Czym jest faktoring?
W skrócie odpowiadając na pytanie co to jest faktoring można powiedzieć, że to finansowanie faktur z odroczonym terminem płatności. W praktyce przedstawia się to tak: przedsiębiorstwo przekazuje swojemu odbiorcy fakturę VAT z odroczonym okresem zapłaty, w tej sytuacji staje się oczywiste, że musi czekać na pieniądze. Tutaj pomocą okaże się właśnie instytucja faktoringowa, która zapłaci od ręki kwotę faktury i już ona zostaje wierzycielem kontrahenta oczekującym na płatność.
Firmy faktoringowe mogą oferować rozmaite warianty faktoringu. Osiągalne rodzaje faktoringu to: z regresem, odwrotny, ukryty, eksportowy, bez regresu. Faktoring bez regresu oznacza maksymalne bezpieczeństwo transakcji, gdyż będzie objęty ubezpieczeniem. Faktoring ukryty jest przeznaczony dla przedsiębiorstw, które nie chcą zawiadamiać swojego nabywcę o korzystaniu z takiego finansowania. Faktoring odwrotny polega na tym, iż instytucja finansowa finansuje zakupy przedsiębiorstwa, które w ten sposób uzyskuje odroczony termin płatności.
Poza finansowaniem firma faktoringowa zazwyczaj zapewnia pakiet pomocniczych usług. Faktoring jest usługą, która spina finansowanie z zarządzaniem należnościami, skutkiem tego na jej koszt ma wpływ masa czynników. Koszt usługi możne zrekompensować skonto czyli rabat uzyskany przy firmowych zakupach dokonywanych za gotówkę uzyskaną z wykorzystaniem faktoringu.
Różna dostępność do finansowania
Kiedy znamy pozytywne aspekty faktoringu, pojawia się moment doboru dobrego źródła finansowania. Wybór jest duży, skorzystać można z propozycji rozlicznych instytucji finansowych nazywanych profesjonalnie faktorami, którymi są banki, ale również bankowe i niebankowe spółki faktoringowe. Wybór najlepszej firmy faktoringowej nie należy do zadań prostych, ze względu na ich liczebność a przede wszystkim różnorodność ofert. Przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z faktoringu, winni zebrać informacje, na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze faktora.
Wachlarz oferentów skutkuje dostępnością ofert zarówno dla dużych jak i dla mikro firm. Różnice tyczące się wymogów stawianych przez banki i firmy faktoringowe przedsiębiorstwom, które zwracają się po finansowanie, są jednak duże. Jednak zaletą znaczącej ilości faktorów na rynku jest to, iż gdy jedna instytucja finansowa odmówi przedsiębiorcy faktoringu, to pomimo tego faktoring może okazać się bez problemu dostępny u innego faktora.
Nie łatwy wybór faktoringu
W procesie wyboru faktora warto zwrócić szczególną uwagę na składniki, które będą decydowały o użyteczności faktoringu. Przed dokonaniem wyboru należałoby zapoznać się z: konsekwencjami przewidzianymi za zwłoka w zapłacie, wolumenem przyjmowanych do finansowania kontrahentów, wysokością przyznanego progu finansowania i perspektywą w razie potrzeby jego powiększenia oraz maksymalnymi terminami zapłaty aprobowanymi poprzez instytucję finansową. Aby wygodnie porównać parametry ofert różnych faktorów, warto sprawdzić serwis faktoringoferty.pl
Poszukiwanie firmy faktoringowej powinno się rozpocząć od ustalenia kluczowych potrzeb przedsiębiorstwa. A więc czego oczekujemy od faktoringu? Koszty będą ważne, lecz nie mogą być zasadniczym wyznacznikiem wyboru faktoringu, gdyż jest to produkt finansowy złożony, dlatego trzeba zwracać uwagę na rozmaite parametry wyznaczającej jego funkcjonalność.