Operator wózka widłowego – sylwetka kursanta
Zacznijmy od tego o czym prawdopodobnie nie każdy wie - aby zostać operatorem wózka widłowego nie wystarczą same chęci. Konieczne są również predyspozycje, odpowiedni stan zdrowia czy nawet wiek. Jakie warunki konkretnie musi spełniać kandydat na operatora wózka widłowego?
-
Odpowiedni wiek - czyli ukończony 18 r.ż. Nie ma co prawda górnej granicy wieku, która ograniczałaby w jakiś sposób możliwość udziału w szkoleniach, jednak może to wynikać z kolejnych wytycznych.
-
Wykształcenie minimum zawodowe - do kursu mogą przystąpić także osoby, które posiadają średnie lub wyższe wykształcenie.
-
Dobry stan zdrowia - w tym przypadku niezbędne jest uzyskanie zaświadczeń od lekarza o braku przeciwwskazań do obsługi wózka widłowego. A co może stanowić takie przeciwwskazanie? Przede wszystkim brak sprawności psychoruchowej, niepełnosprawność, poważne problemy ze wzrokiem oraz choroby utrudniające prowadzenie pojazdów (np. epilepsja).
Co natomiast nie ma znaczenia w przypadku osób, które chcą podjąć się obsługi wózków jezdniowych? Zdecydowanie ani płeć, ani tężyzna fizyczna, ani też posiadanie prawa jazdy.
Kto powinien zapisać się na kurs na wózki jezdniowe podnośnikowe?
Czy sama praca w magazynie zobowiązuje do konieczności ukończenia kursu na wózki widłowe? Niekoniecznie. Nie każdy magazynier czy magazynierka muszą posiadać uprawnienia na wózki widłowe. Wszystko zależy od charakteru ich pracy oraz przewidywanych dla ich stanowiska zadań.
Obowiązkowo kurs na wózki widłowe musi natomiast ukończyć osoba zatrudniona na stanowisku operatora, bez względu na to, czy potrafi już obsługiwać wózek widłowy czy nie. Uprawnienia operatorskie stanowią bowiem dokument niezbędny dla pracowników, umożliwiający im pracę z wózkami jezdniowymi. Są czymś w rodzaju "prawa jazdy" na widlaki, bez którego nie można wsiadać za kierownicę urządzenia. Warto jednakże wiedzieć dokładnie, które maszyny wymagają posiadania uprawnień do ich obsługi.
Rodzaje wózków widłowych
Na rynku dostępnych jest wiele modeli podnośników jezdniowych. Warto wiedzieć, iż każdy wózek spośród nich, który posiada napęd mechaniczny stanowi urządzenie transportu bliskiego i podlega pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego. Właśnie dlatego do urządzeń, których obsługa wymaga posiadania uprawnień na wózki widłowe zalicza się:
-
wózki paletowe elektryczne każdego typu: z podestem, z masztem oraz prowadzone;
-
wózki przegubowe;
-
czołowe wózki widłowe z dowolnym napędem: elektryczne, spalinowe oraz gazowe;
-
a także inne tym podobne wózki magazynowe z napędem.
Obsługa tych urządzeń wymaga uprawnień operatorskich, a ich brak nie tylko stanowi fizyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno ładunków, jak i pracowników, ale także podlega karze finansowej podczas kontroli.
Kurs na wózki widłowe spalinowe i elektryczne
Kurs operatora wózka widłowego wygląda tak samo w przypadku obsługi wózków spalinowych, jak i elektrycznych. Zresztą, wielu kursantów podchodząc do szkolenia jeszcze nie wie na jakim sprzęcie przyjdzie im w przyszłości pracować, dlatego to ważne, aby umieć prowadzić maszyny obydwu typów.
Jakie umiejętności można zdobyć zapisując się na kurs obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych?
-
Umiejętności praktyczne: jazda, manewrowanie oraz obsługa ładunków przy użyciu wózka widłowego; wymiana butli LPG; sprawdzenie poziomu płynów.
-
Umiejętności teoretyczne: wiedza dotycząca przepisów obejmujących wózki jezdniowe podnośnikowe; znajomość budowy wózka widłowego oraz prawidłowego działania jego układów; informacje dotyczące przeglądów wózków widłowych a także prowadzenia dokumentacji przez operatorów obsługujących urządzenia.
Jak zatem przebiega sam kurs na wózki widłowe? I czy sam kurs wystarczy, by zostać operatorem? Tego dowiecie się przechodząc do dalszej części artykułu.
Jak wygląda kurs na wózki widłowe?
Kurs na wózki widłowe składa się z dwu części: teoretycznej oraz praktycznej. W zależności od wybranej formy szkolenia część teoretyczną można poznać:
-
przychodząc na zajęcia, które odbywają się w grupach,
-
uczestnicząc w zajęciach online,
-
korzystając z e-learningów, materiałów oraz nagrań.
Druga część kursu obowiązkowo musi odbywać się już "na żywo", ponieważ obejmuje ona praktyczną naukę tego jak:
-
uruchomić wózek widłowy,
-
prowadzić maszynę,
-
omijać przeszkody i pokonywać niewielkie wzniesienia,
-
bezpiecznie unosić, składować i pobierać ładunki z regałów.
Cena szkolenia – ile kosztuje kurs na wózki widłowe?
Koszt kursu na wózki widłowe różni się w poszczególnych miejscach. Co ciekawe - różnica może wynosić nawet kilkaset złotych. Skąd tak duży rozstrzał cenowy? Wszystko zależy od tego jakie elementy zawiera w cenie konkretne szkolenie. Mowa tutaj np. o:
-
dodatkowych kosztach badania lekarskiego
-
opłacenie egzaminacyjnej
-
czy choćby koszcie materiałów szkoleniowych.
Cena kursu na wózki widłowe oscyluje w granicach 600 - 1000 zł. Szczegółowy program kursu ustalany jest indywidualnie przez poszczególne centra szkoleniowe. Jednak kurs na wózki widłowe to jeszcze nie wszystko, dla osób, które chcą w przyszłości objąć stanowisko operatora.
Egzaminy na wózki widłowe
Kurs operatora wózka widłowego stanowi jedynie przygotowanie kursanta do najważniejszego sprawdzianu, od którego zależy uzyskanie uprawnień - czyli egzaminu. Tak zwany egzamin na wózki widłowe przeprowadzany jest przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego i jest egzaminem państwowym. Dopiero osoba, która zda egzamin otrzymuje uprawnienia na wózki widłowe.
W przypadku ukończenia kursu ale niezaliczenia lub nawet niepodejścia do egzaminu UDT, kursant nie uzyskuje uprawnień i nie może formalnie obsługiwać wózków widłowych.
Jak wygląda egzamin na wózki widłowe 2023?
Podobnie jak w przypadku kursu obsługi wózków widłowych, tak i egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W części teoretycznej egzaminowany otrzymuje zestaw 15 pytań jednokrotnego wyboru: 10 z wiedzy ogólnej na temat wózków widłowych oraz 5 dotyczących odczytywania informacji zawartych na diagramie udźwigu. Egzamin może mieć formę pisemną lub (coraz częściej spotykaną) elektroniczną, a na rozwiązanie go przewidziane jest 30 minut. Aby przejść do dalszej części należy prawidłowo odpowiedzieć na minimum 11 pytań.
Druga część egzaminu to część praktyczna, w której trzeba wykazać się umiejętnościami oraz wiedzą na temat obsługi wózków jezdniowych. Pierwszym etapem jest omówienie jednego, losowego zagadnienia, które może dotyczyć kontroli stanu technicznego lub codziennej obsługi wózka widłowego. Jest to pytanie otwarte, na które odpowiedzi udziela się komisji UDT. Ważne, aby nie tylko mówić rzeczowo, ale również aby odpowiedź była wyczerpująca. Kolejny etap stanowi zadanie praktyczne, które polega na uniesieniu i przetransportowaniu palety we wskazane miejsce. Prawidłowość tej części egzaminu oceniają członkowie komisji i jeśli nie mają oni zastrzeżeń zdany egzamin sprawia, że egzaminowany otrzymuje uprawnienia na wózki widłowe.
Czy uprawnienia uzyskane na kursie na wózki widłowe są bezterminowe?
Jeszcze kilka lat temu raz zdobyte uprawnienia na wózki widłowe nie posiadały terminu ważności. Jednak zmieniło się to wraz z 1 czerwca 2019, kiedy w życie weszło Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii.
Obecnie, z uwagi na dbałość o wysoką jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo, uprawnienia na wózki widłowe wydawane są na określony czas.
Ważność uprawnień na wózki widłowe
Operator wózka widłowego uzyskuje uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych na 10 lat. Po upływie tego czasu nie trzeba jednak ponownie zdawać egzaminu. Ważność uprawnień można przedłużyć - w tym celu wystarczy złożyć w najbliższym Urzędzie Dozoru Technicznego stosowny wniosek wraz z oświadczeniem, iż w ciągu ostatnich 5 lat przynajmniej 3 pracowało się w zawodzie operatora.
Ważne, aby wniosek złożyć w odpowiednim terminie - czyli około 3 miesięcy przed datą wygaśnięcia uprawnień na wózki widłowe.
Kurs obsługi wózków jezdniowych - podsumowanie
Kurs na wózki jezdniowe podnośnikowe umożliwia przygotowanie się do egzaminu na wózki widłowe. Posiadanie uprawnień, uzyskanych w efekcie pozytywnego zaliczenia egzaminu jest jednym z wymogów, jakie wprowadził Urząd Dozoru Technicznego, kontrolujący stan techniczny wózków podnośnikowych.
Warto odpowiednio przygotować się, by zdobyć uprawnienia na wózki widłowe i zdobyć dobrze płatną pracę w jednym z najszybciej rozwijających się sektorów.