży.
Jaką formę działalności wybrać?
Wybór formy działalności należy do kluczowych aspektów podczas zakładania firmy. Jedną z chętniej wybieranych form jest spółka GmbH, czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy w przypadku pojawienia się problemów finansowych odpowiadają jedynie do wysokości wkładu, jaki wnieśli do spółki. Można zatem być spokojnemu, że prywatny majątek nie będzie naruszony w razie likwidacji przedsiębiorstwa czy bankructwa. Zakładając spółkę, należy sporządzić odpowiednią umowę, w której muszą znaleźć się kluczowe informacje. Każdy z właścicieli wnosi wkład własny, który będzie stanowić kapitał zakładowy. Zakładając firmę w Niemczech, w niektórych przypadkach należy zgłosić ją do konkretnej instytucji. Może być to izba rzemieślnicza czy izba przemysłowo-handlowa. Przy spółce partnerskiej nie ma konieczności posiadania kapitału zakładowego, a działalność musi być prowadzona przez dwie osoby fizyczne. W spółce kapitałowej wymagany jest kapitał zakładowy, ale wspólnicy nie odpowiadają prywatnym majątkiem w razie pojawienia się problemów finansowych. Wybór formy działalności nie jest zatem taki prosty i trzeba dobrze się zastanowić, co będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Kancelaria prawna w Niemczech - jaką pomoc można uzyskać?
Założenie i prowadzenie firmy w Niemczech jest rozwiązaniem, które może przynieść duże zyski. Warto jednak wspomóc się pomocą prawną doświadczonej kancelarii. Dzięki temu można uniknąć problemów podatkowych czy finansowych. Kancelaria prawna Niemcy pomaga nie tylko w wybraniu formy działalności, ale też w załatwianiu formalności, wypełnieniu dokumentów, sporządzeni umów czy doradztwie. W takim miejscu można uzyskać również pomoc związaną z prawem gospodarczym, transportowym czy e-commerce. Zakres usług jest bardzo szeroki i wiąże się z różnymi sferami gospodarczymi i biznesowymi. Wsparcie doświadczonego adwokata może się przydać nie tylko na początku rozwoju przedsiębiorstwa, ale też i w trakcie prowadzenia biznesu, gdy pojawiają się trudności z uzyskaniem zapłaty od kontrahentów lub w razie zawieszenia działalności. Mając zapewnione wsparcie prawne, dużo łatwiej prowadzi się biznes i można spokojnie skupić się na działaniach związanych z pozyskiwaniem klientów.