TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dachy zielone – moda czy konieczność?

Środa, 17 listopada 2021 o 12:22, autor: 0
Dachy zielone – moda czy konieczność?

Postępujące zanieczyszczanie środowiska i wszechobecny smog, dokuczliwy szczególnie w dużych betonowych aglomeracjach wywołuje w człowieku tęsknotę za naturą. Wypady za miasto podczas weekendów nie zrekompensują życia w otoczeniu pozbawionym roślinności. Odpowiedzią na tę potrzebę mogą być dachy zielone, które w USA, Kanadzie, czy Szwajcarii są już standardem. U nas postrzegane jeszcze jako wyłącznie modne urozmaicenie miejskiej architektury są niedoceniane, a szkoda, gdyż mają wiele zalet, z których ludzie wciąż nie zdają sobie sprawy.

Czym są dachy zielone i gdzie można je zakładać?

Pomysłodawcą zakładania ogrodów na dachu był francuski architekt Le Corbusier, który twierdził, że architekturę powinny kształtować trzy czynniki: słońce, przestrzeń i zieleń. Koncepcja ta zaczęła zyskiwać uznanie w miastach pozbawionych rozległych terenów zielonych i jak się szybko okazało przynosić wiele wymiernych korzyści. Tworzenie zielonej przestrzeni użytkowej lub ozdobnej na dachach budynków stało się popularne. Dachy zielone to warstwowe konstrukcje dachowe umożliwiające uprawę roślin. Ze względu na rodzaj pokrywającej dach roślinności wyróżnia się:

- dachy zielone ekstensywne

Tego rodzaju dachy zielone pokryte są roślinami, które nie wymagają dużej pielęgnacji. Należą do nich między innymi trawy sucholubne, rozchodniki, czy zioła.

- dachy zielone intensywne

Noszą miano prawdziwych ogrodów wypełnionych różnego rodzaju roślinami, w tym kwiatami, krzewami, czy nawet drzewami. Trzeba je regularnie pielęgnować.

Dachy zielone w obu wariantach mogą powstawać na budynkach mieszkalnych, biurowcach, a także mniejszych zabudowaniach, takich jak garaże, czy obiekty handlowe, czy usługowe. Należy jednak uwzględnić fakt, że szczególnie dachy zielone intensywne mogą stanowić pewne obciążenie dla konstrukcji. Jeśli jednak są właściwie zaprojektowane i fachowo wykonane przynoszą wiele korzyści i to nie tylko wizualnych.

Jakie korzyści dają dachy zielone?

Kojący widok połaci zieleni pokrywających różnej wielkości dachy budynków, czy powierzchnie tarasów korzystnie wpływa na estetykę miasta i jego biosferę. Rośliny są swoistymi filtrami, zatrzymującymi pyły i oczyszczającymi powietrze z dwutlenku węgla i smogu. W samych budynkach dachy zielone stanowią doskonałą warstwę izolującą przed hałasem, a także nadmiernym nagrzewaniem latem i niskimi temperaturami zimą. Są też dobrymi buforami dla wód opadowych. Gromadzą je, nawadniając rośliny i nawilżając powietrze. Przyczyniają się też do efektywniejszej pracy paneli słonecznych. Dachy zielone odpowiednio zagospodarowane mogą stać się atrakcyjną przestrzenią do wypoczynku dla ludzi, a także ostoją dla ptaków, czy w przypadku posadzenia roślin miododajnych również dla pszczół.

Dachy zielone w Polsce są wciąż sprzyjającą środowisku nowością, dzięki czemu podnoszą wartość budynku. Kiedy staną się bardziej powszechne, będą stanowiły zielone płuca miast. Warto w nie zainwestować, a odpłacą się licznymi korzyściami. Już teraz najwyższej jakości gotowe systemy dachów zielonych wraz z akcesoriami montażowymi oferuje ceniona na całym świece marka Soprema.

 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl