Ma wyraźny rysunek
Meble z drewna powstają z naturalnego materiału. Z tego powodu mogą one mieć charakterystyczne dla niego cechy. Jeśli, więc decydujesz się na nie, to powinieneś spodziewać się, że rysunek poszczególnych desek będzie unikatowy i równocześnie charakterystyczny dla danego gatunku drewna. To oczywiste, że dąb będzie wyglądał zupełnie inaczej, niż klon czy sosna. Co ważne, drewno może też różnić się wyglądem ze względu w zależności od miejsca, z którego zostało ono wycięte. Oznacza to, że drewno przy samej korze może wyglądać inaczej niż to z samego środka pnia. Po pierwsze - drewno to jest starsze, po drugie - jest bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych, czyli przede wszystkim pogody oraz insektów. W drewnie znajdującym się bliżej kory zwykle mogą też pojawić się sęki. Oczywista jest też różnica w kolorze oraz ułożeniu i ilości słojów. Zarówno one, jak i ślady po sękach nie są wadą mebli z drewna. To właśnie one są dowodem na to, że powstały one z wyjątkowego i naturalnego materiału. One też są powodem, dla którego meble z drewna są tak niepowtarzalne. Drewniane stoły czy komody, zrealizowane z tego samego projektu nigdy nie będą identyczne.
Drewno pracuje
Warto wiedzieć, że jak każdy naturalny materiał jak drewno może zmieniać się z czasem. To właśnie jest określane mianem jego pracy. Drewno zatem może tracić wilgotność, co powoduje, że się ono kurczy i pęka. To poważny problem, którego jednak łatwo uniknąć. Wystarczy już na etapie produkcji wybrać drewno odpowiedniej wilgotności. Jeśli jest ona odpowiednio niska, to z czasem nie może być wytracona. Dlatego właśnie należy przykładać ogromną wagę do tego, czy drewno przed wykorzystaniem do produkcji leżakowało wystarczająco długo dla danego gatunku. Oczywiście również już gotowe meble drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która nie wpływa radykalnie na zmianę ich wilgotności. Drewno nie lubi się z wodą, więc w żadnym wypadku nie powinno się myć go z wykorzystaniem dużych ilości płynów albo stawiać mebli w miejscu, w którym grozi im zalanie lub narażenie na bardzo wysoką wilgotność np. w łazience. Drewniane meble, które mogą być używane w warunkach podniesionej wilgotności, muszą być do nich dopasowane np. poprzez impregnację odpowiednimi preparatami.
Bardzo ważny wybór
Przy produkcji drewnianych mebli trzeba zwracać ogromną uwagę na szczegóły. Dlatego też powinny do niej być wybierane starannie wyselekcjonowane pnie. Najczęściej stawia się na twarde drewno, które jest najbardziej wytrzymałe. Tutaj na uwagę zasługuje drewno dębowe, które już od wieków jest symbolem trwałości i siły. Jest ciężkie i doskonale nadaje się do produkcji np. stołów czy szaf. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie ono nadaje się do produkcji mebli. Czasami wybiera się inne gatunku ze względu na ich odcień, rysunek albo inne charakterystyczne cechy. Jeśli meble mają być lżejsze, to częściej sięga się po drewno bukowe lub sosnowe. Gatunek i rodzaj drewna ma też bezpośredni wpływ na jego cenę. W tym wypadku jednak nie warto oszczędzać, bo zakup drewnianych mebli to inwestycja na długie lata.