W 2010 roku PiS po raz pierwszy wystawia kandydatów do Rady Miejskiej we Wschowie bez sukcesu. W 2014 jest już trochę lepiej. Do Rady Miejskiej dostaje się Wiesław Widera. Cztery lata później Wiesław Widera potwierdza swoje społeczne poparcie, a wraz z nim do Rady wchodzą trzy nowe osoby z tego komitetu. KW PiS poprawia swój wynik o mniej więcej 700 głosów w porównaniu do 2014 roku i o 1100 głosów w porównaniu do roku 2010.
Poparcie dla kandydatów KW PiS rośnie co cztery lata. W związku z tym, że frekwencja nam się mniej więcej nie zmienia i że zbliżona liczba osób chodzi na wybory samorządowe, można zakładać, że wynik wyborczy KW PiS przede wszystkim rośnie kosztem KWW Inicjatywa Rozwój Przyszłość. W porównaniu do 2014 roku KWW IRP ubyło 500 głosów i chociaż nie ma profesjonalnych badań poświęconych przepływowi elektoratu we wschowskiej gminie, to wydaje się, że to są dość zbliżone do siebie środowiska, które walczą o podobny elektorat. I że to między nimi toczy się walka o względy wyborców. Przykładem na to jest fakt, że przed I turą te dwa środowiska były zgodne co do poparcia jednego kandydata na burmistrza, czyli Przemysława Glińskiego.
W porównaniu do 2014 roku KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd ubyło 700 głosów. Ten komitet z 2014 roku nazwałbym komitetem Zmiany. W końcu wprowadzili 4 lata temu 9 radnych i wygrali batalię o burmistrza. Nie można mu odmawiać znaczenia, ale faktem jest, że w porównaniu z 2014 rokiem nie tylko, że komitet osiągnął wynik gorszy o 700 głosów, to również zdobył 4 mandaty mniej.
Kto je zyskał kosztem komitetu, którego liderem jest Miłosz Czopek? W mojej ocenie te 4 mandaty odebrał im nowy komitet KWW Konrad Antkowiak. Poza Piotrem Buczkiem, pozostali radni, to nowe twarze w Radzie Miejskiej. Nikt z nich poza Piotrem Buczkiem nie zasiadał w latach 2014-2018 w Radzie Miejskiej. Czy komitet Antkowiaka jest komitetem Zmiany? To zapewne pokażą wybory na burmistrza w II turze. A ewentualna wygrana pokaże czy jest to komitet, który rozumie, jak bardzo zróżnicowana jest Wschowa i czy będzie potrafił zbudować większość wokół siebie, co nie udało się komitetowi Zmian Czopka.
Ważne jest też, czy większość w Radzie Miejskiej bez względu na to kto wygra 4 listopada będzie budowana na kompromisie, czy na kupowaniu głosów za posady w jednostkach samorządowych, jak to do tej pory bywało. Ostatecznie Wschowa, patrząc na głosy oddane na poszczególne komitety, jest zróżnicowana, jest różnorodna, a nawet w tej różnorodności - kolorowa. Kto zrozumie, że warto budować mosty między tymi różnymi wyborcami i różnymi komitetami, warto łączyć i uszanować tę różnorodność, ten na tym zyska. Kto nadal będzie chciał dzielić i uwypuklać różnice między wyborcami i ich reprezentantami w Radzie Miejskiej, ten – mam nadzieję – straci.
Poniżej liczba głosów oddanych w wyborach do Rady Miejskiej dla poszczególnych komitetów w 2018 roku:
KW PiS - 1708 oddanych łącznie na 24 kandydatów
KWW Konrad Antkowiak 1603 głosy oddanych łącznie na 27 kandydatów
KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd - 1595 głosów oddanych na 27 kandydatów
KWW Inicjatywa Rozwój Przyszłość - 1588 głosów oddanych łącznie na 22 kandydatów
KWW Zwyczajni Razem - 1065 głosów oddanych łącznie na 23 kandydatów
KWW Dla Wschowy Dla Ludzi - 386 głosów oddanych łącznie na 14 kandydatów
Poniżej liczba głosów oddanych w wyborach do Rady Miejskiej dla poszczególnych komitetów w 2014 roku:
KW PiS - 1008 głosów
KWW Porozumienie Dla Rozwoju (komitet związany z Krzysztofem Owocem) 1065 głosów
KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd - 2302 głosy
KWW Inicjatywa Rozwój Przyszłość - 2110
KWW Zwyczajni Razem - 1432 głosy
KWW Razem w Przyszłość (komitet związany ze Zbigniewem Semeniukiem) - 320 głosów
KW PSL - 182 głosy
Cdn.
Rafał Klan
Dane czerpałem z danych zawartych na stronie: Państwowej Komisji Wyborczej: