Po co zakładać własne przedsiębiorstwo?
Stworzenie własnego biznesu jest dobrym sposobem na:
- zdobycie niezależności;
- zarobienie pieniędzy;
- stworzenie czegoś, co będzie przydatne dla reszty społeczeństwa.
Własna działalność pozwala właścicielowi zyskać kontrolę nad swoim losem i samemu podejmować ważne decyzje. Jeżeli ma się pomysł na produkt lub usługę, która mogłaby przynieść korzyści innym (w tym założycielowi, w postaci finansowej), to stworzenie przedsiębiorstwa jest najlepszym sposobem na przekształcenie go w rzeczywistość.
To zadanie trudne i wymagające, a przede wszystkim czasochłonne, zwłaszcza na początku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że firmy, które osiągają sukces w swojej branży, generują duże zyski finansowe w skali rocznej. To oznacza, że po kilku latach właściciel zyskuje niezależność ekonomiczną i wolność, która często bywa niemożliwa do osiągnięcia podczas pracy na etacie dla innego przedsiębiorcy.
Prowadzenie własnej firmy jest przede wszystkim szczególnym doświadczeniem, które pomaga rozwijać się właścicielowi zarówno pod względem zawodowym, jak i osobistym.
Czynniki, które decydują o tym, czy założenie firmy jest opłacalne
Czy opłaca się założyć swoją firmę? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od szeregu czynników:
- samego pomysłu;
- sytuacji na rynku (zapotrzebowania na przedmiot/usługę oraz obecności konkurencji);
- możliwości finansowych (do początkowych inwestycji, potrzebnych na rozruch działalności);
- kosztów prowadzenia działalności, zwłaszcza liczonych w stosunku do możliwych przychodów, najczęściej w skali miesięcznej.
Koszty prowadzenia JDG
Jakie są koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w Polsce, których nie da się w żaden sposób uniknąć? Składają się na nie:
- zaliczki na podatek dochodowy;
- składki na ubezpieczenie zdrowotne;
- składki na ubezpieczenie społeczne.
Inne, które da się pominąć, choć nie bez trudu, to:
- księgowość;
- usługi elektroniczne;
- zakup wymaganego sprzętu;
- marketing;
- opłaty za wynajem lokalu (jeżeli nie znajduje się na terenie gospodarstwa domowego);
- leasing.
W zależności od wybranego sposobu funkcjonowania JDG właściciel musi liczyć się z kosztami miesięcznymi wielkości od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najczęściej jest to około 2-3 tysięcy. Przyjmuje się, że aby prowadzenie firmy było opłacalne, musi ona generować zyski, które są co najmniej dwa lub trzy razy większe od wszystkich wydatków.
Ulga na start prowadzenia JDG
Prowadzenie JDG na samym początku potrafi być problematyczne, zwłaszcza gdy osoba stojąca za marką nie ma wyrobionej reputacji w docelowym środowisku. W takiej sytuacji właściciele często musieliby dokładać do biznesu, zamiast zacząć na nim zarabiać. To uniemożliwiałoby dalszy rozwój. Z tego powodu rząd wymyślił kilka inicjatyw, które pomagają zadbać o dobry start.
Przedsiębiorcy zakładający JDG mogą skorzystać z tzw. ulgi na start, która gwarantuje, że przez okres sześciu miesięcy nie muszą opłacać składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS).
Właściciele JDG mogą płacić przez okres pierwszych 24 miesięcy funkcjonowania firmy jedynie preferencyjne (niższe) składki, a co więcej, możliwe jest połączenie tego z ulgą na start – 6 miesięcy bez składek ZUS, a potem 18 miesięcy składek preferencyjnych.
Jakie rodzaje działalności może założyć przedsiębiorca?
Na terenie Polski istnieje kilka form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Należą do nich:
- spółki kapitałowe: z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), akcyjna;
- spółki osobowe: partnerska, jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna;
- spółka cywilna;
- jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG).
Jednoosobowa działalność gospodarcza
JDG to rodzaj struktury biznesowej, w której pojedyncza osoba jest właścicielem i operatorem firmy. Ma on pełną kontrolę nad wszystkimi decyzjami i operacjami.
Jednoosobowe działalności gospodarcze są łatwe w założeniu, wymagają minimum formalności, a koszty ich prowadzenia są najmniejsze (liczne ulgi, zwłaszcza przez pierwsze 2 lata istnienia firmy).
To właśnie dzięki tym powodom forma JDG jest polecaną i najpopularniejszą wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa.
Czy prowadzenie działalności gospodarczej jest opłacalne?
Tak, prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza jednoosobowej, bywa opłacalne z finansowego punktu widzenia.
Wszystkie zyski generowane przez firmę należą wyłącznie do właściciela, nie musi on dzielić się nimi z nikim innym. Pozwala to na zachowanie większej ilości zarobionych pieniędzy, zapewniając jednocześnie większą kontrolę nad tym, ile przedsiębiorca chce zainwestować w swój biznes. Takie działanie nie jest możliwe dla pracowników zatrudnionych na etacie, którzy niezależnie od osiąganego zysku firmy, są umówieni na jedną, stałą pensję miesięczną.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że miesięczne zyski generowane przez JDG są często mocno zróżnicowane, zwłaszcza na początku jej istnienia. To oznacza, że tuż po nadzwyczaj owocnym miesiącu, w następnym dochód firmy może zostać uszczuplony nawet o 50-80%. Brak stabilności finansowej dla wielu jest powodem, przez który rezygnują z prowadzenia swojej działalności.
Czy warto założyć firmę? Podsumowanie
Założenie własnej firmy jest świetnym sposobem na osiągnięcie sukcesu i spełnienie marzeń, ale wiąże się z ryzykiem w postaci potencjalnych strat finansowych, a nawet popadnięcia w długi.
Ważne jest, aby rozważyć wszystkie aspekty przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Należy przeprowadzić badania na temat branży oraz stworzyć zawczasu biznesplan i analizę SWOT. Pomocne będzie także posiadanie wystarczającego kapitału inwestycyjnego.
Warto założyć firmę, ale wyłącznie wtedy, gdy jest się do tego zadania odpowiednio przygotowanym.