Krótkie wyjaśnienie giełd kryptowalut
Giełdy kryptowalut są podstawą branży kryptowalut. Dzięki kompatybilności jest to również popularne miejsce do kupowania i sprzedawania aktywów kryptograficznych. Niemniej jednak to właśnie giełdy kryptowalut są pierwszym miejscem, do którego trafia większość nowicjuszy, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie cyfrowych aktywów. Przykładami znanych giełd kryptowalut, które zajmują czołowe miejsca w ranking giełd kryptowalut są platformy Coinbase, Binance, Changelly, Bittrex czy Kraken.
Giełdy kryptowalut pozwalają nie tylko kupować i sprzedawać kryptowaluty. Są również często wykorzystywane jako miejsce przechowywania zakupionych aktywów kryptograficznych oraz platforma wymiany jednego zasobu cyfrowego na inny. Czas zapoznać się z podobnymi platformami.
Co można zrobić z giełdami kryptowalut
Kupowanie kryptowalut:
Większość giełd kryptowalut umożliwia zakup różnych zasobów cyfrowych i w wielu przypadkach obsługuje popularne kryptowaluty, takie jak Bitcoin , Ethereum i XRP. Takie platformy cieszą się ogromną popularnością wśród początkujących, którzy kupują swoje pierwsze monety i tokeny. Ponadto pozwalają kupować bitcoiny za dolary i inne waluty fiducjarne za pomocą karty kredytowej, PayPal lub bezpośredniego przelewu bankowego.
Sprzedaż kryptowalut:
Giełdy pozwalają również sprzedawać aktywa kryptograficzne, czyli wymieniać je z powrotem na wspomniane już dolary. Operacje te przeprowadzane są za pomocą przelewów bankowych, co oznacza, że pieniądze znajdują się bezpośrednio na rachunku bankowym.
Przechowywanie aktywów kryptograficznych:
Giełdy kryptowalut przechowują bitcoiny i inne monety, które właśnie kupiłeś na platformie. Wyświetlają również portfel inwestycyjny w bardzo wizualny sposób i łatwo się do niego dostać. Mając to na uwadze, wielu użytkowników przechowuje zasoby kryptograficzne właśnie na takich platformach. Rozumieją, że w każdej chwili mogą uzyskać dostęp do monet i żetonów - a także je wysłać. Jednak nie wszystko jest takie proste: przechowywanie krypty na giełdzie wiąże się z dużym ryzykiem i ograniczeniami. Ale o tym porozmawiamy później.
Handel kryptowalutami:
Giełdy pozwalają również handlować aktywami kryptograficznymi, czyli wymieniać je między sobą. W związku z tym wielu profesjonalnych handlowców korzysta z giełd kryptograficznych, aby spróbować wykorzystać gwałtowne zmiany wartości nieodłącznie związane z aktywami kryptograficznymi. Platformy internetowe, takie jak CoinMarketCap , są również doskonałym narzędziem dla entuzjastów handlu kryptowalutami, ponieważ pokazują aktualną wartość aktywów kryptograficznych, ich kapitalizację rynkową i inne przydatne wskaźniki.
Zaczynać
Rozpoczęcie przygody z kryptowalutami za pomocą giełdy jest bardzo proste, co oznacza, że każdy może dołączyć do tego, co się dzieje. Oto jak to zwykle wygląda.
Krok 1: utwórz konto
Aby rozpocząć swoją kryptowalutową przygodę, musisz założyć konto na odpowiedniej giełdzie. Zwykle wymaga to podania adresu e-mail i wybrania hasła, chociaż niektóre platformy transakcyjne umożliwiają również użycie numeru telefonu komórkowego do autoryzacji. Następnie będziesz musiał podać niektóre dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, data urodzenia i tak dalej.
Krok 1: Weryfikacja konta
Konto zostało utworzone, ale nie można jeszcze używać go do transakcji i zakupów. Dlaczego? Ponieważ musisz zweryfikować swoje konto. Ta procedura jest znana jako KYC lub Know Your Customer i sama w sobie obejmuje demonstrację i potwierdzenie danych osobowych. Zwykle wiąże się to ze zrobieniem zdjęcia paszportu lub innego dokumentu tożsamości. To wszystko: potem pozostaje już tylko czekać na weryfikację danych przez giełdę.
Krok 1: Kupowanie aktywów kryptograficznych
Konto jest więc zweryfikowane. Co dalej? Na tym etapie możesz zrobić wszystko. Na przykład zakup ulubionego zasobu kryptograficznego za pomocą karty kredytowej lub przelewu bankowego. Możesz także przesyłać kryptowaluty i tokeny na adresy podane przez giełdę. Jest to konieczne, aby rozpocząć handel lub sprzedaż niektórych aktywów kryptograficznych.
Zazwyczaj giełdy kryptowalut pobierają opłatę za każdą z opisanych transakcji. W związku z tym zabierają niewielką część Twojego tortu z każdej sprzedaży, zakupu i handlu dokonanego za pośrednictwem platformy. Co więcej, prowizje te są jednym z głównych źródeł dochodów dla giełd kryptowalut.
Mając to na uwadze, niezwykle ważne jest przestudiowanie cech kilku giełd kryptowalut przed wybraniem najbardziej odpowiedniej. Chociaż najczęściej początkujący miłośnicy kryptowalut wybierają najpopularniejsze giełdy, które zdobyły już dobrą opinię wśród użytkowników i mogą pochwalić się doskonałą płynnością. I taka strategia jest w pełni uzasadniona.
Giełdy kryptowalut są wygodne, ale ograniczają swobodę działania użytkowników
Najczęściej giełdy kryptowalut oferują klientom wiele przydatnych funkcji, a korzystanie z nich jest przyjemnością. Mając to na uwadze, nie jest zaskakujące, że wielu trzyma własne aktywa kryptograficzne na giełdach: nadal łatwo z nimi pracować i przeprowadzać różne operacje. Ogólnie rzecz biorąc, tak, utrzymywanie kryptowalut na giełdzie jest łatwe i proste.
Jest tylko jedno ale: monety i tokeny na Twoim koncie na giełdzie kryptowalut nie należą do Ciebie.
Pamiętaj, jak wygodne jest przechowywanie aktywów kryptograficznych na giełdzie. Główną wadą jest to, że nie masz nic wspólnego z tym procesem. Nie masz kontroli nad własnymi monetami, a poza tym nie możesz z nimi robić, co chcesz. Aby przeprowadzić jakąkolwiek akcję, musisz poprosić o zgodę przedstawicieli giełd kryptowalut.
Nawiasem mówiąc, właśnie dlatego ograniczają twoje działania za pomocą zasobów cyfrowych: na przykład ustalają minimalne i maksymalne progi wypłaty monet. Cóż, jeśli wymiana się nie powiedzie, po prostu nie będziesz w stanie uzyskać dostępu do własnych zasobów kryptograficznych.
Dlaczego tak jest? Ponieważ nie masz kontroli nad kluczami prywatnymi . Ale to ich właściciel uzyskuje pełną władzę nad monetami i tokenami, które znajdują się pod adresem powiązanym z kluczem prywatnym. I znowu, kupując aktywa kryptograficzne na giełdzie, to ich przedstawiciele kontrolują klucz prywatny, a nie Ty. W ten sposób w społeczności blockchain pojawiło się powiedzenie „nie twoje klucze, nie twoje monety” . I rzeczywiście tak jest.