TworzymyGłos Regionu

reklama

Co dalej z „Białym Domkiem”?

Zakończył się nabór zgłoszeń do konkursu „Nasz Zabytek”

Środa, 12 kwietnia 2023 o 08:25, aktualizacja Środa, 12 kwietnia 2023 o 08:49, autor: 18
Co dalej z „Białym Domkiem”?

Nabór do I Konkursu "Nasz Zabytek" organizowanego przez Fundację Most The Most trwał od 13 marca do 10 kwietnia 2023 roku. W tym czasie otrzymano aż 1761 zgłoszeń, co stanowi rekordową ilość w historii konkursu. Wśród zgłoszeń znalazło się aż 163 starych budynków z całego kraju, co pokazuje, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się inicjatywa organizowana przez Fundację Most The Most.

Jak głosowali mieszkańcy Województw Wielkopolskiego, Zachodniopomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Lubuskiego

Jak przedstawiają się wyniki w poszczególnych województwach? Najwięcej zgłoszeń otrzymano od mieszkańców województwa lubuskiego - aż 680 zgłoszeń na 28 obiektów. Kolejne miejsca zajęły mieszkańcy województwa wielkopolskiego, którzy zgłosili 478 zgłoszeń na 41 obiektów oraz mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy zgłosili 432 zgłoszenia na 47 obiektów. Najmniej zgłoszeń, bo tylko 170, otrzymało województwo zachodniopomorskie.

Weryfikacja zgłoszonych obiektów

Aktualnie Fundacja Most The Most przystępuje do weryfikacji zgłoszonych obiektów pod kątem formalnym. Następnie skontaktuje się z właścicielami zabytków, które spełniają kryteria konkursu, żeby zaprosić ich do współpracy oraz przekazać im do uzupełnienia stosowne dokumenty.

Odkrywanie ciekawych historii zgłaszanych obiektów

Komisja konkursowa przeanalizuje zgłoszenia mieszkańców, informacje uzyskane od właścicieli zabytków oraz możliwości realizacji projektu i potencjał społeczny po rewaloryzacji zabytku. Przed Fundacją Most The Most ekscytujący czas odkrywania ciekawej historii zgłaszanych obiektów, podziwiania pięknych zdjęć i poznawania interesujących pomysłów na nowe funkcje społeczne zabytkowych obiektów.

Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń, komisja konkursowa wybierze po jednym zwycięskim obiekcie w każdym z województw. Ogłoszenie wyników nastąpi w drugiej połowie czerwca 2023 roku, a na oficjalnej stronie Fundacji Most The Most www.mostthemost.pl można będzie śledzić najnowsze informacje związane z konkursem.

Konkurs "Nasz Zabytek" organizowany przez Fundację Most The Most ma na celu wyłonienie najciekawszych zabytków w Polsce, które zostaną poddane renowacji i przekształcone w przestrzenie publiczne, służące jako miejsca spotkań dla społeczności lokalnej. Dzięki temu projekty te przyczynią się do ożywienia kulturowego i społecznego w danym regionie.

Warto podkreślić, że Fundacja Most The Most to organizacja, która od lat działa na rzecz ochrony zabytków i promocji wartości kulturowych. Jej inicjatywy cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób prywatnych, jak i instytucji publicznych. W ramach swojej działalności Fundacja prowadzi wiele projektów, mających na celu zwrócenie uwagi na unikatowe zabytki architektury oraz przywrócenie im dawnego blasku.

"Biały Domek" we Wschowie - unikatowy zabytek modernistycznej architektury

Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie WIP podjęło ambitne starania o odnowienie jednego z najpiękniejszych zabytków miasta - "Białego Domku", znajdującego się przy ul. Głogowskiej we Wschowie. Wszystko w ramach projektu „Nasz Zabytek” Fundacji Most The Most, który zakłada wsparcie zwycięskiego projektu kwotą 1 mln zł.

"Biały Domek", znany również jako Mleczny Domek (niem. Milchhäuschen), to unikatowy zabytek modernistycznej architektury powstały w latach 1923-1928. W przeszłości był miejscem sprzedaży mleka, kefiru, maślanki, masła oraz innych produktów mlecznych. Można było w nim wypić mleko na miejscu, a w okresie letnim ochłodzić się kupując lody. Obecnie jest on własnością publiczną, a jego właścicielem jest Gmina Wschowa.

Zabytek ten ma filigranową formę, wykonaną z drewna, z charakterystycznymi filarami skonstruowanymi z nałożonych na siebie elementów. Nakryty jest czterospadowym dachem, krytym papą. "Biały Domek" przypomina dalekowschodnie, lekkie pawilony ogrodowe. Po II wojnie światowej budynek pełnił funkcję kiosku RUCHU, sklepu odzieżowego oraz pijalni piwa.

Propozycja Wschowskiego Inkubatora Potencjału

Wschowski Inkubator Potencjału proponuje, aby "Biały Domek" służył społeczności lokalnej jako Centrum Organizacji Pozarządowych z małą kawiarnią. W ten sposób budynek stałby się miejscem, gdzie można organizować różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i społeczne, a jednocześnie służyłby jako punkt spotkań dla mieszkańców.

Projekt "Nasz Zabytek" - Szansa dla Polskiego Dziedzictwa Kulturowego

Projekt "Nasz Zabytek" to szansa dla wszystkich zainteresowanych ochroną i promocją polskiego dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu konkursowi, wiele unikatowych zabytków zyska drugie życie, stając się przestrzenią, która służy mieszkańcom danego regionu. Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia i czekamy na ogłoszenie wyników!

Zainteresowanych działalnością Fundacji Most The Most i projektem "Nasz Zabytek" zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej organizacji www.mostthemost.pl. Na stronie znajduje się wiele informacji na temat działań Fundacji, a także możliwość wsparcia jej działań finansowych.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (18)

avatar

avatar
~FWS
12.04.2023 08:48

Ludzie nie ośmieszajcie się że to jest zabytek.... We Wschowie jest tyle rzeczy do zrobienia a zajmują się jakaś nie potrzebną do niczego ruderą...

avatar
~Do FWS
12.04.2023 20:50

Jest tyle rzeczy do zrobienia mówią niedoinformowani, ale jest oficjalny sądowy nakaz za sprawą obecnej radnej doprowadzenia tego obiektu jakby go nie nazwać do stanu nie powodującego dalszą jego degradację , a w przyszłości jego remont . Nie zauważyłem aby inna organizacja wschowska wystąpiła z podobnym wnioskiem na inny wschowski obiekt zabytkowy wymagający remontu . W IP napisał wniosek na biały domek i takie ich prawo ich przedsiębiorczość i ich dbałość o cokolwiek w tym mieście . Jest we Wschowie organizacja , która stricte zajmuje się zabytkami , a w jej składzie jest radna I była dyrektor muzeum Wschowskiego i jakoś ich przywiązanie i dbałość o zabytki nie mobilizuje do pozyskiwania pieniędzy na te różne inne zabytki Wschowy . Powiedziałbym , że przyglądają się tej akcji z dziką nadzieją na niepowodzenie pozyskania dotacji na remont Białego Domku przez WIP . Bo przecież wg CzasArt to tylko oni są zawodowcami . Ale skoro są zawodowcami to dlaczego ich postawa jest taka nieprofesjonalna . Papierowi zawodowcy ?

avatar
~A trzeba byłoby
12.04.2023 09:51

Zmienić jego funkcję na kapliczkę: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki pierwszego naboru w programie „Ochrona zabytków”. Kwotę 164 mln zł rozdysponowano na 534 projekty zgłoszone m.in. przez samorządy. Z czego ponad 500 dofinansowanych projektów to budynki kościołów.... Żaden wschowski się nie załapał.

avatar
~Elwis
13.04.2023 22:06

Może lepiej na jakis specjalny konfesjonał.

avatar
~Tadeusz
14.04.2023 17:23

Nie wiem kto to jest ta radna O której ostatnio zrobiło się tak głośno we Wschowie, zamierzam sobie poczytać i dowiedzieć się więcej o osobie o której nikt we Wschowie dobrego słowa nie mówi . Dlaczego wpisuje wszystko w rejestr zabytków skoro z tego tylko same szkody dla miasta wynikają .

avatar
~Des
12.04.2023 13:05

Zburzyć. Wyrównać teren i kwiatki zasadzić. A przy okazji ożywić rynek ogródkami wiedeńskimi.

avatar
~fws
12.04.2023 15:42

czy tam w Prezydium nie ma jakiegoś budowlańca , który by powiedział ,że ta szopa nie nadaje się do remontu a jedynie do zburzenia i ewentualnego wybudowania na nowo . Czy to jest sens . Mam nadzieję ,że dotacje pójdą na inny fajniejszy remont

avatar
~Ja
12.04.2023 16:57

Kolejny pseudo-zabytek. Śmiech na sali. Czy my juz naprawdę nie mamy na co wydawać pieniędzy....

avatar
~Do powyżej
12.04.2023 21:05

Śmiechem na sali jest to , że pieniądze można pozyskać od fundacji w konkursie ale tacy jak ty nie dość , że nie przyłączą się to jeszcze swoją postawą zniechęcają innych do pozyskania tego 1 mln złotych z zewnątrz.

avatar
~Wschowa
12.04.2023 19:43

Jeszcze 30 lat temu miało by to sens dziś bardziej bym powiedział że kino hel możnaby podciągnąć tak aby nie straszyło poza tym nawet do około rynku zrobić te brudne elewacje które tylko straszą z daleka .Na zdjęciach wychodzi rynek ładnie tylko jak przychodzą dni Wschowy to scena stoi cały czas w tym samym miejscu zasłaniając co nie co ?

avatar
~Sasiad
12.04.2023 22:49

Obecnie miejscowi ż... załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne

avatar
~Ela
13.04.2023 20:04

Oprócz załatwiania potrzeb fizjologicznych jest także spożywanie alkoholu w miejscu publicznym oraz "podpieranie" białego domku przez wyżej wymienionych "szanownych" mieszkańców królewskiego miasta Wschowy z petem w gębie by się nie rozleciał. Temu powinna przyjrzeć się policja oraz straż miejska. Jeden niedopałek i nieszczęście gotowe.

avatar
~Ewa
13.04.2023 14:32

p.Kochanska podała do konserwatora o wpisanie go do zabytków i może czas sty go wyremontuje

avatar
~AB
13.04.2023 20:21

Jeśli to był niemiecki Mleczny Domek (niem. Milchhäuschen), to historia zobowiązuje. Ale jak ktoś napisał, że dalej służy jako szalet... Trochę lipa.

avatar
~były mieszkaniec
14.04.2023 07:27

Już jeden zabytek stoi we Wschowie ,byłe kino, które zostało zabytkiem, będzie następny stał obiekt. Najlepiej całe miasto wpisać jako zabytek ? Jak wygląda dworzec PKP , jest to wizytówka miasta. Zamiast zająć tworzeniu nowych miejsc pracy których brakuje , a także inwestorów którzy by tworzyli miejsca pracy. Z tego miasta ludzie młodzi wyjeżdżają ,

avatar
~do powyżej ( b. m...)
14.04.2023 10:08

Zapomniałeś o b. mleczarni, o sklepie mleczarskim w centrum miasta , o Ośrodku Sportu i Rekreacji , , budynku po b. PKS....itd. - dla przypomnienia Wschowa jest w II Strefie Zabytkowej i tzw. ( bardzo śmieszna posada ) konserwator zabytków przy UW w Gorzowie do tego stopnia ingeruje w to co się we Wschowie robi i remontuje, że nawet narzuca nam KOLORY na elewacje remontowanych kamienic i domów i dla tego ta śmieszna pstrokacizna jest w naszym mieście !!!!!. Ostanie osiągnięcie tego Wojewódzkiego urzędnika to kamienica na ul. K. Wielkiego - jak się ma kol. budynku PKP do , byłej Przychodni i kamienicy na pomalowanej w granacie ?????. Śmiech na sali !!!!!!!

avatar
~do -"były mieszkaniec"
14.04.2023 11:56

Odpowiadam - dworzec PKP własność PKP (skarb państwa) i to oni decydują co z tym zrobić . Kino Hel własność prywatna i to prawowity właściciel decyduje co z tym zrobić. Nie burmistrz, nie ty decydujesz o losach tych nieruchomości . Kup sobie domek a dopiero wtedy uzyskasz prawa autorskie.

avatar
~D)-"do-były m,,,"
15.04.2023 06:22

Gospodarzem powiatu jesteśmy My, a w naszym imieniu zarządza nim ta "śmieszna koalicja" pis/psl" i są na to jakieś administracyjne wymuszenia - zalecenia - uzgodnienia , by taki bałagan np. PKP posprzątać !!!!. Podobnie jest na terenie miasta gdzie nakazami administracyjnymi można bałaganiarzy zmusić do porządku --- od tego mamy wybranych przez nas "ludzi" , których opłacamy !!!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl