TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Coboty i ich rola w branży obróbki metali

Poniedziałek, 26 sierpnia 2024 o 13:16, autor: 0
Coboty i ich rola w branży obróbki metali

Obróbka CNC opiera się na pracy maszyn sterowanych komputerowo i wykonywaniu wielu czynności z zakresu frezowania, toczenia czy wiercenia. Wprowadza to pewną monotonię i powtarzalność wykonywanych czynności, co może być przyczyną wypalenia zawodowego operatorów maszyn. W przypadku rozwijających się firm warto więc postawić na automatyzację najprostszych działań, które nie wymagają myślenia i rozwiązywania problemów. Wspomóc człowieka może tu cobot, który nie jest samodzielnie działającym robotem, a jedynie zsynchronizowanym z maszyną CNC ramieniem wspomagającym. Obróbka metali dzięki współpracy robota  i operatora maszyny CNC na wspólnym stanowisku roboczym staje się bardziej wydajna i nie generuje niepotrzebnych kosztów. To przyczynia się do wzrostu konkurencyjności firmy na rynku branży CNC.

W jaki sposób cobot wspiera operatora maszyny CNC?

 

Cobot jest wyposażony w ramię zakończone chwytakiem i uzbrojone w różnego rodzaju czujniki. Dzięki nim jest w stanie rozpoznać rodzaj materiału, kruchość detalu i dzięki temu nie uszkodzić go przy przenoszeniu. Może zostać zaprogramowany do załadunku i rozładunku detali w maszynie, do pakowania gotowych detali do specjalnych skrzynek lub szuflad, do układania zapakowanych pudełek na paletach itp. Może również montować elementy w celu stworzenia złożonego produktu końcowego. Wykonuje więc masę nudnych czynności, na które do tej pory tracił czas operator maszyny. Do tego może zostać wyposażony w czujniki, umożliwiające pracę w nocy przy wyłączonym oświetleniu, co może przyczynić się do zmniejszenia zużycia prądu. Cobot pracuje również przez długie godziny bez przerwy, co także ma wpływ na minimalizację kosztów operacyjnych.

 

Bezpieczeństwo we współpracy z cobotem

Robot tego typu nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie a jego bliskie sąsiedztwo na stanowisku pracy może stwarzać pewne zagrożenia dla operatora. Może dojść do niegroźnej kolizji lub do poważniejszych obrażeń. W każdej chwili operator musi zachowywać ostrożność, gdyż cobot to jedynie maszyna, która może ulec awarii. Ważne, aby przed wprowadzeniem cobota na stanowisko pracy operatora został on odpowiednio przeszkolony. Zarówno pod kątem bezpiecznej współpracy, jak i konserwacji urządzenia, która jest wymagana aby zapobiec ewentualnym awariom. Operator cobota musi pamiętać, że jego nośność to max 35kg (zależnie od modelu) i że jest to urządzenie niezwykle powolne. Prędkość cobota jest czterokrotnie mniejsza niż tradycyjnego robota przemysłowego. Dzięki temu cobot jest bezpieczny w użytkowaniu i nie wymaga specjalnej klatki, jak w przypadku robota przemysłowego.

 

Warto przemyśleć inwestycję w tego typu wsparcie operatora maszyny CNC. Szczególnie, że coraz trudniej o wykwalifikowanych pracowników, a zatrudnieni specjaliści z pewnością lepiej się sprawdzą w bardziej ambitnych zadaniach niż pakowanie detali w pudełka.

 

 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl