TworzymyGłos Regionu

reklama

Coraz mniej czasu na wykup mieszkania z bonifikatą

Czwartek, 23 lipca 2020 o 11:56, aktualizacja Środa, 27 kwietnia 2022 o 22:24, autor: 3
Coraz mniej czasu na wykup mieszkania z bonifikatą

W listopadzie ubiegłego roku Rada Miejska we Wschowie podjęła uchwałę w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy. Jedna z ważniejszych zasad dotyczy spadającej wysokości bonifikat przy wykupie mieszkań.

Kosztowne mieszkania

Gmina Wschowa jest właścicielem ok. 550 mieszkań, co jest sporym obciążeniem dla budżetu, ale również przy obsłudze takiej ilości lokali. Z szacunkowych wyliczeń pracowników Urzędu Miasta i Gminy Wschowa wynika, że aby wyremontować lokale mieszkalne tak by zapewnić podstawowe potrzeby techniczne Gmina musiałaby do 2023 wydatkować 6 milionów złotych. A mowa tutaj tylko o wymianie wadliwych instalacji elektrycznych, wentylacyjnych, źródeł ciepła, czy zabezpieczeń przez wilgocią i grzybami. Natomiast zaległości w opłatach mieszkańców lokali mieszkalnych, użytkowych wraz z odsetkami wynosi około 2,5 miliona złotych.

Sprzedaż z bonifikatą

Od wielu lat Gmina Wschowa sukcesywnie sprzedaje mieszkania, których jest właścicielem. Głównie z wnioskiem o wykup zwracają się główni najemcy, którzy uzyskują nawet do 90 % bonifikaty. Wraz z podjęciem przez Radę Miejską uchwały o zasadach gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy wysokość maksymalnej bonifikaty będzie maleć.

Do końca tego roku kalendarzowego najemca, który zwróci się z wnioskiem o wykup mieszkania może liczyć na bonifikatę w wysokości do 90% wartości mieszkania. W następnym roku, czyli 2021, maksymalna wysokość bonifikaty będzie osiągać 80% wartości lokalu, natomiast po 1 stycznia 2022 roku maksymalna bonifikata będzie wynosić 70%.

Maksymalne bonifikaty przysługują najemcom, którzy wynajmują mieszkania od 5 lat, każdy rok krótszego najmu skutkuje obniżeniem bonifikaty o 5%. Bonifikata będzie także niższa o wszystkie nakłady finansowe na dany lokal, jakie poniosła Gmina w ciągu pięciu ostatnich lat, poza kosztami z tytuły napraw wykonywanych w trybie awaryjnym.

Zachęcamy do kontaktu z pracownikami Biura Gospodarki Komunalnej i Środowiska w celu wykupu mieszkania.

Tekst: UMiG Wschowa.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Mały
24.07.2020 10:07

Niech się lepiej wezmą za remont elewacji kamienic. Z mojej kamienicy zimą normalnie całe gzymsy i kawałki cegieł spadają. Ale remont nie potrzebny. Obudzicie się jak kogoś nie daj Boże zabije

avatar
~Hej
25.07.2020 10:53

A może tak wszyscy gminni najemcy co by najlepiej za darmo chcieli wezmą trochę grosza i zrobią co trzeba , Ja wiem że gmina powinna gmina zaniedbała no ale trudno. Albo najlepiej weźcie kredytowy kupcie sobie i załóż się wspólnotę. Tylko tak to trzeba mieć zdolność kredytową , trochę popracować i mieć dobrą historię w BIK . Najlepiej zrobić za was i za pół darmo sprzedać jeszcze. do roboty ,wykupić i czcić święte prawo własności.

avatar
~mieszkaniec
04.08.2020 09:39

Takie mieszkania wymagają dużych nakładów finansowych ,przeważnie wspólnoty muszą brać duże kredyty.Taniej wychodzi mieszkać w blokach spółdzielczych,i tam jest wszystko opłacone razem ogrzewaniem w czynszu. Stare mieszkanie kamienice są zimne zimą i generują duże koszty ogrzewania.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl