Projekt Aktywnych Rozmów Twórczych ma na celu wskazanie możliwości wykorzystania materii historyczno-przyrodniczej ziemi wschowskiej, która daje szansę na skuteczną rewitalizację przestrzeni ekonomiczno-gospodarczej w powiecie wschowskim, tworzy przestrzeń do aktywności dla mieszkańców ziemi wschowskiej.
Niewielkie odległości pomiędzy trzema dużymi ośrodkami miejskimi: Głogów – Wschowa - Leszno, dobra infrastruktura drogowa, atrakcje turystyczne to atuty warte debaty i naszego zaangażowania, choćby przy wskazaniu ,,dobrych praktyk" na przykładzie lokalnych działań.
23 czerwca 2018 roku w godzinach: 14:00 – 18:00 w przestrzeni publicznej przy al. Ks. J. Rogalińskiego (obok Kripplein Christi) zapraszamy do udziału w naszym projekcie – Czas Aktywnych Rozmów Twórczych, w którym będą mogli Państwo nie tylko poznać historię wschowskich ulic, nabyć ciekawe publikacje dotyczące ziemi wschowskiej i pogranicza wielkopolsko-śląskiego, skosztować zdrowych smakołyków z królewskiej kuchni, ale również uczestniczyć i zabrać swój głos w projekcie Michaela Kurzwella - NOMADIC GARDEN, zbudować z zielonogórska artystką Joanną Hanć – bramę głogowską oraz zdobyć wiedzę z dziedziny ekonomii społecznej od przedstawicieli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze.
Szczegółowy program przedstawiamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania, kreowania wspólnie przestrzeni publicznej, degustowania zdrowych smakołyków oraz zabawy.
Stowarzyszenie Czas A.R.T.
PROGRAM
Godz. 14:00 - 15:00
SPACER WSCHOWSKIMI ULICAMI – start przy „baszcie”
Wraz z książką "Wschowskie ulice cz.2. Przedmieście Polskie (I)” przejdziemy przez Bohaterów Westerplatte, Pocztową, Generała Bema, Parkową poznając historię każdego zakątka i domu, wędrując wśród wspomnień i zachowanych pamiątek, zdobywając wiedzę o królewskim mieście - Wschowa, gdzie królowie: Kazimierz Wielki, August II i III wraz ze swoją świtą korzystali z uroków miasta i ziemi wschowskiej. Przejdziemy także przez fragment wschowskiej Drogi św. Jakuba, która wiedzie przez Wincentowo, Osową Sień, Wschowę, Przyczynę Górną, Konradowo i Zamysłów do odległego Santiago de Compostela w Hiszpanii.
15:00 - 18:00
NOMADIC GARDEN
Wystawa/Akcja
Nowa Ameryka to konstrukcja rzeczywistości, dzięki której udało się stworzyć nową przestrzeń po obu stronach Odry i Nysy. Inspiracją były działania Fryderyka Wielkiego, który polecił osuszenie bagien w dolnym brzegu Warty, osiedlił na tym terenie rolników, w zamian za ciężką pracę podarował im ziemię uprawną i aby dać im poczucie bycia pionierami teren ten nazwał Nową Ameryką. Działania te zainspirowały do tego by nową przestrzeń, którą stanowi współcześnie pogranicze Polski i Niemiec nazwać Nową Ameryką - kraj pionierów, ludzi kochających wolność, pragnących wspólnie kreować nową przestrzeń na zasadach społeczeństwa obywatelskiego.
NOMADIC GARDEN - to projekt badania i wspierania społeczeństwa obywatelskiego na terenie pogranicza polsko-niemieckiego. Ogród Nomadyczny ma na celu zarówno poznanie, zrozumienie potrzeb i aspiracji kulturalnych mieszkańców, jak i ma zachęcić do działań społecznych na rzecz lokalnej społeczności oraz idei ,,Nowej Ameryki".
EKONOMIA DLA KAŻDEGO
Spotkanie z przedstawicielami z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze. OWES to podstawowa instytucja wsparcia społecznej przedsiębiorczości. Będą Was zachęcać, nakręcać
i rozkręcać. Jeśli myślicie o wspólnym działaniu dla swojej społeczności, albo w planach macie założenie organizacji, albo już działacie w tym temacie, Wasza organizacja ma już doświadczenie i myśli o rozwoju, podjęciu działalności odpłatnej, gospodarczej lub szukacie nowych źródeł finansowania... to w tych tematach OWES ma niezłą wprawę i doświadczenie. Podczas czerwcowego spotkania odpowiedzą na pytania i wspólnie z Wami przygotują plan działania.
BRAMA GŁOGOWSKA
Warsztat plastyczny - Joanna Hanć (artystka plastyk)
Z kartonów, sklejek, kolorowych papierów spróbujemy zbudować zapomnianą, mało, komu znaną - bramę głogowską, która strzegła wejścia do królewskiego miasta. Wędrowcy przybywający z Głogowa i dolnego śląska musieli przez nią przejść, aby wejść do Wschowy. Wyburzona na początku XIX w. zachowała się jedynie w formie archiwalnych zapisów i rycin. Podczas wspólnej zabawy przywrócimy ją do "życia" i choć na chwilę
cofniemy się do czasu jej świetności. Wiek uczestnika: 0 - 100 lat.
Poza tym:
ZAPLANUJ SWOJE MIASTO
Na planszy z mapą swojego miasta, uzbrojeni w pisaki i Wasze marzenia zaznaczymy punkty, które Waszym zdaniem, wymagają zmian. Stworzymy plan dla budowania przestrzeni publicznej bliskiej mieszkańcom i dla wszystkich, którzy przybywają do Wschowy - królewskiego miasta.
KSIĄŻKOWY KRAM WIEDZY
Podczas całego spotkania będą dostępne do nabycia publikacje stowarzyszenia, w tym: ,,Wschowskie ulice cz.2 Polskie Przedmieście (I)", ,,Życie duchowe na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim", mapa i informator - ,,Wschowa na Drodze św. Jakuba".
ZDROWO BEZGLUTENOWO
Nie zapominamy o zdrowiu i iście po królewsku, bezglutenowo przywitamy Was słodkościami, które mile zaskoczą podniebienie niejednego łasucha.