Rozczarowanie prognozowaną waloryzacją
Planowany wzrost świadczeń emerytalnych znacznie odbiega od tegorocznego, który wyniósł 12,22%. Urszula Chudak podkreśla, że tak niska waloryzacja nie zrekompensuje rosnących kosztów życia. "Nasze świadczenia tracą na realnej wartości i często nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych" – pisze w liście.
Apel o wsparcie najuboższych
Przewodnicząca Lubuskiej Rady Seniorów zwraca uwagę na seniorów żyjących na skraju ubóstwa. Prosi parlamentarzystów o złożenie interpelacji do rządu w sprawie dodatkowego wsparcia finansowego dla tych, którzy pobierają najniższe świadczenia. Sugeruje zastosowanie zasad podobnych do tych przy wypłacie czternastej emerytury, zaznaczając, że "nie każdy emeryt musi liczyć 'grosz do grosza'".
Oczekiwanie na konkretne działania
Urszula Chudak wyraża nadzieję, że do 14 listopada, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Seniora, otrzyma odpowiedź od parlamentarzystów. Podkreśla, że wybór między kupnem lekarstw a żywnością "nie ma barw politycznych". Apeluje o "spłatę zaciągniętego długu", przypominając o obowiązku reprezentowania interesów najstarszych obywateli.
List do parlamentarzystów
Szanowni Państwo Parlamentarzyści,
Prognozowany procent przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur, bardzo nas rozczarowuje! Jest to około [dokładnie będzie wiadomo w lutym przyszłego roku] 5,52 %. Przypominam, iż w tym roku emerytury wzrosły o 12,22%.
Mamy świadomość, że przy ustalaniu stopnia waloryzacji, zostały wzięte pod uwagę różne wskaźniki - prosimy też z kolei wziąć pod uwagę Szanowni Państwo, iż nasze świadczenia tracą na realnej wartości i często nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. To właśnie w tej grupie, o której jest mowa jako żyjącej na skraju ubóstwa, są w wielu przypadkach, przedstawiciele naszej grupy społecznej.
W tej chwili toczy się dyskusja nad kształtem przyszłorocznego budżetu. Bardzo prosimy, jako Lubuska Rada Seniorów, o złożenie stosownej interpelacji. O prośbę skierowaną do rządu, dotyczącą wsparcia finansowego tych seniorów, którzy pobierają najniższe świadczenia. O zastosowanie na przykład zasad obowiązujących przy wypłacie czternastej emerytury. Wszak mamy świadomość, że nie każdy emeryt musi liczyć "grosz do grosza". Nasza grupa społeczna, bardzo rozumie obowiązek oddania głosu na Państwa - prosimy teraz o swoistą "spłatę" zaciągniętego długu. Wszak wybór między kupnem lekarstw a parówek nie ma barw politycznych. Mamy nadzieję, że do 14 listopada, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Seniora, otrzymamy od naszych parlamentarzystów odpowiedź, na którą czekamy.
Z wyrazami szacunku,
Urszula Chudak
Przewodnicząca Lubuskiej Rady Seniorów.
/ XII Wschowski Kongres Kobiet. „Słaba płeć, a jednak najsilniejsza” [VIDEO] /