Kolejność dziedziczenia po zmarłym
Jeżeli zmarły brat posiadał żonę i/lub dzieci, to te osoby dziedziczą po nim w pierwszej kolejności. Dopiero, gdy oni oraz rodzice zmarłego (o ile żyją) spadek odrzucą – do dziedziczenia dochodzi rodzeństwo. Wcześniej i tak nie da się podejmować żadnych działań związanych ze spadkiem, gdyż obowiązuje kolejność ustalona przez Kodeks cywilny, której nie da się ominąć.
Dochodzenie do dziedziczenia oznacza, że kolejni spadkobiercy mogą spadek albo przyjąć (w tym z dobrodziejstwem inwentarza), albo też odrzucić. I właśnie instytucja odrzucenia spadku jest okazją do uniknięcia odpowiedzialności za długi brata po jego śmierci. Warto jednak mieć na uwadze, że należy spełnić odpowiednie formalności – i to w ustalonym ustawowo czasie. Dopiero wtedy możemy spać spokojnie i nie martwić się długami zmarłego.
Przeczytaj również: https://www.spadek.info/czy_siostra_odpowiada_za_dlugi_brata_po_jego_smierci,703,p.html
Odrzucanie spadku po zmarłym
Jak wspomniano, spadkobiercy po kolei muszą ustosunkować się do kwestii spadku po zmarłym. Kiedy kolejka dojdzie do siostry (czy innego rodzeństwa), należy odrzucić spadek. Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie o odrzuceniu spadku (lub o jego przyjęciu) należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia powołania do tego. Dla spadkobierców najbliższych zwykle jest to pół roku od śmierci bliskiego, a później do dziedziczenia kolejni krewni dochodzą już w następnych terminach.
Termin ten będzie zachowany, gdy przed jego upływem siostra złoży oświadczenie o odrzuceniu spadku z długami – przed sądem lub przed notariuszem. U notariusza odrzucenie przebiega dużo szybciej i sprawniej. Trzeba jednak zawsze posiadać akt zgonu brata. Należy mimo to podkreślić, że najpierw spadek odrzuca żona, dzieci i rodzicie zmarłego. Gdy ktoś z rodzeństwa nie żyje albo właśnie odrzuci spadek – dziedziczenie przechodzi na jego dzieci. Jeżeli powołane do dziedziczenia dzieci są nieletnie, należy w ich imieniu także ten spadek odrzucić. Dorosłe dzieci robią to oczywiście same.
Odrzucenie spadku w imieniu dzieci
Na odrzucenie spadku w imieniu dzieci nieletnich rodzice muszą posiadać zgodę sądu opiekuńczego. W tym celu muszą do niego wystąpić z wnioskiem o dokonanie takiej czynności – gdyż przekracza ona zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Warto do sądu dostarczyć dowody, że spadek po wuju to długi, w związku z czym nie jest korzystne przystępowanie do takiego dziedziczenia. Należy opisać tę sytuację, podając obiektywne argumenty. Opłata od wniosku wynosi 40 zł.
Wiadomo, że takie sprawy nieraz trwają długo, więc jeśli będzie zbliżał się koniec 6-miesięcznego terminu na odrzucenie spadku, trzeba to oświadczenie złożyć w imieniu dzieci, zaznaczając, że trwają czynności związane z otrzymaniem na to zgody z sądu.
Jak więc widać, siostra nie będzie odpowiadała za długi brata po śmierci, jeżeli w odpowiednim momencie taki spadek odrzuci. Sąd zwykle zawiadamia rodzeństwo, że bliscy zmarłego już to zrobili, ale warto samodzielnie orientować się w tej kwestii. Kontakt z rodziną pozwoli na dochowanie terminu, który wynosi 6 miesięcy na odrzucenie kłopotliwego spadku.
Źródło: https://www.spadek.info/