Kosztowne mieszkania
Gmina Wschowa jest właścicielem ok. 550 mieszkań, co jest sporym obciążeniem dla budżetu, ale również przy obsłudze takiej ilości lokali. Z szacunkowych wyliczeń pracowników Urzędu Miasta i Gminy Wschowa wynika, że aby wyremontować lokale mieszkalne tak by zapewnić podstawowe potrzeby techniczne Gmina musiałaby do 2023 wydatkować 6 milionów złotych. A mowa tutaj tylko o wymianie wadliwych instalacji elektrycznych, wentylacyjnych, źródeł ciepła, czy zabezpieczeń przez wilgocią i grzybami. Natomiast zaległości w opłatach mieszkańców lokali mieszkalnych, użytkowych wraz z odsetkami wynosi około 2,5 miliona złotych.
Sprzedaż z bonifikatą
Od wielu lat Gmina Wschowa sukcesywnie sprzedaje mieszkania, których jest właścicielem. Głównie z wnioskiem o wykup zwracają się główni najemcy, którzy uzyskują nawet do 90 % bonifikaty. Wraz z podjęciem przez Radę Miejską uchwały o zasadach gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy wysokość maksymalnej bonifikaty będzie maleć.
Do końca tego roku kalendarzowego najemca, który zwróci się z wnioskiem o wykup mieszkania może liczyć na bonifikatę w wysokości do 90% wartości mieszkania. W następnym roku, czyli 2021, maksymalna wysokość bonifikaty będzie osiągać 80% wartości lokalu, natomiast po 1 stycznia 2022 roku maksymalna bonifikata będzie wynosić 70%.
Maksymalne bonifikaty przysługują najemcom, którzy wynajmują mieszkania od 5 lat, każdy rok krótszego najmu skutkuje obniżeniem bonifikaty o 5%. Bonifikata będzie także niższa o wszystkie nakłady finansowe na dany lokal, jakie poniosła Gmina w ciągu pięciu ostatnich lat, poza kosztami z tytuły napraw wykonywanych w trybie awaryjnym.
Zachęcamy do kontaktu z pracownikami Biura Gospodarki Komunalnej i Środowiska w celu wykupu mieszkania.
Tekst: UMiG Wschowa.