Dieta krajowa - co to jest?
Czym są diety krajowe? Najprościej mówiąc, jest to dodatek wypłacany przez pracodawcę, który pozwala pokryć koszty wyżywienia za czas pozostawania w delegacji. Dotyczy głównie pracowników, którzy odbywają wyjazdy służbowe poza miejscem zamieszkania, na terenie naszego kraju. Kto skorzysta z diety krajowej? Przysługuje ona pracownikowi wtedy, gdy pracodawca wyśle go w podróż służbową w granicach Polski. Istotne jest to, że musi ona trwać dłużej niż osiem godzin. Co ciekawe, wysokość krajowej diety jest zależna od czasu trwania podróży i została określona w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Na szczęście dietę krajową bardzo łatwo wyliczymy.
Diety krajowe w 2023 roku
Ile wynoszą diety krajowe w 2023 roku? Od 1 stycznia wartości te uległy podwyższeniu. Są one następujące:
- Przy pełnej diecie - 45 złotych
- Przy ryczałcie za dojazdy (20% diety pełnej) - 9 złotych
- Przy ryczałcie za nocleg (150% diety pełnej) - 67,50 złotych
W celu dokładnego wyliczenia wysokości krajowej diety, trzeba mieć na względzie konkretne kwestie. Znaczenie ma tutaj czas podróży, który może trwać mniej niż dobę. Jeśli podróż jest krótsza niż 8 godzin, pracownik nie może skorzystać z diety. W razie podróży służbowej trwającej 8-12 godzin, dieta wynosi 50% diety pełnej. Z kolei przy wyjazdach dłuższych niż 12 godzin korzystamy z pełnej diety.
Podróż służbowa dłuższa niż jedna doba
Jeżeli podróż służbowa pracownika jest dłuższa niż jedna doba, wtedy pracownikowi:
- Przysługuje 100% diety na niepełny dzień przebywania w podróży wtedy, gdy trwał dłużej niż 8 godzin
- Przysługuje 50% diety za niepełny dzień, na którym pracownik przebywał krócej niż 8 godzin
- Przysługuje pełna dieta za każdy kolejny dzień przebywania na wyjeździe służbowym
Bardzo ważne jest to, że ryczałt za nocleg przysługuje po spełnieniu określonych warunków. O jakich warunkach mowa? Odnoszą się one do sytuacji, gdy nocleg trwał więcej niż 6 godzin, a odpoczynek odbywał się pomiędzy 21:00 a 7:00. Okazuje się, że pracodawca może odmówić wypłacenia ryczałtu za nocleg w sytuacji, gdy był on bezpłatny, odbywał się w trakcie przejazdu lub gdy uzna, że pracownik mógł powrócić w ciągu dnia. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Podróże służbowe są podejmowane w różnych celach. W dzisiejszych czasach pracodawcy z pewnością bardzo często wysyłają swoich pracowników na dłuższe i krótsze wyjazdy, które wiążą się z ich pracą zawodową. Niekiedy konieczne jest odbycie rozmowy z klientami, negocjacji, zareklamowanie jakiegoś produktu lub nawiązanie nowej współpracy. Nie zawsze jest to możliwe na miejscu, dlatego chętnie stawiamy na wyjazdy służbowe. Pamiętajmy o tym, że w wielu przypadkach skorzystać można z diety krajowej. Jest ona zależna głównie od czasu trwania podróży, przy czym nie ma możliwości uzyskania diety wtedy, gdy podróż trwa krócej niż osiem godzin. Przepisy prawne mają tutaj ogromne znaczenie zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy.
Diety krajowe w ostatnim czasie uległy zwiększeniu. Warto bliżej przyjrzeć się wartościom, jakie są aktualnie oferowane za odbywanie podróży służbowych. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jaką wartość diety możemy liczyć.