Styl kolonialny jest jednym z najbardziej charakterystycznych i oryginalnych stylów w meblarstwie. Jego kolebką są brytyjskie kolonie powstałe w XVIII i XIX wieku na terenie Afryki i Azji. Niestety, odmienne od europejskich warunki pogodowe oraz długi i żmudny transport z Europy nie wpływały pozytywnie na meble, które kolonizatorzy przywieźli na podbite ziemie. Aby nadać stołom, fotelom, szafom i komodom nowe życie wielu Brytyjczyków sięgnęło po lokalne materiały. Łącząc europejską klasykę i egzotycznymi elementami tworzyli unikalne „perełki” – pierwowzory współczesnych mebli kolonialnych.
Meble kolonialne: najpopularniejsze materiały
Najpopularniejszym budulcem wykorzystywanym do tworzenia mebli kolonialnych jest egzotyczne drewno: palisander indyjski, mangowiec czy akacja. Dzięki temu, że jest ono zdecydowanie twardsze niż rodzime gatunki drewna, nadaje meblom kolonialnym wieloletnią trwałość i wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dużym walorem wykorzystania egzotycznego drewna są także jego walory estetyczne: oryginalne, naturalne usłojenie, piękne odcienie i ponadczasowy urok. Dodatkiem do egzotycznego drewna bywają często elementy ze szkła lub metalu.
Meble kolonialne – unikalne wzornictwo
Szeroki wybór dostępnych na rynku mebli kolonialnych daje możliwość wyboru optymalnego dla siebie i dostosowanego do wizji wnętrza wzornictwa. Jeśli lubisz klasykę, nie jesteś fanem wzorów i dodatków, sięgnij po surowe meble z naturalnego drewna. Jeśli uwielbiasz zamorską, egzotyczną estetykę, świetnym wyborem będą elementy z bogato zdobionymi drzwiczkami, ażurowymi dekoracjami, ozdobnymi uchwytami czy oryginalnymi ornamentami zdobionymi fronty.
Entuzjastów nowoczesnego stylu zachwycą drewniane kolonialne meble z dużą ilością metalowych i/lub szklanych elementów.
Jak urządzić wnętrze w stylu kolonialnym?
Chcesz stworzyć wnętrze w stylu kolonialnym? Oto 4 wskazówki, jak to zrobić.
1. Jeśli chcesz urządzić salon w stylu kolonialnym, postaw na neutralne barwy ziemi: biel, kakao, brąz, zieleń czy ecru i naturalne tkaniny.
2. Nieodzownym elementem wnętrza w stylu kolonialnym powinny być kolonialne meble. Jeśli urządzasz niewielkie wnętrze, z powodzeniem wystarczy jeden lub dwa kolonialne elementy (np. komoda i skrzynia, łącząca funkcje siedziska i schowka). W przypadku dużych przestrzeni możesz śmiało sięgnąć po większą liczbę kolonialnych mebli. Pamiętaj jednak, że w stylu kolonialnym mniej znaczy więcej, a zachowanie ładu i harmonii powinno być dla Ciebie priorytetem.
3. Oprócz kolonialnych mebli wykorzystaj także nawiązujące do stylu kolonialnego dodatki: ozdobne świeczniki, obrazy przypominające mapy czy kolonialne lampy.
4. Postaw na zieleń. Kolonialne wnętrza to wnętrza pełne zieleni. Nieodzownym elementem pomieszczenia urządzonego w takim stylu powinny być więc kwiaty doniczkowe.
Źródło: https://www.indianmeble.pl/