Dbają o jakość, ilość i ciśnienie wody
Środa, 04 lutego 2015 o 08:30, autor: rk 0
W ostatnich latach Spółka Komunalna we Wschowie inwestowała środki w rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Wschowa zasilana jest wodą trzema głównymi magistralami, które biegną środkiem miasta oraz jego zachodnią stroną. Trwają obecnie prace nad zaprojektowaniem i w dalszej kolejności budową wschodniej magistrali wodociągowej. Ostatnie zabiegi wschowskiego przedsiębiorstwa polegały na tym, aby zachować wszędzie odpowiednie ciśnienie wody.
Obszar prac obejmował w ostatnim czasie tereny od ulicy Obrońców Warszawy do Wolsztyńskiej, a dokładniej rejony ulic: Reymonta, Starowiejska, Zacisze i Osiedle Unii Europejskiej .
- Etapami uzbrajaliśmy tereny, które położone są na różnych wysokościach - mówi Roman Żaczyk prezes Spółki Komunalnej - I tak: od ujęcia wody, które znajduje się na ulicy Kazimierza Wielkiego do wysokości rynku mamy różnicę terenu około 10 metrów. I podobnie od rynku do wieży ciśnień mamy również podobną różnicę między położeniem terenu.
Innymi słowy różnica na wysokości terenu między stacją pompową a wieżą ciśnień wynosi około 22 metry.
- W związku z tym zdawaliśmy sobie sprawę - mówi Roman Żaczyk - że tak musimy skorelować nasze prace, aby mieszkańcy osiedli Zwycięstwa czy Jagiellonów oraz domków jednorodzinnych na ulicy Zacisze i zwłaszcza osoby, które będą budować się na terenach, leżących przy obwodnicy między Osiedlem Jagiellonów, Nową Wsią i Przyczyną Górną, mieli dostarczaną wodę o odpowiedniej jakości, ciśnieniu i przepływie.
Żeby tego dokonać w 2014 roku prezes Żaczyk przeprowadził konsultacje z dwoma ośrodkami naukowymi - Politechniką Śląską i Politechniką Poznańską. W wyniku rozmów z naukowcami oraz przedsiębiorstwami wodociągowymi, uznano, że najmniej kosztownym rozwiązaniem, a zarazem przynoszącym określone korzyści, będzie wyłączenie Wieży Ciśnień.
- Taką decyzję podejmowały w ostatnich latach inne miasta, aby zachować odpowiednie parametry wody dostarczanej do mieszkań, położonych na różnych poziomach terenu - mówi Roman Żaczyk - stąd dzisiaj Wieża Ciśnień jest już wyłączona z eksploatacji. To z kolei sprawiło, że od pewnego czasu ciśnienie wody w mieszkaniach jest większe.
Decyzja o wyłączeniu Wieży Ciśnień związana była również z tym, że tereny inwestycyjne, leżące przy krajowej dwunastce znajdują się o wiele wyżej niż stacja pompowa. Powstaje tam obecnie zakład pracy, inwestycja firmy Elektrobud, a co za tym idzie zwiększony będzie pobór wody. Stąd nowe rozwiązania umożliwią również na tych terenach uzyskanie odpowiedniego ciśnienia wody.
(rak)