TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dieta IF — czym się charakteryzuje?

Wtorek, 28 czerwca 2022 o 11:59, autor: 0
Dieta IF — czym się charakteryzuje?

Dieta IF lub intermittent fasting stała się coraz bardziej popularna w ostatnim czasie. Ten trend jest w dużej mierze przypisany do faktu, że posiada prawdziwe, trwałe wyniki. Dieta IF (lub Intermittent fasting diet), jest rodzajem diety, która obejmuje okresy postu, od czasu do czasu połączone z wegetariańskimi, wegańskimi lub peskatariańskimi posiłkami i/lub przekąskami.

Na czym polega dieta IF?

Dieta IF to rodzaj przerywanego postu, który polega na jedzeniu w określonym oknie czasowym każdego dnia. Po raz pierwszy została zaproponowana przez dr Michaela Mosleya w jego książce The Fast Diet, gdzie wyjaśnia również, dlaczego działa i jak ją wykonywać.

Dietę IF można podzielić na dwie fazy:

Dieta 5:2 — Polega na tym, że pięć dni w tygodniu jesz normalnie, a w dwa inne dni ograniczasz spożycie do 500 kalorii. To równa się około 500 kalorii dla kobiet i 600 dla mężczyzn. Jednak te kalorie mogą być spożywane w jednym posiłku lub podzielone na mniejsze posiłki w ciągu dnia, o ile mieszczą się w tym limicie.

Dieta Eat-Stop-Eat — Jest ona podobna do diety 5:2, ale zamiast pościć przez dwa dni w tygodniu, pości się przez 24 godziny przynajmniej raz w tygodniu.

Dlaczego ludzie stosują dietę IF?

Wykazano, że przerywany post ma wiele korzyści dla utraty wagi, w tym zwiększoną utratę tłuszczu i zmniejszenie wskaźnika masy ciała (BMI). Badania pokazują również, że może pomóc w zapobieganiu cukrzycy i zwiększyć wrażliwość na insulinę u niektórych osób z cukrzycą, które nie biorą leków na ich stan. Ponadto niektóre badania sugerują, że przerywany post może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poprawić poziom cholesterolu - dwa czynniki, które mogą przyczynić się do czynników ryzyka chorób serca, takich jak wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu.

Czy są jakieś skutki uboczne stosowania diety IF?

Tak, istnieją pewne skutki uboczne stosowania diety IF. Najczęstszym efektem ubocznym jest głód. Może się okazać, że jesteś głodniejszy niż zwykle, gdy po raz pierwszy zaczynasz IF. To dlatego, że twoje ciało przyzwyczaiło się do jedzenia o regularnych porach i teraz brakuje mu jedzenia. W miarę kontynuowania diety, głód będzie ustępował.

Inne możliwe skutki uboczne to bóle głowy, zmęczenie, drażliwość i światłowstręt. Objawy te występują, ponieważ kiedy pomijasz posiłki lub pościsz przez dłuższy czas, twoje ciało zaczyna spalać tłuszcz dla energii zamiast węglowodanów (cukrów). Proces ten powoduje uwalnianie ketonów do krwiobiegu, co sprawia, że krew staje się kwaśna — może to prowadzić do zmęczenia i bólów głowy.

Czy dieta IF jest odpowiednia dla Ciebie?

Przerywany post (IF) to sposób odżywiania, który polega na cyklicznym przechodzeniu między okresami postu i jedzenia. Może być tak prosty jak 24-godzinny post lub tak długi jak kilka dni.

Dieta IF opiera się na koncepcji, że ograniczenie spożycia żywności może pomóc w utracie wagi i zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca.

Dieta IF nie jest dla każdego. Nie jest dla osób, które mają problemy z kontrolowaniem jedzenia, ani dla osób, które mają cukrzycę lub hipoglikemię (niski poziom cukru we krwi). A jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, nawet nie myśl o tym, chyba że najpierw skonsultujesz się z lekarzem.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl