Decyzja o likwidacji szkół do końca lutego. Na razie oszczędności wystarczą
Poniedziałek, 13 lutego 2012 o 13:06, autor: admu 1
Samorządy mają obowiązek zgłaszania planów likwidacji, przekształcania bądź przekazania szkół do końca lutego. Styczniowe spotkania włodarzy z dyrektorami wschowskich placówek oświatowych podległych gminie zaowocowały planem oszczędnościowym. Szkoły na razie zostaną
Andrzej Nowicki, Wiceburmistrz Wschowy zdradził w Panoramie Leszczyńskiej, że dyrektorzy mieli za zadanie znaleźć oszczędności, które nie obniżą jednocześnie poziomu edukacji. Dzięki tym propozycjom, jakie ratusz teraz rozpatruje, uda się zaoszczędzić około miliona złotych (w budżecie gminy wydatki na oświatę sięgają 5 mln zł). Oszczędności uchronią przed ewentualnymi likwidacjami szkół – likwidacji placówek w Gminie Wschowa na pewno nie będzie ani w tym roku szkolnym ani w następnym.
I w porównaniu do oszczędności jakie planuje starostwo w swoich podległych placówkach, to gmina przebija je o połowę, ponieważ starostwo planuje zaoszczędzić na administracji około 500 tys. zł.
Podobnie jak plan oszczędnościowy starostwa, to i propozycje dyrektorów gminnych placówek dotyczą zmian w obrębie administracji. A mówiąc dokładniej zakładają one redukcje oraz łączenie etatów, np. sekretariatu z kadrami.
Starostwo planuje za to powołać centralną księgowość zamiast księgowości w każdej placówce osobno.
W propozycjach zmian, podanych gminie przez dyrektorów, przewidywane jest także łączenie klas w szkołach wiejskich (tam gdzie w klasach I-III uczy się po kilkoro dzieci powstanie jedna, duża klasa).
Ryszard Grobelny, Prezydent Poznania, przygotował autorski algorytm, który decyduje o tym czy szkoła musi znaleźć oszczędności, by przetrwać czy też zostanie zlikwidowana. Pogrupowałem szkoły według algorytmu. Jeśli mają pojedynczy problem - zaleciłem przygotowanie programu naprawczego. Jeśli więcej - to lepiej zlikwidować, mam siedem takich szkół – mówi Grobelny dla lokalnego wydania Gazety Wyborczej.
Po zastosowaniu algorytmu prezydenta Ryszarda Grobelnego wyszło, że w Poznaniu trzeba zamknąć od 8 do 14 na ponad 50 gimnazjów. Wśród gimnazjów do likwidacji, jest też i to gimnazjum, do którego chodziła moja skromna osoba. Z podanej listy nie wszystkie jednak zostaną zlikwidowane. Wykaz szkół do zamknięcia jest dziś w Poznaniu rzadziej krytykowany, również przez negatywnie dotąd nastawionych radnych. Algorytm Grobelnego uporządkował sytuację, jedynie bunty rodziców i nauczycieli nie umilkły.
Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej we Wschowie, Radny Stanisław Kowalczyk wrócił do tego tematu, pytając co planuje ratusz. Odpowiedzi radnemu udzielił Wiceburmistrz Wschowy, Andrzej Nowicki. Odbyłem spotkania z dyrektorami szkół, przedszkoli, którzy rozumieją trudną sytuację finansową naszego samorządu, jak i ogólnie wszystkich. Z dużą życzliwością dyrektorzy, księgowi podeszli do tych koniecznych zmian. No i po zastanowieniu placówki przedstawiły nam propozycje. Teraz analizujemy te propozycje. Pracujemy nad nimi i państwo, jako radni , dowiecie się pierwsi o tych wszystkich zmianach, czy propozycjach, które będą wdrażane w ciągu roku szkolnego, czy też w następnym roku budżetowym. Tutaj pośpiech nie jest wskazany, zauważyliśmy to po grudniowym spotkaniu, że czasami nasze intencje są źle rozumiane – powiedział wiceburmistrz Nowicki.
(admu)