- Plon niesiemy plon w Chrystusowy Dom - tymi słowami swoje przemówienie do zgromadzonych na dożynkach powiatowo-gminnych rozpoczęła Elżbieta Rahnefeld, burmistrz Szlichtyngowej. Słowa nawiązujące do znanej pieśni podkreślają również wielowiekową tradycję dziękczynienia za plony. Dlatego w Starych Drzewcach nie zabrakło tradycyjnych elementów dożynkowych takich jak korowód, Msza Święta i dzielenie chleba między zgromadzonymi mieszkańcami powiatu. Ważne słowa padały również ze sceny, gdzie przemawiali zaproszeni goście oraz starości dożynkowi.
- Czy to wstyd podziwiać i zatrzymać się w zachwycie? Przecież zboże to chleb, a chleb to życie. Dziś ludzi nie interesuje, niewielu to obchodzi, w jakim czasie i trudzie ziarno na chleb się rodzi - deklamowała wiersz "O chlebie" Anna Zachlewska, starościna dożynek. - Mało się mówi o jego świętości, szacunku nie uczy od dziecka. Gdy powiem, że chleb to dar Boży to jestem staroświecka?
Wyrazy uznania i szacunku dla pracy rolników wyraził również Marek Boryczka, starosta powiatu Wschowskiego.
- Rolników w Polsce jest coraz mniej. W latach 70-tych i 80-tych na rzecz rolnictwa pracowało ok. 25 procent ogółu zatrudnionych osób. Dzisiaj jest już to poniżej 10 procent, a specjaliści oceniają, że za kilka lat będzie to już mniej niż 3 procent - mówił starosta. - To świadczy o tym, że praca na roli jest niezwykle trudna i przeznaczona jest dla wytrwałych. Dla tych, którzy kochają ziemię i niestrudzenie będą prowadzić swoją działalność, tak, aby bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju było zapewnione.
Na tegorocznych dożynkach powiatowo-gminnych nie zabrakło wielu gości, na czele z posłem Markiem Astem, wicewojewodą lubuskim Robertem Paluchem, wicemarszałkiem sejmiku województwa lubuskiego Stanisławem Tomczyszynem, radnymi sejmiku województwa lubuskiego Małgorzatą Gośnowską-Kolą i Klaudiuszem Balcerzakiem. Wszyscy wymienieni składali podziękowania rolnikom za ich pracę oraz życzyli im wszystkiego, co najlepsze. Szczegóły dostępne w materiałach video.
(olek)
4