TworzymyGłos Regionu

Budka telefoniczna nie wymarła, czyli czym jest budka telefoniczna do biura

Czwartek, 23 czerwca 2022 o 13:37, autor: 0 125
Budka telefoniczna nie wymarła, czyli czym jest budka telefoniczna do biura

Jeśli dorastałeś w latach 90. lub wcześniej, to z pewnością kojarzysz taki wynalazek jak budka telefoniczna. Jeszcze kilkanaście lat temu budkę telefoniczną mogłeś spotkać w wielu miejscach - urzędach, w szpitalach, więzieniach, a także na ulicach. Z czasem liczba budek była systematycznie zmniejszania, zwłaszcza po nadejściu czasów rozwoju komunikacji mobilnej. Telefon nie był już czymś wyjątkowym, dziś ma go praktycznie każdy z nas. Wraz z nowymi czasami budki zmieniły swoje przeznaczenie, na przykład na wielu imprezach można spotkać budki fotograficzne, do których wejdzie kilka osób, które wykonują wiele fot za jednym razem lub sporządzają wyjątkowe pamiątkowe zdjęcia, które uwzględni twoja domowa galeria zdjęć. Czy wiesz jednak jak dzisiaj jeszcze można wykorzystać tradycję budek telefonicznych? W jaki sposób można je dziś odnaleźć w biurach typu open space?

Krótka historia budek telefonicznych

Czy wiesz, że budka telefoniczna wcale nie została wymyślona w Wielkiej Brytanii? Oczywiście, nie byłoby żadnych budek, czy to zabudowanych, czy budek z daszkiem, jakie kiedyś stały w wielu miastach w Polsce np. w Warszawie, gdyby nie wynalezienie telefonu przez Alexandra Grahama Bella w 1876 roku. Wynalazek ten zmienił oblicze ludzkości i pozwolił nam na powszechniejszą komunikację ze sobą.

Pierwsza budka telefoniczna stanęła na Placu Poczdamskim w Berlinie w 1881 roku. Urządzenie to działało na specjalne bilety, ale problemem było to, że telefon w owych czasach miało niewiele osób. Dodatkowo, pierwsze budki stawały w budynkach lub w okolicy ich ścian. W 1905 roku pojawiła się pierwsza budka wolnostojąca. Kolejnym krokiem była możliwość płatności za rozmowę monetami, w 1908 roku. Taka forma płatności działała dosyć długo, dopiero od lat 60. wprowadzono budki na żetony, a potem na karty telefoniczne.

Wielka Brytania, tak bardzo kojarzona z charakterystycznymi czerwonymi budkami, nie posiadała ich od razu. Pierwsza budka w UK pojawiła się w 1903 roku, a wygląd budek, jaki znamy do dziś, pojawił się w 1921 roku.

W Polsce. z dobrodziejstw budek telefonicznych mogliśmy korzystać już w latach 20. XX wieku, a zanikać zaczęły w latach 90.

Open space jako przestrzeń szczególna

Przestrzeń biur jest dziś szczególnym miejscem. W 1906 roku Frank Lloyd Wright wymyślił formę open space, jako przestrzeni do większej swobody przepływu informacji czy większej integracji między pracownikami. Miejsce, gdzie wszyscy pracują ramię w ramię, obok siebie, miała też znosić hierarchię, charakterystyczną dla dużych korporacji. Ograniczenie przestrzeni biurowej sprawiło, że wiele firm mogło poczynić też liczne oszczędności w tym sektorze.

Niestety, okazało się, że open space nie jest przestrzenią, gdzie zacieśniane są więzy między pracownikami, czy zwiększana jest efektywność ich pracy. Wręcz przeciwnie - stłoczeni w małych boksach otwartych, narażeni na dosyć głośne odgłosy czy to pracującej drukarki kierownika, czy przekładającej papiery księgowej, czy popijającej kawę koleżanki - tracimy motywację i produktywność.

Budki w biurze

Nowym trendem i spadkobiercą tradycyjnych budek telefonicznych są tzw. boksy akustyczne do biura. To mobilne budki z wyciszoną konstrukcją, pozwalające na prowadzenie rozmów przez telefon, rozmów z klientem, pracy zespołowej czy pracy indywidualnej, w zależności od potrzeb. Takie budki nie mają zamontowanego telefonu, a wyglądem przypominają designerski mebel.

Boksy akustyczne wykonywane są z paneli akustycznych z kompozytu pianek, dzięki czemu zmniejszają hałas, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Świetnie izolują termicznie i akustycznie, spełniając potrzeby pracowników do własnej, bezpiecznej i komfortowej przestrzeni. W środku, boksy posiadają panele chłonne, a całość zdobią szklane tafle, które dzięki przeźroczystości sprawiają, że nadal możemy czuć się częścią swojego zespołu.

Boksy od Imin Booth dają pracownikom spokój, dyskrecję i komfort. Ten odnajdziesz między innymi dzięki wyprofilowanym siedziskom, gniazdkom elektrycznym do podłączenia np. laptopa. Budki mają przyjemny geometryczny kształt, minimalistyczne wnętrz i prostą formę. Stanowią nowoczesne i wygodne rozwiązanie do każdego biura.

Jeśli zatem chcesz sięgnąć po rozwiązania, czerpiące z tradycji, inspirowane także modernizmem, zachęcamy do tego, aby wejść na naszą stronę i znaleźć idealne rozwiązania dla swoich pracowników.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl