TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Budowanie masy mięśniowej – 5 popularnych mitów

Wtorek, 09 sierpnia 2022 o 17:40, autor: 0
Budowanie masy mięśniowej – 5 popularnych mitów

Osiągnięcie wymarzonej sylwetki to zwykle żmudny, długotrwały proces. Nie istnieją żadne rozsądne drogi na skróty. Jednak warto dowiedzieć się, jak najefektywniej realizować swoje cele. Słuchanie obiegowych opinii może spowolnić przyrost masy mięśniowej, a nawet doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Jak mądrze trenować?

Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z siłownią, czy bywasz tam regularnie – na pewno trafisz na któryś z poniższych mitów. Wśród bywalców i niektórych trenerów panuje przekonanie, że jeśli im udało się zbudować sylwetkę, to mogą doradzać w tej dziedzinie, często nie posiadając żadnych kompetencji. Zobacz, jakie są najpopularniejsze treningowe mity i czy kryje się w nich przysłowiowe ziarno prawdy!

Mit 1. Im więcej białka w diecie, tym lepiej

Ta opinia zbudowana jest wokół całkiem słusznego założenia – białko jest niezbędne, aby budować masę mięśniową. Możesz dostarczać go wraz z dietą lub korzystać z wygodnych odżywek. Zgodnie z linkowaną stroną dostępne są kazeiny i białka wolnowchłanialne w formie proszku, który służy do przygotowania napoju proteinowego. W diecie źródłami białek może być mięso i ryby, jaja, nabiał oraz nasiona roślin strączkowych – np. grochu, fasoli i soczewicy.  Jednak nie ma potrzeby, aby przekraczać zalecenia dotyczące ilości białka spożywanego w codziennej diecie. Jeśli nie trenujesz zawodowo, to ilością tą jest 1,4-1,8 g na każdy kg masy ciała.

Mit 2. Musisz wykluczyć węglowodany

Kolejnym popularnym mitem jest rezygnacja z węglowodanów. Takie działanie nie ma najmniejszego sensu – węglowodany stanowią łatwo dostępne paliwo dla organizmu, dzięki nim masz energię, aby wykonać trening. W racjonalnej diecie warto unikać cukrów prostych, szczególnie jeśli pochodzą ze słodyczy i wysokoprzetworzonych dań typu fast-food. Nie musisz jednak rezygnować z produktów pełnoziarnistych np. kasz, makaronów i pieczywa. W zbilansowanej diecie znajdzie się także miejsce na świeże i suszone owoce, a nawet miód.

Mit 3. Trenuj jak najczęściej

Regularny trening niewątpliwie jest konieczny do osiągnięcia sukcesu. Jednak nie znaczy to, że trzeba dawać z siebie 200%. W taką pułapkę często wpadają osoby, które dopiero zaczynają ćwiczenia i mają bardzo dużo motywacji. Jednak kluczem do osiągnięcia celu sylwetkowego jest zachowanie odpowiedniej proporcji między treningami a odpoczynkiem. Zostawienie sobie czasu na regenerację jest bardzo istotne, bo to właśnie wtedy odbudowują się mięśnie.

Mit 4. Nie istotny jest rodzaj aktywności, tylko sam wysiłek

Oczywiście jakikolwiek ruch jest lepszy niż jego całkowity brak, jednak do budowania masy mięśniowej potrzeba nieco więcej. Niezbędne jest wybranie indywidualnie dopasowanego planu treningowego i poprawna technika wykonywania ćwiczeń.

Mit 5. Po 25 roku życia nie da się powiększyć masy mięśniowej

Z wiekiem może dochodzić do obniżenia sprawności i spadku wydolności organizmu, jednak budowa masy mięśniowej nadal jest możliwa. Tempo tego procesu może być nieco wolniejsze, ale przy odpowiedniej motywacji i przestrzeganiu zasad treningu cel jest osiągalny.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl